علت سوزش آلت تناسلی مردان

0
61,659
سوزش آلت تناسلی مردان

آلت تناسلی در مردان مانند هر عضو دیگر بدن ممکن است دچار درد  یا سوزش شود که باعث ایجاد نگرانی در فرد می‌شود. سوزش آلت تناسلی علل متنوعی دارد اما اکثر آن‌ها قابل درمان هستند؛ سوزش آلت تناسلی دو حالت دارد یا کوتاه مدت است و بعد از مدتی بدون درمان خاصی از بین می‌رود و یا به صورت طولانی باعث آزار فرد می‌شود.سوزش آلت تناسلی ممکن است حین ادرار کردن رخ دهد و یا براساس علت زمینه‌ای با سایر علائم همراهی داشته باشد. برای مثال ممکن است سوزش آلت با تورم و یا خارش ناحیه همراهی داشته باشد. 

در صورت طولانی شدن مدت زمان سوزش و هم‌چنین سوزش غیر قابل تحمل حتما به پزشک متخصص اورولوژیست مراجعه کنید. ما در این مقاله از سایت نوبت‌ دهی پزشکی آنلاین طبینجا قصد داریم شما را با دلایل سوزش آلت تناسلی و راه‌های درمانی آن آشنا کنیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان (بیماری‌های مقاربتی)

سوزش دستگاه تناسلی به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد در ادامه‌ی مقاله به شایع‌ترین و مهمترین علل سوزش آلت تناسلی در مردان می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل سوزش آلت تناسلی بیماری های عفونی است که از راه تماس جنسی منتقل می‌شود از جمله شایع‌ترین این ویروس‎‌ها و بیماری‌های مرتبط با آن شامل موارد زیر می‌باشد. همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله انواع بیماری منتقله از راه جنسی را نیز مطالعه کنید. عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی یا STI ها با داشتن رابطه جنسی محافظت‌شده قابل پیشگیری هستند.

سوزش دستگاه تناسلی

1- شانکروئید (Chancroid)

بیماری شانکروئید یا زخم تناسلی یکی از بیماری‌های جنسی و مقاربتی است که می‌تواند از فرد آلوده به فرد سالم منتقل شود، عامل ایجاد کننده‌ی آن باکتری هموفیلوس دوکرئی (Hemophilus Ducreyi) است.

شانکروئید عفونتی دردناک است که باعث ایجاد زخم‌های باز در ناحیه‌ی تناسلی فرد می‌شود برای درمان این بیماری عموما از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند.

2- سوزاک

بیماری سوزاک بیماری عفونی است که تنها از طریق تماس جنسی از فرد آلوده منتقل می‌شود. باکتری نایسریا گونره‌آ (Naisseria Gonorrhoeae) عامل ایجاد کننده‌ی بیماری سوزاک است. این باکتری از طریق رابطه‌ی دهانی، مقعدی و تناسلی قابل انتقال است.

به طور معمول علائم این بیماری بین 7 تا 10 روز بعد از رابطه‌ی جنسی پر خطر ظاهر می‌شود. اولین علامت مشخص بیماری سوزش و احساس درد در ناحیه‌ی تناسلی در هنگام ادرار کردن است.

3- تبخال تناسلی یا هرپس

تبخال تناسلی یک بیماری ویروسی مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. فرد آلوده ممکن است هیچ‌ گونه علائمی نداشته باشد ولی می‌تواند ناقل این بیماری باشد. علائم شایع هرپس تناسلی شامل درد، خارش، برجستگی‌ها یا تاول‌های کوچک سفید و قرمز و سوزش در ناحیه‌ی تناسلی است.

4- کلامیدیا

کلامیدیا نیز یکی از بیماری‌های جنسی مقاربتی شایع در بین زنان و مردان است. کلامیدیا توسط باکتری به ‌نام کلامیدیا تراکوماتیس (Chlamydia trachomatis) منتقل می‌شود.

این باکتری در ترشحات واژینال یا مایع منی حضور دارد و طی رابطه جنسی پرخطر از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود. در ابتدای این بیماری فرد آلوده هیچ گونه علائمی ندارد اما با توجه به سویه‌ی باکتری علائم این بیماری می‌تواند ازچند هفته تا چند ماه پنهان بماند و بعد از آن آشکار شود.

از علائم شایع آن در مردان می‌توان به سوزش و درد در هنگام ادرار کردن، درد در ناحیه زیر شکم و تورم و درد یکی  یا هر دو بیضه اشاره کرد. اگر بیماری کلامیدیا درمان نشود ممکن است باعث نازایی فرد شود.

بیماری کلامیدیا توسط باکتری ایجاد می‌شود پس درمان را با آنتی‌بیوتیک آغاز می‌کنند و در بیشتر مواقع این درمان موفقیت آمیز می‌باشد.

5- گنوره‌آ

گنوره‌آ یکی از انواع عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی است که در میان جوانان و در سنین بین 15 تا 24 سال شایع است. این عفونت به سادگی و از راه تماس جنسی به فرد دیگری منتقل می‌شود.

سوزش آلت تناسلی حین ادرار کردن یکی از تظاهرات شایع این عفونت است. علاوه بر این ممکن است منجر به تورم و ترشحات بی‌رنگ از ناحیه شود. با این حال ممکن است برخی افراد مبتلا هیچ گونه علامتی از خود نشان ندهند.

پزشکان با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب می‌توانند عفونت گنوره‌آ را درمان کنند. به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها( CDC) ، درمان مناسب شامل دریافت 250 میلی گرم سفتریاکسون تزریقی و 1 گرم آزیترومایسین دهانی است.

سایر عوامل سوزش آلت تناسلی در مردان (بیماری‌های عفونی) 

دلایل بسیار متنوعی وجود دارند که می‌توانند منجر به سوزش آلت تناسلی شوند. این سوزش عموما در حین دفع ادرار خودش را نشان می‌دهد. اغلب این دلایل مرتبط با عفونت سیستم ادراری و بیضه‌هاست؛ به همین دلیل علاوه بر سوزش آلت، ممکن است برخی علائم دیگر نظیر تورم، خارش و یا ترشحات غیرطبیعی را تجربه کنید.

اغلب این عفونت‌ها با تجویز یک دوره‌ی کامل آنتی‌بیوتیک قابل درمان هستند؛ براساس نوع عفونت و شدت آن آنتی‌بیوتیک تجویزی متفاوت است و طول درمان از چند هفته تا چند ماه فرق می‌کند. در ادامه دلایل سوزش آلت تناسلی به دلیل عقونت را آورده‌ایم.

1- عفونت مجاری ادراری (UTI) از عوامل مهم علت سوزش مجرای تناسلی مردان 

عفونت مجاری ادراری جز شایع‌ترین عفونت‌ها در انسان و عفونت‌های بیمارستانی است. UTI بیشتر توسط باکتری‎ها و در موارد کمتر توسط قارچ‌ها و ویروس‌ها ایجاد می‌شود و می‌تواند قسمت‌های مختلفی از دستگاه ادراری مانند کلیه، مثانه، حالب و پیشابراه را آلوده کند.
از علائم عفونت مجاری ادراری که شایع و کاملا آشکار است، می‌توان به سوزش و درد در هنگام ادرارکردن و تکرر ادرار اشاره کرد. عواملی مانند سوند ادراری، بارداری، ارتباط جنسی، کم آب بودن بدن و سنگ کلیه، می‌توانند باعث بروز بیماری عفونت مجاری ادراری شوند. اولین و موثرترین درمان UTI مصرف آنتی‌بیوتیک، رعایت بهداشت ناحیه‌ی تناسلی و افزایش مصرف آب است.

2- عفونت پروستات یا پروستاتیت

پروستات به اندازه یک گردو است و در حد فاصل مثانه و مجرای پیشابراه قرار دارد.بیماری التهاب پروستات یا پروستاتیت زمانی رخ می‌دهد که به هر نحوی پروستات عفونت و ورم کند و عموما از طریق ورود باکتری از راه مجرای ادراری صورت می‌گیرد.

علائم کلی پروستاتیت شامل درد خفیف یا شدید شکم و کمر، تب و لرز، احساس درد و سوزش در هنگام ادرار کردن و تکرر ادرار است. درمان پروستاتیت بسته به این که فرد در چه مرحله‌ای در بیماری قرار دارد از مصرف مسکن و آنتی‌بیوتیک تا عمل جراحی پروستات (پروستاتکتومی) متغییر است.

3-سرطان آلت تناسلی

سرطان آلت تناسلی یا پنیس یک نوع سرطان نادر بوده که از لایه‌های سطحی پوست شروع شده و به قسمت‌های عمیق بافت آلت تناسلی انتشار می‌یابد. علائم و نشانه‌های این نوع سرطان تشکیل توده، احساس سوزش در پوست، درد و ترشح چرک مانند و بد بو است.

در موارد بسیار نادر ممکن است سوزش آلت علامتی از یک سرطان باشد. به ویژه اگر با تورم و تغییر رنگ پوست همراه باشد. درمان‌های متنوعی برای سرطان وجود دارد. پزشک ابتدا از درمان‌های کم‌تهاجم استفاده می‌کند اما در صورت عدم پاسخ به درمان ممکن است نیاز به شیمی درمانی و جراحی باشد.

سرطان آلت تناسلی یکی از انواع بسیار نادر سرطان در جهان است. براساس داده‌های انجمن سرطان آمریکا سرطان آلت تناسلی کمتر از 1 درصد سرطان‌های جمعیت مردان را شامل می‌شود.

دلایل سوزش آلت تناسلی

4-عفونت قارچی در مردان

عفونت قارچی یا برفک بیماری است که  توسط یک نوع قارچ به نام کاندیدا ایجاد می‌شود، در واقع کاندیدا‌ها میکروارگانیسم‌های نرمالی بر روی پوست بدن هستند که تعداد کمی از آن‌ها نه تنها بی‌ضرر است بلکه برای حفظ سلامتی بدن ضروری است اما تحت شرایطی مثل مرطوب ماندن پوست، هوای گرم و عرق کردن شدید باعث افزایش میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

 در چنین شرایطی این میگروارگانیسم‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری برفک در مردان شود. علائم این بیماری قارچی شامل تورم نوک آلت تناسلی،  ترشحات سفید رنگ، بد بو و غلیظ، سوزش پوست آلت تناسلی، زخم و خارش و در نهایت ایجاد لکه‌های قرمز بر روی  پوست آلت تناسلی  و کشاله‌های ران است.

خوشبختانه این بیماری یک عفونت خفیف است که به سرعت به درمان پاسخ می‌دهد. برفک را جزء بیماری‌های مقاربتی قرار نمی‌دهند اما در موارد نادر از طریق رابطه‌ی جنسی پر خطر و کنترل نشده هم می‌تواند انتقال پیدا کند.

5-سنگ دستگاه ادراری

عامل بعدی که باعث سوزش آلت تناسلی در مردان می‌شود ایجاد سنگ کلیه، مثانه و مجاری ادراری است. در واقع سنگ بعد از عفونت دستگاه ادراری  یکی از شایع‌ترین عامل ایجاد سوزش می‌باشد، انباشته شدن مواد معدنی و مصرف کم آب عامل اصلی ایجاد کننده سنگ دستگاه ادراری می‌باشد.

در واقع ممکن است سنگ قسمت‌های مختلفی از مسیر دفع ادرار (کلیه تا پیشابراه) را مسدود ‌کند و همین انسداد باعث درد و سوزش در فرد مبتلا به سنگ می‌باشد.

سوزش دستگاه تناسلی ناشی از سنگ کلیه و مجاری ادراری

درمان سنگ دستگاه ادراری به سه صورت انجام می‌شود.

روش اول: اندازه و میزان سنگ به قدری کوچک است که نیازی به درمان خاصی ندارد و تجویز پزشک به شما مصرف بالای مایعات و مصرف کم غذاها و مواردی است که حاوی میزان بالای مواد معدنی است.

روش دوم: در این روش برای از بین بردن سنگ پزشک از دستگاهی به نام سنگ شکن (ESWL) استفاده می‌کند، اساس کار این دستگاه استفاده از لیزر است به این صورت که هیچ گونه برشی بر روی بدن بیمار ایجاد نمی‌شود.

لیزر به اندازه‌ای باعث خرد شدن سنگ‌ها می‌شود که فرد در هنگام ادرار کردن آن‌ها را دفع می‌کند.

روش سوم: زمانی که درمان سنگ به دو روش اول پاسخ نمی‌دهد، پزشک روش جراحی را برای خارج کردن سنگ‌ به کار می‌برد.

یورتریت یا التهاب پیشابراه

یورتریت به التهاب پیشابراه گفته می‌شود. پیشابراه لوله‌ای است که وظیفه خارج کردن ادرار از مثانه به خارج از بدن را به عهده دارد. التهاب پیشابراه منجر به سوزش حین ادرار و نیز در حین انزال می‌شود. این ناهنجاری ممکن است منجر به خارش و حساسیت بیضه‌ها هم بشود.

درمان بستگی به علت زمینه‌ای دارد؛ پزشک براساس نوع عفونت آنتی بیوتیک مناسب تجویز می‌کند. گاهی یک ناهنجاری دیگر از قبیل گنوره‌آ منجر به یورتریت می‌شود؛ درمان علت زمینه‌ای می‌تواند در بهبود علائم موثر باشد.

کلام آخر

دلایل مختلفی باعث سوزش آلت تناسلی در مردان می‌شود، افراد این سوزش را بیشتر در حین ادرار کردن حس می‌کنند که بسیار آزار دهنده است.

همانطور که گفته شد دلیل شایع سوزش، عفونت می‌باشد به همین دلیل علاوه بر سوزش آلت تناسلی بیمار ممکن است علائم دیگری مانند تورم، خارش، قرمزی و یا ترشحات غیر طبیعی و بد بو را نیز تجربه کند.

درمان این عفونت‌ها عموما با تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها قابل انجام است و خوشبختانه در بیشتر مواقع افراد مبتلا به عفونت به این درمان پاسخ مثبت داده‌اند، در نظر داشته باشید که بر اساس نوع عفونت و شدت آن آنتی‌بیوتیک تجویز شده و طول مصرف آن  برای هر فرد متفاوت بوده است.

از شما عزیزان ممنونیم که تا پایان این مقاله از سایت نوبت دهی پزشکی آنلاین طبینجا همراه ما بودید امیدواریم به تمامی سوالات احتمالی شما پاسخ داده باشیم.

شما می‌توانید با استفاده از سامانه آنلاین طبینجا بصورت آنلاین از متخصصین اورولوژیست ما نوبت بگیرید.

سوالات متداول درباره‌ی سوزش دستگاه تناسلی مردان

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام رابطه‌ی جنسی چیست؟

خشکی (یعنی نداشتن روان کننده‌های طبیعی کافی)، رابطه جنسی خشن، عفونت قارچی یا برفک، واکنش آلرژیک به محصولات مورد استفاده در حین رابطه‌ی جنسی و مایع منی، عفونت دستگاه ادراری (UTI) و عفونت‌های مقاربتی (STD).

آیا سوزش آلت تناسلی مردان خطرناک است؟

سوزش دستگاه تناسلی مردان همیشه نگران کننده نیست زیرا علل ایجاد کننده آن از واکنش آلرژیک تا عفونت متغیر است.

علت سوزش پوست آلت تناسلی مردان چیست؟

تمامی مواردی که در ابتدای مقاله نام برده و توضیح داده شد می‌تواند دلیل سوزش پوست آلت تناسلی مردان باشد.

آیا ممکن است سوزش آلت تناسلی مردان به علت سرطان باشد؟

موارد بسیار نادری سوزش آلت تناسلی می‌تواند علامتی از سرطان باشد، با این حال احتمال آن بسیار پایین است. بهتر است ابتدا سایر احتمال‌ها را درنظر بگیرید و حتما مشاوره با یک پزشک را دریغ نکنید.

5/5 - (4 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید