آیا بارداری در زمان پریود امکان پذیر است؟

0
1,266
226215.jpeg alt_text
226215.jpeg caption

آیا بارداری در زمان پریود امکان پذیر است؟

شروع قاعدگی و صفات ثانویه جنسی به فاکتور های مختلفی وابسته است. مهمترین عامل در شروع قاعدگی، نژاد و ژنتیک است. 

 

علائم بلوغ

دختران در برخی نژاد ها زودتر بالغ میشوند. از جمله فاکتور های محیطی که بر سن قاعدگی اثر گذاراست، شامل آب و هوا و نوع تغذیه است. آب و هوای گرم و غذاهای تند وطبع گرم موجب بلوغ سریعتر می شوند. مصرف داروهای هورمونی و کورتونی نیز موجب بروز زودرس علائم بلوغ می شوند. شروع قاعدگی در زنان، توسط چرخه تخمدانی کنترل میشود. یک سیکل قاعدگی به طور طبیعی ۲۸ روز بوده و با شروع اولین روز  خونریزی، آغاز می گردد. هورمون های جنسی تولید شده از تخمدان ها، استروژن و پروژسترون بوده و تحت تاثیر این دو هورمون، وقایع سیکل تخمدانی برنامه ریزی می شود. 

 

سیکل تخمدانی

 یک سیکل طبیعی از دو مرحله تشکیل  شده است. در چهارده روز اول، فولیکول های نابالغ تخمدانی فعال شده و آماده خروج تخمک می شوند. نوزاد دختر با ملیون ها تخمک نابالغ متولد میشود، در حوالی بلوغ او، هورمونهای جنسی موجب بالغ شدن آنها میشود. پس از ۱۴ روز اول سیکل تخمدانی، تخمک فعال، از تخمدان ها آزاد شده و از طریق لوله فالوپ از تخمدان ها به رحم هدایت میشوند. تخمک در محیط رحم تا ۴۸ ساعت زنده باقی می ماند. در طی این زمان، در صورتی که اسپرم در رحم وجود داشته باشد، با تخمک فعال، ترکیب شده و سلول تخم که اولین سلول جنسی است، تولید می شود.  در صورت عدم بارور شدن سلول تخمک، سطح هورمون پروژسترون در مرحله دوم سیکل تخمدانی، افت کرده وموجب ریزش و تخریب دیواره رحم می شود. ریزش آندومتر رحم همراه با خونریزی بوده و این به معنای شروع خونریزی قاعدگی است. با شروع خونریزی، سیکل بعدی آغاز می شود‌. 

 

تشخیص حاملگی در زنان

 

آیا بارداری در زمان پریود امکان پذیر است؟

 

 

تشخیص حاملگی در زنان، به دنبال تاخیر در شروع قاعدگی و تست حاملگی مثبت ، داده می شود. حدود ۷روز پس از لقاح و تشکیل سلول تخم، تست بارداری خون و حدود ۱۴ روز پس از لقاح،تست بارداری آزمایش ادرار مثبت می شود. با توجه به این که انجام تست ادرار از طریق بی بی چک، موارد مثبت و منفی کاذب زیادی دارد و اندازه گیری آن خطا دارد، به نظر می رسد چک سطح سرمی خون هورمون بتا، راهی مطمئن تر در تشخیص بارداری است.  دوران بارداری شامل ۹ ماه تمام بوده و از سه دوره سه ماهه تشکیل شده است. پس از سپری کردن این مدت زمان، جنین آماده خروج از رحم شده و دوران نوزادی او آغاز می شود.

 

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص زنان و زایمان ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید