اندازه تخمدان برای بارداری چقدر باید باشد؟

1
38,940
اندازه تخمدان

در زندگی زنان، اندازه تخمدان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از حفظ سلامت دستگاه تناسلی گرفته تا افزایش شانس بارداری سالم، تخمدان ها نقش مهمی را عهده دار هستند. اما آیا در واقعیت هم ابعاد تخمدان به افزایش شانس بارداری کمک می کنند؟ در ادامه این پست از طبینجا، پرسش این پاسخ را خواهیم داد. با ما همراه باشید.

اگر شما نیز با هر نوع نگرانی در مورد باروری دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است هر چه سریعتر به دنبال دریافت پاسخ پرسش های خود باشید.

اهمیت اندازه تخمدان برای بارداری

تخمدان ها 2 نوع هورمون به نام های استروژن و پروژسترون را در بدن زنان تولید و ترشح می کنند. این تخمدان ها محل تولید تخمک هستند. برای یک بارداری راحت و آسان، ابعاد نرمال تخمدان اهمیت زیادی دارد زیرا تخمدان های کوچک به معنی ذخیره تخمدانی کمتر برای یک زن است.

از طرفی این گفته بدان معنا نیست که تخمدان با اندازه بزرگ نیز می تواند ذخیره تخمک زیادی را برای زنان تضمین کند. اندازه تخمدان ها قابل تغییر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل موثر بر تغییر اندازه تخمدان

در طول عمر طبیعی یک زن، اندازه تخمدان به دلایل متعددی می تواند بارها تغییر کند. سن، بارداری، اختلالات تخمدان و تحریک هورمونی تعداد کمی از عواملی هستند که به خوبی باعث تغییر در اندازه تخمدان می شوند.
بنابراین، تغییر اندازه تخمدان کاملاً قطعی است ولی اجازه بدهید چگونگی و چرایی تاثیر اندازه تخمدان در بارداری سالم را با جزئیات بیشتر شرح دهیم.

  • اهمیت اندازه تخمدان برای باردار شدن آسان

واضح است که اندازه تخمدان بر توانایی خوب باروری یک زن تأثیر گذار است. بنابراین، اندازه و ضخامت تخمدان نرمال قطعا نقش بسزایی در باردار شدن آسان دارد. تعداد تخمک های قابل تصور آماده برای لقاح بستگی به اندازه تخمدان دارد. زنانی که تخمدان‌های کوچک‌تری نسبت به تخمدان‌های معمولی دارند، به دلیل ذخیره کمتر تخمک، احتمال بیشتری برای رویارویی با مشکلات در طی باردار شدن دارند.

برای تعیین اندازه تخمدان، آزمایش خون و آزمایش سونوگرافی اغلب توصیه می شود. این آزمایشات همچنین عملکرد تخمدان ها را ارزیابی می کنند. گزارش سونوگرافی تعداد فولیکول های تخمدان را نشان داده و نشان می دهد که ذخیره تخمک در یک زن کمتر از حد طبیعی است یا خیر.

  • تخمدان های بزرگتر و شانس باردار شدن

همانند تخمدان های کوچکتر، تخمدان های بزرگتر نیز جنبه های هشدار دهنده خاصی دارند که زوج هایی که در تلاش برای بارداری هستند باید از آن اطلاع داشته باشند. اولاً، اگر تصور می‌کنید که تخمدان‌های بزرگتر به معنای ذخیره تخمک بالاتر است، باید به شما بگوییم که سخت در اشتباه هستید.

برخی از مشکلات و نگرانی های حیاتی برای سلامتی وجود دارد که ممکن است منجر به بزرگ شدن تخمدان ها شود. برخی از زنانی که دارای تخمدان های بزرگتری بودند از تومورها یا سایر اختلالات رنج می بردند و مشکلات مربوط به تخمک گذاری داشتند.

بنابراین، زنانی که تخمدان های بزرگتری دارند نیز شانس کمتری برای باردار شدن دارند. برای افزایش شانس باردار شدن و درمان اندازه غیرطبیعی تخمدان، بهتر است با یک متخصص زنان در این باره مشورت کنید.

  • اندازه طبیعی تخمدان و احتمال بارداری

اندازه طبیعی یک تخمدان سالم 30 میلی متر طول، 25 میلی متر عرض و 15 میلی متر ضخامت دارد. به عبارت دیگر، اندازه طبیعی تخمدان در سونوگرافی 3 سانتی متر طول، 2.5 سانتی متر عرض و 1.5 سانتی متر ضخامت  (0.8-12.7) است. در یک تخمدان سالم و با اندازه طبیعی، تعداد ذخایر تخمک به احتمال زیاد کافی خواهد بود. با این حال، اندازه تخمک نیز در باردار شدن اهمیت دارد، زیرا برای باروری باید اندازه مناسبی داشته باشد. حداقل اندازه تخمک برای باردار شدن 18-20 میلی متر (1.8 تا 2.0 سانتی متر) بوده، در غیر این صورت، اندازه تخمک طبیعی 22 تا 24 میلی متر (2.2 تا 2.4 سانتی متر) است. در صورتی که تخمدان شما تخمک های تحلیل رفته تولید کند، مشکلاتی را در طی بارداری ایجاد خواهد کرد.

با مصرف غذای سالم، تمرینات منظم، داشتن یک زندگی بدون استرس، داشتن وزن مناسب بدنی و ارتباط با یک متخصص زنان قابل اعتماد، مطمئناً می توانید تخمدان های خود را سالم نگه دارید.

بطور کلی ابعاد طبیعی تخمدان در سنین مختلف

در سنین بالای 30 سال – حجم 14 الی 15 cc
در سنین 40-31 سال – حجم 13
در سنین 50- 41 سال – حجم 11
در سنین 60-51 سال – حجم 5 الی 6
در سنین بالای 60 سال – حجم 4 الی 5

اندازه تخمدان PCOS

تخمدان های پلی کیستیک را می توان به دو صورت زیر شناسایی کرد:

  1. زمانی که هر دو یا یک تخمدان دارای تعداد 12 یا بیشتر فولیکول به قطر 2 تا 9 میلی متر باشند.
  2. هر دو تخمدان حجم بیش از 10 سانتی متر مکعب داشته باشند. این شرایط بر اساس تحقیقات گذشته و مطالعه انجام شده بر روی زنان مبتلا به PCOS در مقایسه با زنان سالم انجام شده است.

اندازه رحم طبیعی

اندازه طبیعی رحم در بزرگسالان 7.5 سانتی متر طول، 5 سانتی متر عرض و 2.5 سانتی متر ضخامت دارد. به عبارت دیگر اندازه طبیعی رحم 75 میلی متر طول، 50 میلی متر عرض و 25 میلی متر ضخامت بوده و وزن طبیعی رحم تقریباً 30-40 گرم است.

  • نکاتی برای افزایش اندازه تخمدان و افزایش سلامت تخمک

کیفیت و اندازه تخمدان ها مطمئناً قابل بهبود است، اما به کمک یک متخصص زنان قابل اعتماد نیاز دارد.

  • حفظ وزن بدنی سالم

چه کم وزن باشید و چه اضافه وزن داشته باشید، وزن شما مطمئناً می تواند بر کیفیت تخمک های شما تأثیر بگذارد. بنابراین، همیشه تمام تلاش خود را برای حفظ وزن سالم بدن خود انجام دهید.

  • تمرین بدنی منظم

برای سلامت تخمدان ها، تمرینات بدنی منظم همیشه توسط متخصصان باروری توصیه می شود. برای داشتن تمرینات منظم، منظور این نیست که در فعالیت‌های بدنی شدید شرکت کنید، اما 30 دقیقه پیاده‌روی ساده، دویدن یا یوگا و مدیتیشن نیز می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

  • مدیریت استرس

استرس بزرگترین عامل ناباروری است. بنابراین، زمانی که برای باردار شدن و بهبود کیفیت تخمدان و تخمک تلاش می کنید، باید خود را از استرس دور نگه دارید. سعی کنید ذهن خود را آرام نگه دارید و آرام باشید زیرا مطمئناً شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.

  • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید

رژیم غذایی سالم راهی برای داشتن یک زندگی سالم و شاد است. منظور از داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، تشویق به حذف کامل غذای مورد علاقه خود از زندگی نیست، بلکه بایستی درک درستی از مدیریت ترجیحات غذایی خود داشته باشید.

یک رژیم غذایی سالم شامل مقدار کافی از هر ماده مغذی مورد نیاز مانند کربوهیدرات های خوب، پروتئین، فیبر، چربی های خوب، مواد معدنی و ویتامین ها است. در صورتی که بدن شما قادر به جذب مواد مغذی مورد نیاز خود نباشد، احتمالا مشورت با یک متخصص تغذیه می تواند کمک کننده باشد.

مشکلات مربوط به باروری یا بارداری نیاز به حمایت یک متخصص زنان ماهر دارد. زنانی که با نگرانی های مربوط به تخمدان یا کیفیت تخمک دست و پنجه نرم می کنند، می توانند با مطرح کردن مشکلات خود به متخصص زنان کمک زیادی به بهبوی خود نمایند.

کارشناسان مجرب باروری و زنان نقش مهمی در امید بخشی به زوج های بدون فرزند داشته اند. حتی، با درمان، بسیاری از زوج‌ها که امیدی به فرزندشان ندارند، نتایج مثبتی یافته‌اند که زندگی را تغییر می‌دهد.

منبع

اگر به دنبال کمک پزشکی و نکاتی در مورد اندازه، کیفیت و سلامت تخمدان ها یا تخمک ها هستید، می توانید این نکات اختصاصی را از متخصصین زنان زایمان طبینجا جویا شوید.

Rate this post

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید