علل اصلی خارش پوست بدن

0
5,159
498780.jpeg alt_text
498780.jpeg caption

خارش بدن شایعترین اختلال پوستی بوده و تقریبا تمامی افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند. شدت خارش می تواند متفاوت باشد. برخی موارد خفیف بوده و در برخی موارد شدت آن در حدی هست که فرد را بی قرار کرده و میتواند سبب برهم زدن آرامش او و ایجاد اختلال در انجام امور روزانه او شود. خارش پوست محدود به نقطه ای خاص از بدن نیست و تمامی نواحی ممکن هست دچار خارش شوند. نواحی چین دار بدن شامل زیر بقل، کشاله ران و.. معمولا بیشتر از سایر نواحی درگیر می شوند.

شایعترین علت خارش

علل خارش پوست بدن

خارش ها میتواند لوکال (موضعی) و یا جنرالیزه (کل بدن) باشد. شایعترین علت خارش، درماتیت یا همان اگزمای پوستی می باشد. این افراد معمولت پوستی خشک داشته و در پاسخ به آلرژن های محیطی واکنش نشان داده و سلولهای التهابی پوستشان فعال میشود. خارش در واقع نوعی پاسخ التهابی به محرک هاست. این افراد به دنبال مصرف ماده غذاییی که به آن حساسیت دارند (نظیر ادویه جات) پوستشان شروع به خارش میکند.در برخی موارد  هم به دنبال تماس پوست با لباسشان این حالت را تجربه می کنند. استفاده از ترکیبات مرطوب کننده و ضد التهاب میتواند در این افراد موثر واقع شود.

علل کهیر چیست؟

کهیر نوعی واکنش آلرژیک بوده که به صورت ضایعات مسطح قرمز رنگ  خارش دار تظاهر پیدا میکند. این ضایعات با فشار دادن پوست محو می شوند. استرس و تنش های روانی می تواند سبب ایجاد و تشدید درماتیت و کهیر شود و خارش پوست را افزایش دهد.

عفونت های قارچی پوستی

عفونت های قارچی پوستی میتواند سبب تغییر رنگ پوست و ایجاد خارش شود.علاوه بر پوست قارچ ها (مثل مالاسزیا فور فور) توانایی ایجاد خارش در پوست سر هم دارند و به دنبال خارش پوست سر این افراد جدا شده و دچار پوسته ریزی می شوند.

بیماری پسوریازیس چیست؟

یکی دیگر از علل خارش پوست پسوریازیس هست. بیماری پسوریازیس در واقع، یکی از بیماری های ایمنی پوست بوده که علائم آن به صورت قرمزی و خارش پوست و پوسته های نقره ای رنگ، می باشد. در برخی موارد این بیماری همراه آرتریت (التهاب مفاصل) انگشتان دست بوده و سطح ناخن آنها فرورفته می شود‌.

بیماریهای عفونی

یکی دیگر از علل خارش بدن و سر ابتلا به برخی بیماریهای عفونی نظیر شپش، ساس و کک می باشد.

تابش مستقیم و مداوم نور خورشید

تابش مستقیم و مداوم نور خورشید بر سطح پوست، سبب التهاب و قرمزی و تحریک پوستی می شود. این افراد به دنبال در معرض نور آفتاب، دچار خارش پوستی میشوند.

کلستاز چیست؟

یکی دیگر از علل خارش پوستی، کلستاز می باشد. به تجمع صفرا و نمک های صفراوی در کبد، کلستاز گفته میشود که میتواند ناشی از انسداد مجاری داخل و یا مجاری خارج کبدی باشد. این افراد ادرار تیره و مدفوع روشن دارند و معمولا اولین علامتشان، خارش خفیف تا متوسط پوست هست. گاهی در دوران بارداری به دنبال تغییرات هورمونی، زنان دچار کلستاز شده و از خارش بدن رنج می برند. این نوع خارش باید از خارش پوستی به دنبال کشیدگی پوست، افتراق داده بشود.

نارسایی کلیه و خارش

افرادی که مبتلا به نارسایی کلیه هستند، به دنبال تجمع اوره در بدن، دچار خارش شوند.

ارتباط استرس و خارش بدن

استرس ها ارتباط مستقیم با خارش داشته و معمولا افراد مضطرب از خارش پوستی رنج می برند. درمان  اصلی خارش بر اساس علت آن متفاوت هست. اما به طور کلی استفاده از آنتی هیستامین ها (خوراکی و موضعی) در تمامی این علل موثر هست. حمام کردن با آب سرد به تخفیف علائم این افراد کمک می کند.

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از پزشک متخصص ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید