فواید و عوارض مصرف کافئین

0
1,746
476172.png alt_text
476172.png caption

کافئین یک ماده شیمیایی است که در قهوه، چای، کولا، سایر محصولات یافت می شود.

کاربرد های کافئین

کافئین بیشتر برای بهبود هوشیاری ذهنی استفاده می شود، اما کاربردهای بسیاری دارد. کافئین از طریق دهان یا رکتال (مقعدی) در ترکیب با مسکن ها (مانند آسپرین و استامینوفن) و یک ماده شیمیایی به نام ارگوتامین برای درمان سردردهای میگرنی استفاده می شود. همچنین از داروهای مسکن برای سردردهای ساده و پیشگیری و درمان سردردها پس از بی حسی اپیدورال استفاده می شود.برخی افراد از کافئین به وسیله دهان برای آسم، اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD)، اختلال وسواس اجباری، میزان اکسیژن پایین خون در اثر ورزش، بیماری پارکینسون، حافظه، گرفتگی، سیروز کبدی، هپاتیت  سی، سکته مغزی، بهبودی بعد از عمل، کاهش درد، درد عضلانی از ورزش، اختلالات روانی مرتبط با سن، مشکلات تنفسی و ریه در نوزادان و فشار خون پایین استفاده می کنند. همچنین از کافئین برای کاهش وزن و دیابت نوع  2 استفاده می شود. از دوزهای بسیار بالا، غالباً در ترکیب با افدرین، به عنوان جایگزینی برای محرکهای غیرقانونی استفاده می شود.

محبوبت کافئین در بین ورزشکاران

کافئین یکی از محرکهای رایج در بین ورزشکاران است. مصرف کافئین، در حدود مجاز، توسط انجمن ملی ورزشکاران مجاز است. غلظت ادرار بیش از 15 میلی گرم در میلی لیتر ممنوع است. برای رسیدن به این غلظت ادرار، بیشتر افراد در حدود 8 فنجان قهوه که 100 میلی گرم در هر فنجان تهیه می کنند، طول می کشد.

دوز کافئین مناسب

برخی محصولات کافئین به اشکال بسیار غلیظ یا خالص فروخته می شوند. افراد به راحتی می توانند از این محصولات در دوزهایی استفاده کنند که به اشتباه خیلی زیاد هستند. این می تواند به مرگ منجر شود. از سال 2018، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) فروش این محصولات را به صورت عمده به مصرف کنندگان غیرقانونی می داند. کرم های کافئین برای کاهش قرمزی و خارش درماتیت روی پوست اعمال می شود. در غذاها از کافئین به عنوان ماده ای در نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا و سایر نوشیدنی ها استفاده می شود.

فواید کافئین برای خوانندگان

افراد مبتلا به اختلالات صوتی، خوانندگان و دیگر متخصصین صدا اغلب در استفاده از کافئین توصیه می شوند. با این حال، تا همین اواخر، این توصیه فقط مبتنی بر شنوایی بود. به نظر می رسد اکنون تحقیقات در حال توسعه نشان می دهد که کافئین ممکن است به کیفیت صدا آسیب برساند. اما مطالعه بیشتر برای تأیید این یافته های اولیه ضروری است

عوارض جانبی و ایمنی کافئین

کافئین به احتمال زیاد برای اکثر بزرگسالان سالم هنگام دوزهای بیش از 400 میلی گرم در روز استفاده می شود. این مقدار کافئین شبیه به چیزی است که در حدود 4 فنجان قهوه یافت می شود. کافئین می تواند باعث بی خوابی، عصبی بودن و بی قراری، سوزش معده، تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس و سایر عوارض جانبی شود. کافئین می تواند اختلالات خواب را در بیماران مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) بدتر کند. دوزهای بیشتر ممکن است باعث سردرد، اضطراب، اضطراب، درد قفسه سینه و زنگ زدن در گوش شود.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه

 

مصرف کافیین

 

بارداری و شیردهی

در هنگام مصرف مقادیر روزانه کمتر از 300 میلی گرم کافئین در زنان باردار یا شیرده بسیار ایمن است. این مقدار در حدود 3 فنجان قهوه است. مصرف مقادیر بیشتر در دوران بارداری یا هنگام شیردهی غیرممکن است. در صورت مصرف مقادیر بیشتر در دوران بارداری، کافئین احتمال سقط جنین و سایر مشکلات را افزایش می دهد. همچنین، کافئین می تواند به شیر مادر منتقل شود، بنابراین مادران شیرده باید از مصرف کافئین اطمینان حاصل کنند تا از کم بودن آن اطمینان داشته باشند. مصرف زیاد کافئین توسط مادران شیرده می تواند باعث اختلال در خواب، تحریک پذیری و افزایش فعالیت روده در نوزادان شیرخوار شود.

اختلالات اضطرابی

کافئین ممکن است این شرایط را بدتر کند با احتیاط استفاده کنید.

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از پزشک متخصص نوبت بگیرید.

 

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید