6 مورد که درباره شیمی درمانی نمی دانید

0
1,478
348074.jpeg alt_text
348074.jpeg caption

"شیمی درمانی". این کلمه فقط ممکن است باعث شود شما تصاویری را که در فیلم ها یا تلویزیون دیده اید به خاطر بیاورید. اما اگر شما یا شخصی که دوستش دارید به شیمی درمانی نیاز پیدا کنید، این چیزی است که شما با آن مواجه می شوید؟ شاید، اما شاید هم اینطور نباشد. بله، احتمالاً کار سختی خواهد بود و عوارض جانبی زیادی دارد. اما ممکن است شما از برخی از چیزهای افراد تحت شیمی درمانی شگفت زده شوید و بخواهید آنها را به خاطر بسپارید. 

1. "من نمی خواهم در مورد تجربه شیمی درمانی دوست، خواهر یا مربی سگ شما بشنوم."

یکی از بزرگترین مواردی که بیماران از آن شکایت دارند این است که چگونه بسیاری از افراد "داستانهای ترسناک" از سرطان در حالی که در وسط درمان قرار دارند با آنها به اشتراک می گذارند. ویس، رئیس و بنیانگذار انجمن سرطان سینه BreastCancer.org می گوید: "ممکن است فردی که داستان را بیان می کند نیتش خوب باشد، اما معمولاً آنها قبل از صحبت کردن فکر نمی کنند. آخرین چیزی که فرد تحت شیمی درمانی می خواهد بشنود این است که چگونه درمان برای شخص دیگری ضعیف پیش رفته است." توصیه او این است که از همان ابتدا که شخص شروع به تعریف داستان می کند، دستتان را بالا ببرید و بگویید "متشکرم که اهمیت می دهی، اما من نمی خواهم در حال حاضر داستانهایی درباره افراد دیگر بشنوم."

2. "مفیدترین اطلاعات از انکولوژیست من نیست."

بله، پزشکان بسیار مهم هستند، اما دانا کوزنتزکوف، تهیه کننده فیلم و تلویزیون در نیویورک که در سال 2010 برای لنفوم تحت معالجه قرار گرفت، می گوید: هرگاه من می شنوم که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده در حال درمان سرطان است، به آنها می گویم به حرفهای پرستاران گوش کنید. " آنها کسانی هستند که دقیقاً آنچه را که شما باید بدانید به شما خواهند گفت، مانند اینکه موهای شما در روز دوم شیمی درمانی میریزند، یا اینکه انتظار داشته باشید که روز بعد از شیمی درمانی واقعاً خسته شوید." او یک پیشنهاد ساده دارد: "به افراد دیگری هم که در آنجا حضور دارند و یا در مراقبت از شما شرکت می کنند نیز گوش دهید. مثلا من نکات خوبی از سازنده کلاه گیسم و سایر زنانی که تحت درمان سرطان قرار گرفته اند دریافت کردم".

3. "موضوع فقط حالت تهوع و ریزش مو نیست"

وقتی چند سال پیش پائولت شرمن، روانشناس و نویسنده ساكن بروكلین نیویورك، به دلیل سرطان سینه تحت معالجه سرطان پستان قرار گرفت، گفت: "من وقتی ناخنهایم افتاد شوكه شدم. من می دانستم که موهای من از بین می رود، اما یادم نیست که پزشک من در مورد ناخن ها به من گفته باشد. در ابتدا کمی ناراحت کننده بود، زیرا این هم یک تاثیر دیگری بود که شیمی درمانی روی بدن من می گذاشت. "شیمی درمانی انواع زیادی دارد. عوارض جانبی آن بستگی به نوع شیمی درمانی و واکنش بدن شما به آن دارد. ریزش مو و حالت تهوع رایج است، اما برای همه اتفاق نمی افتد. معمولاً عوارض جانبی دیگری نیز وجود دارد که مردم درباره آن صحبت نمی کنند، مانند مشکل در حافظه و تمرکز، احساس سرگیجه، درد و بی حسی در حین شیمی درمانی یا بعد از آن.

4. "من نمی خواهم تمام وقت در مورد سرطان فکر کنم"

شما خیلی بیشتر از یک بیمار هستید شما فردی با یک زندگی کامل هستید. هنگامی که سرطان جهان شما را لرزاند، کارهای روزمره شما حتی چیزهای کوچک، می تواند آسایش را به شما برگرداند. با این وجود، شما می خواهید در مورد آن واقع گرا و انعطاف پذیر باشید. شرمن غالباً روز بعد از معالجه شیمی درمانی یک روز را در مرخصی به سر می برد، زیرا زمانی بود که بیشترین عوارض را احساس می کرد. او در طول بقیه مراحل درمانی خود کار می کرد. او می گوید: "بسیاری از مردم از این امر متعجب شدند." من عاشق کارم هستم و از آن انرژی می گیرم. برای هر کس متفاوت است اما برای من مهم بود که بخشی از زندگی من "عادی" باشد. من نمی خواهم سرطان تمام زندگی من را در بر بگیرد. "

5. "اکنون نمی توانم از نظر عاطفی از شما حمایت کنم."

شیمی درمانی

ممکن است دوستان و خانواده شما از آنچه بر شما می گذرد ناراحت باشند. این قابل درک است، اما شما نمی توانید خود را خسته کنید و به روی خود نیاورید تا به آنها اطمینان دهید. کوزنتکوف می گوید: "من به افرادی که خیلی به من نزدیک هستند گفتم" من خوشحالم که به شما می گویم من چه وقت می توانم کار می کنم، اما باید از خودم مراقبت کنم. اگر به حمایت عاطفی اضافی و یا اطلاعات بیشتر از آنچه به شما داده ام نیاز دارید، لطفاً به شخص دیگری مراجعه کنید. "در حالی که انجام این کار سخت بود، او می گوید "پایین نگه داشتن سطح استرس خودم بود که به من کمک کرد تا سلامت خود را به دست بیاورم."

دکتر رامین آدام، که مردان مبتلا به سرطان پروستات را معالجه می کند، می گوید: "من به بیماران می گویم که یک شخص مانند همسر یا یک دوست خوب را به عنوان شخص مورد اعتماد به بقیه معرفی کنند، تا آنها با سایر افراد که می خواهند از وضعیت بیمار آگاه شوند، حرف بزنند. به این ترتیب، هر احوال پرسی به مکالمه ای دشوار یا عاطفی تبدیل نمی شود." اگر دیدید کسی واقعا اوقات سختی را سپری می کند بهتر است او را به یک روانشناس معرفی کنید تا حمایت عاطفی لازمی که شما نمیتوانید به او بدهید را روانشناس انجام دهد.

6. "شیمی درمانی تمام شده است و من احساس افسردگی می کنم"

ممکن است دوستان و خانواده شما بخواهند پایان درمان سرطان را جشن بگیرند، بدون توجه به این که ممکن است شما به جای احساس هیجان یا پیروزی، احساس افسردگی، اضطراب، شکست و نا امیدی یا حتی ترس کنید. این احساسات به خصوص در سال بعد از درمان طبیعی است. ویس می گوید "در طول شیمی درمانی و پرتودرمانی، همه از شما مراقبت میکنند، اما به محض این که درمان را تمام کردید، مردم انتظار دارند که همه چیز بلافاصله به حالت عادی برگردد در حالی که شما هنوز عوارض جسمی و روحی را تجربه می کنید."

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص داخلی ما نوبت بگیرید.

 

 

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید