تبخال تناسلی

0
1,489
623655.jpeg alt_text
623655.jpeg caption

تبخال تناسلى در زنان

هرپس ژنيتالى يكى از شايعترين بيماريهاى منتقله از راه جنسيست كه توسط ويروس هرپس سيمپلكس ايجاد مى شود. اغلب موارد ابتلا توسط hsv2 ايجاد مى شود.

Hsv1 

اغلب باعث تبخال هاى شايع دهان مى شود و با شيوع كمتر عامل تبخال تناسليست.

اين ويروس از راه تماس جنسى از فردى به فرد ديگر منتقل مى شود و حتى ممكن است فرد مبتلا علائم خاصى نداشته باشد اين ويروس وقتى يكبار از راه پوست وارد بدن مى شود از راه مسير عصبى در بدن حركت مى كند. ممكن است در اعصاب غير فعال باقى بماند و تا آخر عمر آنجا باقى بماند.

اين ويروس به راحتى از فرد مبتلا به شريك جنسيش منتقل مى شود. ممكن است حتى با استفاده از كاندوم هم به فرد غير مبتلا منتقل شود.

علائم تبخال تناسلی

اين علائم ممكن است رخ بدهد:

نواحى قرمز، ترك خورده ، خارشدار و بدون درد در ناحيه تناسلى، خارش و سوزش اطراف مقعد و ناحيه تناسلى، تاولهاى كوچك درناك كه ممكن است اطراف يا داخل واژن يا باسن و كشاله هاى ران ديده شوند.

درد شديد هنگام ادرار كردن به خصوص در زنان ممكن است رخ دهد.

تبخال تناسلى در زنان ممكن است با عفونت قارچى، باكتريايى يا عفونت ادرار هم اشتباه گرفته شود. اين عفونت با معاينه فيزيكى و نمونه گيرى از ضايعات مشخص مى گردد.

درمان قطعى براى تبخال تناسلى وجود ندارد اما علائم با درمان كمتر مى شوند. همچنين با درمان، احتمال انتقال بيمارى به ديگران كاهش مى يابد.

درمان تبخال تناسلی

داروى ضد ويروس براى كاهش درد و تعداد عود مناسب است. افراد مبتلا ممكن است چهار يا پنج بار در سال دچار عود عفونت شوند. با گذشت زمان، ايمنى بدن در برابر بيمارى افزايش مى يابد و عود بيمارى كاهش مى يابد.

عوامل خطر

خستگى، استرس، تماس جنسى، دوران عادت ماهيانه، و جراحى از عوامل تحريك كننده عود بيمارى هستند.

رعايت چند نكته از انتقال و عود بيمارى جلوگيرى مى كند:

پرهيز از بوسيدن همسر يا شريك جنسى در زمان ابتلا به تبخال دهانى، پرهيز از رابطه جنسى دهانى در زمان ابتلا به تبخال دهانى، پرهيز از تماس جنسى تناسلى يا مقعدى وقتى ضايعات تبخال وجود دارد.

اگر خانم باردار به اين ويروس مبتلا باشد براى پيشگيرى از ابتلاى نوزاد به اين بيمارى توصيه مى شود زايمان سزارين انجام شود.

اگر به هر علتى فكر مى كنيد كه به علت رابطه جنسى دچار عفونت با ويروس هرپس سيمپلكس شده ايد توصيه مى كنيم حتما به متخصص عفونى يا زنان مراجعه كنيد.

شما می توانید هم اکنون از طریق سامانه طبینجا از متخصص زنان و زایمان ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید