سونوگرافی چیست؟

0
2,675
547505.jpeg alt_text
547505.jpeg caption

سونوگرافی یک تست تشخیص طبی با استفاده از امواج فراصوت است که برای نشان دادن ساختارهای بدن و ایجاد تصویری از آنها به کار می رود. در سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل برای ارسال امواج فراصوت و دریافت اکوی حاصله استفاده می شود سپس کامپیوتر این امواج را به تصویر تبدیل کرده و پزشک متخصص (رادیولوژیست) با شناسایی و اندازه گیری این تصاویر آنها را تفسیر میکند، سپس پزشک متخصص شما براساس تفسیرهای رادیولوژیست برای درمان تصمیم گیری میکند.

هدف سونوگرافی چیست؟

یک تصویر سونوگرافی می تواند اندازه و سایز ساختارهای بدن، خوب یا بد، را نشان دهد درنتیجه به کمک آن میتوان به وجود یا عدم وجود بیماری پی برد.

در چه مواردی از سونوگرافی استفاده میکنیم؟

سونوگرافی

1. سونوگرافی شکمی برای تشخیص بیماری هایی چون کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا، بیماری های کلیوی یا سنگ کلیه، بیماری های کبدی، آپاندیسیت، کیست تخمدان، حاملگی خارج رحمی، رشد غیر طبیعی رحم یا فیبرویید و یا سایرمشکلات 

2. نظارت بر پیشرفت رحم و جنین در دوران بارداری (بیشترین مورد استفاده) 

3. ارزیابی غدد، توده های پستانی،مشکلات مفصلی، بیماری های استخوان، توده های بیضوی و یا برای راهنمایی سوزن طی نمونه برداری 

4. سونوگرافی همچنین میتواند جریان خون یا مایعات را تشخیص دهد و تصویری رنگی از جهت جریان را برای ما مشخص کند.

خطرات و موارد منع مصرف سونوگرافی

سونوگرافی یک تصویربرداری غیر تهاجمی است که معمولا از روی سطح پوست انجام میشود و خطرات و عوارض شناخته شده ای ندارد. درحالیکه نیروی امواج فراصوت میتوانند باعث تحریک یا نابودی بافت ها در طولانی مدت شوند، کامپیوتر قدرت صوت را و پزشک مدت قرارگیری در معرض آن را با تنظیم زاویه ی دستگاه تعدیل میکند درنتیجه سونوگرافی امن ترین تست تشخیصی است.

قبل از آزمون :

پزشکان معمولا سونوگرافی را به عنوان خط اول تشخیصی همراه با آزمایشات خون درخواست میکنند، مطمئن شوید که قبل از سونوگرافی نیاز به دستورالعمل خاصی هست یا خیر. در شرایط اورژانسی سونوگرافی معمولا بالافاصله انجام میشود اما اگر تست ازپیش تعیین شده باشد مطمئن شوید که قبل از آن چیزی می بایست مصرف کنید یا خیر به عنوان مثال معمولا برای سونوگرافی کیسه صفرا درخواست میشود تا 6 ساعت قبل بیمار چیزی مصرف نکند اما باید قبل از سونوگرافی مثانه، بیمار آب بنوشد و ادرار نکند.

اقدامات زمان انجام تست سونوگرافی

سونوگرافی معمولا بیش از 30 دقیقه طول نمیکشد و بهتر است که تا 15 دقیقه قبل از انجام تست آماده باشید ( درحالیکه دستورالعمل ها را اجرا کرده اید).

محل انجام تست :

سونوگرافی در اکثر مراکز تصویربرداری، بیمارستان ها و برخی از مطب های زنان و زایمان انجام میشود. این دستگاه کمی شبیه به یک کامپیوتر به همراه یک میکروفون است که کنار تخت معاینه قرار میگیرد.

چه لباسی باید پوشید :

لباس راحتی بپوشید. در اکثر موارد، تنها پوست قسمتی که مورد تست قرار میگیرد در معرض دید خواهد بود به عنوان مثال: در سونوگرافی شکم پوشیدن شلوار و پیراهن کافیست، بیمار تنها با بالا کشیدن پیراهن خود شکم را در معرض تست قرار می دهد. اما در سونوگرافی از طریق واژینال بیمار مجبور به درآوردن لباس زیر خود می باشد تا محل مورد نظر را در دسترس قرار دهد.

هزینه و بیمه ی درمانی سونوگرافی

سونوگرافی یک تست تشخیصی و یک تصویربرداری نسبتا ارزان است که تحت پوشش بیشتر بیمه هاست و بسته به علتی که پزشک دستور سونوگرافی داده است، ممکن است نیاز به رضایت نامه داشته باشد. سونوگرافی سه بعدی یا چهاربعدی یک تست انتخابی است که برخی والدین در دوران بارداری از آن استفاده میکنند، سونوگرافی سه بعدی یک تصویر سه بعدی از جنین را نشان میدهد و سونوگرافی چهاربعدی یک ویدیو ی متحرک از جنین در داخل رحم را نشان میدهد، اینها به عنوان تستهای سرگرمی شناخته شده و تحت پوشش بیمه های بهداشتی نیستند.

در طول آزمون :

 دانستن آنچه که انتظار دارید اضطراب شما را کاهش میدهد. سونوگرافی توسط یک پزشک متخصص (رادیولوژیست) درست کنار تخت بیمار انجام می شود و کل پروسیجر به احتمال زیاد کمتر از 30 دقیقه طول خواهد کشید. پزشک از شما میخواهد تا روی تخت دراز بکشید و پوشش محل مورد نظر را بردارید سپس محل را با یک ژل رسانا میپوشاند و مبدل را روی آن گذاشته و جابه جا میکند، ممکن است گاهی فشار خفیفی وارد کند که منجر به ناراحتی شما شود. پزشک با استفاده از مبدل تصویر محل مورد نظر را روی کامپیوتر انداخته و آنها را اندازه می گیرد که در نتیجه گیری و تفسیر تصاویر حائز اهمیت است.

پس از آزمون :

پس از اتمام تست و ضبط تمامی تصاویر، پزشک معمولا دستمالی را برای تمییز کردن محل به شما میدهد، سپس لباس خود را بپوشید و برگه ی حاوی نتیجه ی تست را گرفته و به پزشک خود مراجعه کنید (اگر سونوگرافی از پیش تعیین شده داشتید، چرا که در مواقع اورژانسی و بستری بیمار، نتایج به پزشک منتقل میشود). دستورالعمل یا عوارض جانبی خاصی برای مدیریت وجود ندارد.

تفسیر نتایج :

تفسیر رادیولوژیست تنها چند دقیقه طول میکشد، نتایج تست شامل شرح حال آنچه در تصویر دیده شده و پیشنهاداتی برای درمان میباشد که بسته به مساحت محل مورد آزمایش متغیر است.

به طور معمول، نتایج به پزشک ارائه میشود تا با شما به اشتراک بگذارد. اگه گفته ی پزشک را نشنیدید حتما پیگیری کنید.

و در نهایت :

سونوگرافی یکی از تستهای تشخیص طبی غیر تهاجمی است و یک گزینه ی مناسب برای بیمارانی است که میخواهند بدانند در بدنشان چه میگذرد و یک خط اول تشیخصی محسوب میشود.

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا از بصورت آنلاین ازمتخصص داخلی ما نوبت بگیرید.

 

 

 

 

 

 

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید