علل اسهال مزمن و درمان آن

0
3,189
272800.jpeg alt_text
272800.jpeg caption

اسهال مزمن به عنوان مدفوع شل تعریف می شود که حداقل به مدت چهار هفته ادامه دارد. اسهال معمولاً به معنی دفع سه یا بیشتر مدفوع شل در روز است. علل احتمالی بسیاری برای اسهال مزمن وجود دارد. درمان  اسهال مزمن با هدف اصلاح علت اسهال (هر زمان ممکن)، محکم کردن مدفوع شل و مقابله با هرگونه عوارض اسهال انجام می شود. اسهال مزمن می تواند تأثیر قابل توجهی در کیفیت زندگی و سلامت کلی شما داشته باشد. در هر حالتی  اسهال موجب ناراحتی فرد است. اسهال مزمن ممکن است ناتوان کننده و حتی تهدید کننده زندگی باشد. خوشبختانه درمانهای مؤثر موجود است.

علل اسهال مزمن

اسهال مزمن

طیف گسترده ای از مشکلات می تواند باعث اسهال مزمن شود. برخی از شایع ترین علل آن شامل سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری التهابی روده (بیماری کرون و کولیت اولسراتیو)، سندرم های  سوء جذب مانند بیماری سلیاک (که در آن ها هضم و جذب غذا دچار اختلال می شود) و عفونت های مزمن می باشد. همچنین بسیاری از دلایل کمتر رایج برای اسهال مزمن وجود دارد.

سندرم روده تحریک پذیر 

سندرم روده تحریک پذیر سندرم روده تحریک پذیر یکی از شایع ترین دلایل اسهال مزمن است. IBS می تواند باعث درد شکم و تغییر در عادات روده شود (اسهال ، یبوست یا هر دو). IBS می تواند پس از ابتلا به عفونت نیز ایجاد شود.

بیماری التهابی روده

 انواع مختلفی از بیماری التهابی روده وجود دارد که دو مورد شایع آن بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است. این بیماری زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به بخش هایی از دستگاه گوارش حمله کند. شایعترین علامت وجود بیماری التهابی روده ، وجود خون در مدفوع است. البته در برخی موارد خون با چشم قابل مشاهده نمی باشد.

عفونت ها

 عفونت های روده ای عامل اسهال مزمن است. عفونت هایی که باعث اسهال مزمن می شوند در افرادی که در کشورهای گرمسیری یا در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند مشاهده می شود. عفونتهای روده همچنین می توانند بعد از خوردن غذای آلوده یا نوشیدن آب آلوده یا شیر غیر پاستوریزه ایجاد شوند.

اختلالات غدد درون ریز 

 پرکاری تیروئید می تواند باعث اسهال مزمن و کاهش وزن شود. بیماری دیابت با آسیب رساندن به  اعصاب دستگاه گوارش می تواند باعث اسهال مزمن شود.

حساسیت به مواد غذایی یا حساسیت

 حساسیت غذایی و حساسیت به مواد غذایی می تواند باعث اسهال مزمن شود. افراد مبتلا به بیماری سلیاک که نسبت به گلوتن حساس هستند (گلوتن پروتیینیست که از اجزای اصلی آرد گندم می باشد)دچار اسهال و کاهش وزن می شود. بیماران مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در هنگام مصرف شیر دچار اسهال و دفع گازمی شوند.

داروها 

 داروها ، گیاهان دارویی و مکمل های غذایی می توانند به عنوان یک اثر جانبی باعث اسهال شوند. برای تعیین اینکه آیا دارو می تواند عامل اسهال شما باشد، لیست داروهای خود را با پزشک، پرستار یا داروساز خود مرور کنید. این اطلاعات همچنین ممکن است در بروشور همراه دارو یا روی بطری دارو، در دسترس باشد.

ارزيابي اسهال مزمن

 

اگر مدفوع شل یا آبکی دارید که بیش از سه یا چهار هفته طول می کشد، باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت داشتن هر یک از این "علائم هشدار دهنده" ممکن است لازم باشد زودترتوسط پزشک ویزیت شوید: اسهال خونی، تب، کم آبی، کاهش وزن یا درد شکم که مانع فعالیت های شما می شود یا در غذاخوردن شما اختلال ایجاد می کند. در حین ویزیت، لازم است پزشک خود را از نوع تغذیه، داروهایی که مصرف می کنید، علائم همراه و یا در مورد مسافرت های اخیر خود آگاه کنید.

آزمایشات

 آزمایش خون، مدفوع و ادرار می توانند به علت اصلی اسهال کمک کنند. از تست های مخصوص تنفس برای آزمایش عدم تحمل لاکتوز یا رشد باکتری روده کوچک استفاده می شود. اگر این آزمایشات علت را پیدا نکنند، ممکن است روشهای دیگری از جمله اشعه ایکس یا روش هایی مانند کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی مورد نیاز باشد. در بسیاری از بیماران مبتلا به اسهال مزمن، یک علت خاص و قابل درمان قابل تشخیص نیست. این بیماران ممکن است دارای سندرم روده تحریک پذیر باشند.

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص گوارش ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید