علل کاهش وزن ناگهانی

0
1,284
527653.jpeg alt_text
527653.jpeg caption

علل کاهش وزن ناگهانی

علل مختلفی می‌توانند باعث کاهش وزن ناگهانی و ناخواسته بشوند. کاهش وزن ناخواسته باید حتماً بررسی شود منظور از این نوع کاهش وزن کاهش بیش از ۵ درصد وزن طی ۶ تا ۱۲ ماه بدون رژیم غذایی می باشد. چند علت شایع کاهش وزن در این مطلب نام برده شده است:

• از دست دادن عضلات

از دست دادن عضلات می تواند منجر به کاهش وزن شود . در این حالت فرد متوجه می‌شود که اندام ها باریک می شوند. بدن از توده چربی و توده غیر چربی تشکیل شده که شامل عضله، استخوان و آب می باشد اگر عضلات تحلیل روند هم باعث می شوند وزن کاهش  یابد . اگر ورزش نمی کنید ، پشت میزنشین هستید ممکن است به تدریج به علت  کار نکشیدن ازعضلات دچار از دست رفتن عضله بشوید.

 

• تیروئید پرکار

پرکاری تیروئید باعث میشود که غده تیروئید هورمون تیروئید زیادی تولید کند این هورمون باعث متابولیسم در بدن می شود. با افزایش هورمون تیروئید متابولیسم بدن افزایش می یابد و فرد دچار کاهش وزن میشود. معمولاً همراه با علائمی مثل تپش قلب اضطراب و خستگی عدم تحمل گرما اختلال خواب لرزش دست ها کاهش پریود در خانم ها می باشند.

 

 

علل کاهش وزن ناگهانی

پیشنهاد مطالعه: بهترین دکتر لیپوماتیک

• آرتریت روماتوئید

بیماری آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی باشند که باعث حمله سیستم ایمنی به مفاصل می شود. التهاب مزمن می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد و وزن  را کاهش دهد این بیماری با تورم و درد مفاصل بروز پیدا میکند.

دیابت

دیابت یکی دیگر از علل کاهش وزن ناخواسته دیابت نوع ۱ می باشد اگر فرد دچار دیابت نوع یک باشند سیستم ایمنی به سلول های لوزالمعده که وظیفه تولید انسولین را بر عهده دارند حمله می‌کند. بدون انسولین بدن نمی‌تواند گلوکز کافی برای تامین انرژی بدن تولید کند . علائم دیگری مانند تکرر ادرار کم آبی بدن خستگی تاری دید تشنگی شدید و گرسنگی شدید هم از علائم این اختلال است.

• افسردگی

کاهش وزن می تواند یکی از عوارض افسردگی باشد که با احساس غمگینی و حس پوچی که حداقل دو هفته طول کشیده باشد همراه است. این احساسات در عملکرد روزانه فرد تاثیر می گذارند به عنوان مثال فرد نمی‌تواند سر کار یا مدرسه برود افسردگی بر مرکز کنترل اشتهای مغز تاثیر می گذارد و می تواند باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن  شود. در برخی افراد ممکن است باعث افزایش اشتها شود. رفتار درمانی، روان درمانی و مصرف داروهای ضد افسردگی به درمان این اختلال کمک می کند .

• بیماری  التهابی روده

در این شرایط عوامل مختلف التهابی مزمن بر دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند. دو اختلال شایع بیماری کرون و کولیت زخمی می‌باشند. افراد دچار این بیماری دچار اسهال، درد شکم ،نفخ ، مدفوع خونی و خستگی میشود. این بیماری با اختلال در هورمون گرسنگی و لپتین این باعث کاهش اشتها و کاهش وزن میشود.

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص تغذیه ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید