میوه هایی که در رفع یبوست موثر هستند

0
152,453
572147.jpeg alt_text
572147.jpeg caption

یبوست یکی از اختلالات رایج گوارشی است که به علت عدم مصرف فیبر و آب کافی در رژیم غذایی افراد، دیابت، بارداری و استرس زیاد ایجاد میشود. البته ممکن است یبوست در نتیجة کم تحرکی و یا مصرف داروی خاصی نیز بروز پیدا کند. حرکات روده ای فردی که مبتلا به یبوست است از سه بار در هفته به یک بار در هفته کاهش پیدا کرده و باعث می شود کولون از غذا آب بیشتری جذب کند و مدفوع خشک و سخت شود؛ که در این صورت مدفوع فرد به سختی خارج می شود. یکی از بهترین درمان ها برای یبوست مصرف میوه و سبزیجات است که دارای فیبر فراوان هستند. در ادامه به معرفی میوه های مؤثر در رفع یبوست می پردازیم:

۱. انگور

انگور یک ملین طبیعی و یکی از میوه های بسیار مفید برای درمان یبوست است. انگور به دلیل داشتن پکتین، باعث حجیم شدن مدفوع و کمک به رفع یبوست می شود. اگر انگور تازه در دسترس نبود، می توان کشمش را 24-48 ساعت در آب خیس نموده و سپس مصرف کرد، این کار نیز برای درمان یبوست مفید است.

۲. آلو

آلو یکی از میوه های بسیار مفید برای درمان یبوست است. این میوه، علاوه بر داشتن فیبر فراوان، حاوی سوربیتول و دی‌هیدروکسی سنیل ایزاتین است. سوربیتول نوعی قند است که باعث کم شدن زمان عبور مدفوع از روده و در نتیجه شل شدن مدفوع و رفع یبوست می شود؛ دی‌هیدروکسی سنیل ایزاتین نیز ترکیبی است که به عنوان مسهل عمل می کند. آلو هم به صورت تازه و هم به صورت خشک برای درمان یبوست به کار می¬رود.

پیشنهاد مطالعه: خواص درمانی لیمو ترش

۳. پرتقال

پرتقال میوه ای سرشار از ویتامین C و فیبر است که مصرف آن، از انباشته شدن مواد دفعی در روده بزرگ و یبوست جلوگیری می کند. اسید سیتریک موجود در این میوه باعث بهبود عملکرد کبد و پانکراس شده و به هضم مواد غذایی کمک می کند.

۴. سیب

سیب یکی از میوه هایی است که هم برای درمان یبوست و هم اسهال به کار می رود. فیبر موجود در این میوه هم می تواند آب را از روده بزرگ بکشد تا مواد دفعی بتوانند در روده حرکت کنند و به رفع یبوست کمک کند و هم می تواند آب بیشتری از مدفوع جذب کرده و باعث کاهش حرکات روده و بهبود اسهال شود.

۵.  کیوی

کیوی به دلیل داشتن آب و فیبر زیاد باعث شل شدن شکم شده و اجابت مزاج را تسهیل می کند و به درمان یبوست کمک می کند. چنان چه نسبت به این میوه حساسیت داشته باشید ممکن است نسبت به سایر میوه ها نیز آلرژی نشان دهید، بنابراین نسبت به این موضوع توجه داشته باشید.

۶.  انجیر

انجیر یکی از میوه های سرشار از فیبر و بهترین روان کننده شکم است. برای درمان یبوست، می توان هم از انجیر تازه و هم انجیر خشک استفاده کرد. انجیر تازه زمانیکه با پوست مصرف شود سبب تسهیل اجابت مزاج می شود و نحوه مصرف انجیر به عنوان میوه خشک برای یبوست به این صورت است که باید آن را با آب ولرم به مدت 4-5 ساعت خیس کرده و سپس همراه با آب آن را مصرف کرد.

۷.  کرنبری

کرنبری، یکی از منابع فیبر رژیمی است که برای درمان مشکلات گوارشی از جمله یبوست استفاده می شود. این میوه به دلیل داشتن مقادیر زیادی آب، به عنوان شل کننده شکم، تسهیل اجابت مزاج و جلوگیری از یبوست به کار می رود.

۸.  موز

موز حاوی پتاسیم و فیبر بوده و یکی از بهترین ملین ها است. مصرف این میوه باعث رشد باکتری های مفید و بهبود حرکات روده می شود. در واقع، موز به دلیل داشتن فیبرهای رژیمی، باعث افزایش حجم مدفوع و تسهیل حرکت آن در روده و جلوگیری از یبوست می شود.

۹. خرما

خرما به دلیل داشتن فیبر، یکی از میوه های مؤثر در درمان یبوست است. مصرف مداوم خرما باعث جلوگیری از ابتلا به یبوست می شود.

۱۰. گلابی

گلابی یکی از میوه های برای یبوست است. این میوه به دلیل داشتن آب و فیبر فراوان، حرکات روده را تنظیم کرده و باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش و جلوگیری از یبوست می شود. مصرف گلابی چه به صورت تازه و چه به صورت کمپوت رفع کننده یبوست است.

11. زغال اخته

همانند آلو بخارا می توانید از شب قبل دانه های زغال اخته را در آب گرم بخیسانید و فردای آن مقداری از آب این میوه بنوشید.

12. هندوانه

یکی دیگر از میوه های سرشار از آب فراوان هندوانه است که با داشتن طبع سرد و مرطوب می تواند به عنوان یکی از آبمیوه های ملین طبیعی و روان کننده شکم به کار رود. البته بهتر است در مصرف این میوه، زیاده روی نکنید چرا که می تواند با اسهال همراه شود.

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص گوارش ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید