هایفوتراپی چیست؟

0
646
هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی (HIFU) یا سونوگرافی متمرکز با شدت بالا یک روش زیبایی نسبتا جدید است که به سفت شدن پوست صورت کمک می‌کند. این شیوه درمانی غیرتهاجمی است و گفته می‌شود که برای لیفت صورت بی‌خطر است. در این شیوه از انرژی اولتراسوند استفاده می‌شود تا تولید کلاژن تقویت شده و درنهایت پوست بهتری داشته باشید. در متن پیش رو قصد داریم شما را با هایفوتراپی، کاربرد و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

• هایفوتراپی چیست؟

• هایفوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

• آیا تحقیقات ثابت کرده اند که این شیوه موثر است؟

• عوارض جانبی

• هایفو برای چه کسانی مناسب است؟

به گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا میزان محبوبیت شیوه‌های غیرتهاجمی زیبایی در سال 2017 حدود 4.2 درصد افزایش یافته است. این شیوه‌های غیرتهاجمی نسبت به روش‌های جراحی نیاز به دوره ریکاوری کوتاه‌تری دارند و عوارض کمتری هم به جا می‌گذارند. با این حال اثربخشی‌شان به اندازه شیوه‌های تهاجمی و جراحی نبوده و از سویی به همان اندازه تاثیر درازمدتی ندارند. از این رو، متخصصین پوست هایفوتراپی را فقط برای موارد خفیف تا متوسط پیری پوست توصیه می‌کنند.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی از انرژی اولتراسوند استفاده می‌کند تا به لایه‌های عمقی پوست آسیب بزند. درنتیجه سلول‌های هدف آسیب دیده و درنهایت بدن مجبور می‌شود که آن‌ها را ترمیم کند.  به گفته برد جراحان پلاستیک آمریکا، هایفو می‌تواند عملکردهای زیر را داشته باشد:

• پوست گردن را کشیده کند

• افتادگی پلک یا ابروها را اصلاح کند

• چین و چروک‌های صورت را اصلاح کند

• پوست قفسه سینه را صاف و کشیده کند

نوع اولتراسوندی که در هایفو مورد استفاده قرار می‌گیرد با آن چه رادیولوژیست‌ها برای تصویربرداری سونوگرافی استفاده می‌کنند، متفاوت است؛ در هایفو از اولتراسوند با انرژی بالا استفاده می‌شود تا سلول‌های هدف تحت تاثیر قرار بگیرند.  متخصصین همچنین از هایفو در درمان برخی تومورها استفاده می‌کنند که بصورت شدیدتر و مدت زمان بیشتر و در شرایط ویژه صورت می‌گیرد.

هایفوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

پزشک معمولا کارش را با تمیز کردن ناحیه هدف و ریختن ژل آغاز می‌کند. آن‌ها از وسیله‌ای استفاده می‌کنند که سطح بالایی از انرژی را به سطح کوچکی منتقل می‌کند. هر جلسه هایفوتراپی بین 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.  برخی افراد ممکن است در طول انجام هایفوتراپی درد خفیفی احساس کنند و یا پس از آن دچار درد شوند. پزشک ممکن است برای پیشگیری از بروز درد از بی‌حسی موضعی استفاده کند. مسکن‌ها از قبیل استامینوفن و یا ایبوبروفن هم می‌توانند کمک‌کننده باشند.  برخلاف سایر شیوه‌های درمانی زیبایی از قبیل لیزر موهای زائد هایفورتراپی نیاز به هیچ آمادگی قبلی ندارد. پس از پایان جلسه نیاز به هیچ دوره ریکاوری نیست؛ به این معنی که پس از پایان جلسه هایفوتراپی می‌توانید به فعالیت‌های روزانه‌تان برگردید.  براساس نتیجه‌ای که از هایفو انتظار دارید معمولا بین 1 تا 6 جلسه درمان لازم است ادامه پیدا کند.

هایفوتراپی چیست؟

پیشنهاد مطالعه: بهترین دکتر هایفوتراپی

آیا تحقیقات ثابت کرده اند که این شیوه موثر است؟

بسیاری از گزارشات حاکی از آن است که این شیوه موثر است. برد جراحان پلاستیک آمریکا می‌گوید که معمولا 2 تا 3 ماه زمان می‌برد تا هایفو بیشترین تاثیرش را نشان دهد و درصورتی که سایر مراقبت‌های پوستی به خوبی انجام شود، نتایج تا یک سال باقی می‌ماند.  مطالعه‌ای تاثیر هافوتراپی را 7 روز، 4 هفته و 12 هفته پس از انجام درمان مورد بررسی قرار داد. پس از 12 هفته الاستیسیته پوست همه افراد در مناطق مورد درمان تقویت شده بود.  مطالعه‌ی دیگری در بین 73 زن و 2 مردی که مورد هایفوتراپی قرار گرفته بودند، صورت گرفت. نتایج حاصل حاکی از بهبود 80 درصدی پوست صورت و گردن بود؛ این درحالی است که میزان رضایت افراد تحت مطالعه از هایفوتراپی حدود 78 درصد بود.  انواع مختلفی از دستگاه‌های هایفوتراپی در بازار موجود است؛ مطالعه‌ای تاثیر دو دستگاه مختلف را در افراد مختلف مورد بررسی قرار داد؛ با این که افراد مختلف درجات مختلفی از درد یا رضایت شخصی را گزارش کردند، با این حال مطالعه نشان داد که هر دو دستگاه به سفت شدن و کشیدگی پوست صورت کمک می‌کنند.  توجه به این نکته ضروری است که همه مطالعات گفته‌شده جامعه آماری کوچکی داشتند.

عوارض جانبی هایفوتراپی

مطالعات اکثرا نشان داده است که هایفوتراپی عوارض جانبی اندکی دارد؛ گرچه برخی افراد بعد از جلسه درد و ناراحتی داشته اند.

مطالعه‌ای که در کشور کره جنوبی صورت گرفت، نشان داد که هایفوتراپی به طور کلی عوارض جانبی خاصی ندارد؛ با این حال برخی شرکت‌کنندگان موارد زیر را گزارش داده اند:

• تورم

• بی‌حسی

• قرمزی

• راش بنفش

در مطالعه‌ای دیگر محققین نشان دادند با این که برخی افراد بلافاصله پس از هایفو درد داشته اند، پس از 4 هفته درد همگی برطرف شده است.

هایفو برای چه کسانی مناسب است؟

همه افراد نیاز به انجام هایفوتراپی ندارند؛ اگر جوان باشید و پوست سالمی داشته باشید، ممکن است پس از هایفوتراپی تغییری احساس نکنید و تنها پول خود را هدر بدهید.

همه ما روزی پیر می‌شویم و با بالا رفتن سن بتدریج پوست طراوت و شادابی سابقش را از دست می‌دهد. استرس‌های روزمره، عدم رعایت رژیم غذایی و نداشتن استراحت کافی همگی می‌توانند پوست را تحت تاثیر قرار داده و بتدریج قوام و سفتی آن را کم کنند.

هنگامی که از مراقبت‌های روزانه پوست را انجام می‌دهید، پوست صورت خود را به ویژه در ناحیه گونه لمس کنید. اگر احساس کردید که فرم سابق را ندارد، آنطور که در جوانی بوده است، شاید وقت آن رسیده باشد که هایفوتراپی انجام دهید.

از سوی دیگر برخی فرم‌های صورت برای انجام هایفوتراپی مناسب نیستند؛ بهترین شیوه برای این که بفهمید نیاز به هایفوتراپی دارید یا خیر این است که با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

جمع بندی

هایفوتراپی می‌تواند یک روش مناسب برای کاهش و یا به تعویق انداختن علائم پیری باشد. برخلاف شیوه‌های جراحی که تهاجمی محسوب می‌شوند، هایفو یک روش غیرتهاجمی است که نیاز به دوره ریکاوری ندارد. با این حال برخلاف روش‌های جراحی نیاز به تکرار داشته و تاثیر آن دائمی نیست.  با مراقبت کافی از پوست تاثیر هایفو می‌تواند تا یک سال باقی بماند. گرچه هایفوتراپی به طور کلی یک شیوه بی‌خطر و بدون عوارض شناخته می‌شود، با این حال برخی افراد شواهدی از درد به ویژه پس از پایان جلسه نشان داده اند که البته پس از مدتی برطرف می‌شود.  بهتر است پیش از انجام هایفوتراپی با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

شما می‌توانید با استفاده از سامانه آنلاین طبینجا از متخصصین پوست، مو و زیبایی ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید