تعداد دفعات طبیعی انزال در خواب چقدر است؟

2
13,883
انزال در خواب

اگر با عبارت رویای خیس در مردان آشنا نباشید، احتمال اولین باری که انزال در خواب را تجربه کردید بسیار شوکه، گیج یا خجالت زده شدید. خروج مایع منی در خواب که به عنوان ارگاسم شبانه مردان نیز شناخته می شود یک فرآیند طبیعی است که به طور خود به خود و به دور از خودارضایی یا تحریک دستی، انزال بی اختیار در خواب صورت می گیرد.

مردان ممکن است این حالت را به دنبال احساس رطوبت در طی خواب یا مشاهده آثار برجای مانده از آن روی شلوار و ملحفه خود بیابند. اما آیا این اتفاق طبیعی است؟ علت بروز آن چیست؟ برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود با ادامه این پست طبینجا همراه ما باشید.

علت انزال بی اختیار در خواب

بدن مردان در طول بلوغ دچار تغییرات سریع فیزیکی و احساسی می شود که معمولاً بین سنین 9 تا 15 سالگی آغاز می شود. در این سنین پسران شروع به تولید بیشتر هورمون تستوسترون می کنند که باعث می شود بدن شروع به تولید اسپرم، رشد اندام تناسلی، رشد موی صورت و موی ناحیه تناسلی کرده و تن صدای آنها حجیم تر شود. این تحولات همچنین با تغییراتی در افکار و احساسات در مورد رابطه جنسی همراه است. در همین زمان است که رویاهای خیس ممکن است شروع به رخ دادن کنند. با این حال، برای تجربه یک رویای خیس لزوماً نیازی به دیدن رویاهای جنسی وجود ندارد.

آیا انزال در خواب طبیعی است؟

خروج مایع منی در خواب یا همان احتلام کاملا طبیعی بوده و در مورد آنها جای نگرانی وجود ندارد. مشاهده جنب شدن در خواب تأثیری بر باروری ندارد و نشانه ای از یک مشکل یا بیماری زمینه ای سلامتی نیست. باورهای فرهنگی و مذهبی می توانند بر نحوه درک انزال مردان در خواب تأثیر بگذارند و برخی افراد ممکن است اضطراب از دست دادن مایع منی را تجربه کنند.

به عنوان مثال، سندرم دات (Dhat syndrome) باوری است که خستگی، ضعف، اضطراب، از دست دادن اشتها، احساس گناه و اختلال عملکرد جنسی را می توان به از دست دادن مایع منی از طریق رویاهای مرطوب، خودارضایی و ادرار نسبت داد.

احتمال جنب شدن مردان متاهل در خواب

می توان گرفتن نشت منی در خواب تنها توسط پسران نوجوان تجربه نمی شود. ممکن است مردان بزرگسال نیز انزال در خواب را تجربه کنند، به خصوص اگر خودارضایی یا رابطه جنسی نداشته باشند. با این حال، رویاهای خیس به این معنی نیست که شما به اندازه کافی رابطه جنسی ندارید یا از شریک جنسی خود ناراضی هستید.

تعداد دفعات طبیعی انزال بی اختیار

تعداد دفعات طبیعی خروج خود به خودی مایع منی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تنها چند مورد را در طول زندگی خود تجربه کنند، برخی به طور منظم دچار نشت مایع منی می شوند و برخی هرگز چنین رویاهایی را ندیده اند. همه چیز عادی است.

در صورتی که تعداد دفعات این حالت از دو بار در هفته خارج شود ممکن است یکی از مشکلات زیر عامل ایجاد کننده آن باشد:

  • عوارض جانبی مصرف دارو
  • التهاب غده پروستات
  • مشکلات سیستم عصبی مانند آسیب و ضربه، دیابت، ام اس، حمله قلبی و عفونت

راه های جلوگیری از جنب شدن در خواب

به طور کلی هیچ کاری را نمی توانید به منظور کنترل یا متوقف کردن احتلام در خواب انجام دهید. اما زمانی که شروع به ترشح اسپرم با خودارضایی یا داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود کنید، ممکن است تعداد دفعات کمتری از احتلام را داشته باشید. برخی از روش هایی که می توانند تا حدودی به شما در این زمینه کمک کنند عبارتند از:

• داشتن رابطه جنسی منظم و خارج کردن مایع منی اضافه
• استفاده از روش های تسکین استرس و اضطراب مانند مدیتیشن و ریلکسیشن
• اجتناب یا کاهش مشاهده زمینه های جنسی
• تخلیه مثانه قبل از به خواب رفتن
• ورزش منظم و داشتن سبک زندگی سالم
• داشتن حمام گرم قبل از خواب برای آرام سازی و سریع تر به خواب رفتن
• نوشیدن چای سبز و مصرف ماست

منبع

اگر از مشاهده نشت مایع منی در خواب مضطرب هستید، می توانید با متخصصین اورولوژی طبینجا در این باره مشورت نمایید.

Rate this post

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید