ترس در نوجوانان و 3 عاملی که بیشتر از آن در هراسند

0
4,339
ترس در نوجوانان

چیزی که نوجوانان شما بیشتر از آن می ترسند با چیزی که ممکن است شما را شب بیدار نگه دارد کاملاً متفاوت است. بیشتر نگرانی های والدین تئوری و مبتنی بر آینده است مانند ترس از امنیت نوجوانان خود در مدرسه و توانایی آنها برای رقابت در دنیایی که به طور فزاینده ای سخت تر می شود.

والدین نگران پذیرش در دانشگاه، شغل و رفتار ناعادلانه همسالان با فرزندان خود هستند. در مقابل، ترس نوجوانان از چیزی است که مستقیماً در مقابل آنها قرار دارد. اگرچه رسانه های اجتماعی باعث گسترش چشم انداز جهانی آنها می شود، اما آنچه بیشتر در ذهن آنهاست محدودتر از آن چیزی است که شما فکر می کنید.

معمولا سه ترس ذاتی باعث واکنش نوجوانان می شود. زمانی که از آن ترس‌ها و آنچه نوجوانانتان بیشتر از شما به آن نیاز دارند اطلاع دارید، می‌توانید آنچه را که در حال حاضر تحت کنترل شماست فراهم کنید. مقاله ترس در کودکان را مطالعه کنید.

اولین ترس در نوجوانان، ترس طرد شدن

چه کسی نمی خواهد مورد پسند و پذیرش قرار گیرد؟ اما در نوجوانان، این ولع به دلیل میل شدید برای عضویت در یک گروه، بر همه چیز غلبه می کند. بدتر از آن، در انبوه گروه همتایان، دوست داشتن بر این اساس است که چه کسی در زنجیره غذایی در روز بالاتر است، بنابراین فرار از طرد شدن دشوار است.

درمان ترس طرد شدن در نوجوانان

درمان طرد شدگی در نوجوان، عشق بی قید و شرط و پذیرش در خانه است. از آنجایی که طرد شدن بخشی از فرآیند زندگی است، یادگیری نحوه برخورد مثبت با آن بسیار مهم است. اگر نوجوانان شما در انبوهی از گروه همسالان خود قرار گرفتند یا نتوانستند یک تیم یا باشگاه بسازند، به آنها گوش دهید، همدلی کنید و سپس دیدگاه خود را ارائه دهید. به عنوان مثال می توانید به او بگویید که جای تعجب نیست که شما غمگین هستید. با چنین عشق و پذیرش بی قید و شرطی، نوجوانان شما می توانند بیاموزند که طرد شدن را به آرامی بپذیرند و نسبت به آن انعطاف پذیر شوند.

دومین ترس در نوجوانان ، عدم اطمینان و تنها ماندن

نوجوانان شما ممکن است طوری رفتار کنند که انگار هیچ چیز آنها را آزار نمی دهد، اما دائما نگران هستند. همیشه در ذهن آنها محیطی است که در بهترین شرایط بقای همتایان وجود دارد که در آن حتی کسانی که در بالاترین صخره هستند می توانند هر لحظه از تخت سلطنت خلع شوند. این باعث می‌شود دنیای آن‌ها در خارج از خانه سخت شده، اما در خانه دچار عدم تردید می‌گردند.

درمان عدم قطعیت در نوجوانان

درمان عدم اطمینان، ثبات در خانه است. وقتی نوجوانان شما به خانه می‌رسند، به فضایی امن و آرام نیاز دارند تا بتوانند افکار خود و اتفاقاتی را که در آن روز برای آنها رخ داده، مرتب کنند. شما در جهان سریع در حال تکامل آنها، ثابت هستید. برای مقابله با این ترس در نوجوانان آنها باید بدانند که شما در کنار آنها هستید، آنها را تنها نگذاشته اید و اینکه آنها بر کار شما اولویت دارند.

هیچ چیز بدتر از داشتن یک روز وحشتناک نیست، نیاز به صحبت کردن و نداشتن کسی که برای صحبت کردن با او اعتماد داشته باشند. وقتی آنها آشفته به خانه می رسند، می توانید به آرامی به آنها بگویید که: «می توانم بگویم که روز سختی را پشت سر گذاشته ای. اگر می خواهید صحبت کنید، من اینجا خواهم بود.» سپس هنگامی که شروع به صحبت کردن، فعالانه به آنها گوش دهید.

سومین ترس در نوجوانان ، هدف قرار گرفتن

ترس می تواند در گروه های همسالان رقابتی یا شرور حاکم باشد. هر چیز “متفاوت” در مورد نوجوانان شما، از جمله لباس، وضعیت تنهایی را برای آنها ایجاد می کند تا هدف بزرگی را روی پشت آنها ترسیم می کند. اما با سهولت انتشار شایعات در گوشی های هوشمند، نوجوانان دیگر تنها با قلدرهای رو در رو مواجه نمی شوند. ناشناس بودن رسانه‌های اجتماعی و پیامدهای آنها به این معنی است که هر کسی می‌تواند در هر زمانی درباره هر کسی مطلبی بگوید و با فشار دادن یک دکمه آن را به اشتراک بگذارد و تا ابد آن را در دنیای الکترونیک باقی نگه دارد.

درمان هدف قرار گرفتن

درمان مورد هدف قرار گرفتن دیگران، داشتن دیدگاهی متعادل و تضمینی است که ما با هم هستیم. اتفاقات بدی می افتد و مردم می توانند بدجنس باشند. هر دو حقایق زندگی هستند، بنابراین در صورت امکان بهتر است که نوجوانان خود را قبل از وقوع چنین مواردی آماده کنید. به این نکته اشاره کنید که بسیاری از قلدرها به این دلیل رفتار می کنند که خودشان از ناامنی برخوردار هستند، و پایین آوردن کسی باعث می شود که موقتا احساس مهم بودن کنند. نیازی نیست که نوجوان خود را وادار گفتن بیشتر و فهمیدن تمامی داستان کنید.
بنابراین به نوجوانان خود اعتبار دهید. آنها بیشتر از آن چیزی که تصورش را بکنید، مدبر هستند. اما آنها همچنان به تضمین شما به عنوان شنونده و پشتیبان نیاز دارند.

هر بار که نوجوانان شما از خانه شما بیرون می روند، این سه ترس به شدت بر آنها سایه می اندازد. پس آیا جای تعجب دارد که آنها گاهی اوقات با انتخاب خواهر یا برادر یا حتی شما به آن استرس زیاد واکنش نشان می دهند؟ اما وقتی متوجه شدید که واقعاً در پس نگرش لحظه‌ای چه می‌گذرد، می‌توانید برای حمایت از آنها اقدام کنید.

منبع

اگر نوجوان شما نیز با ترس های متعددی روبه رو است، می توانید با روانشناسان طبینجا در این باره بصورت آنلاین با دکتر آنلاین مشورت نمایید.

5/5 - (43 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید