سرطان روده بزرگ چیست و علائم آن

0
4,264
25881.jpeg alt_text
25881.jpeg caption

بخش انتهایی روده بزرگ با اصطلاح کولون نامیده می شود. یکی از بارزترین نشانه های سرطان روده بزرگ، خونریزی از رکتوم است ولی با این وجود نشانه های بسیار جزیی تر نیز وجود دارند. 

آنچه در این مقاله خواهید خواند

علائم سرطان روده بزرگ 

 

سرطان روده بزرگ

اگر با هر یک از علائم زیر مواجه شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

1. کم خونی

اگر متوجه هیچ یک از علائم سرطان روده بزرگ نشده باشید با این وجود تشخیص کم خونی می تواند اولین علامت خونریزی داخلی باشد. البته در مورد زنان در سنین قاعدگی، برای افتراق کم خونی از سرطان روده بزرگ باید با آزمایشات دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد. اگر شما هر گونه علائم ناشی از کم خونی به عنوان مثال خستگی، رنگ پریدگی و یا خستگی را تجربه می کنید بهتر است توسط پزشک چکاب شویید چرا که ممکن است این علائم نشانی از سرطان روده بزرگ باشند.

2. تنگی نفس

یکی دیگر از عوارض جانبی خونریزی داخلی تدریجی، تنگی نفس است. اگر شما خونریزی شدید و یا استفراغ خونی نداشته باشید بدنتان بدون آهن و سلول های قرمز خونی، پلاسمای بیشتری را وارد جریان خون می کند. این حالت مانع از دست رفتن حجم زیادی از خون می گردد ولی از طرفی توانایی خون برای انتقال اکسیژن کاهش می یابد به همین دلیل متوجه تنگی نفس که نشانه ای از سرطان روده بزرگ است خواهید شد.

3. احساس نفخ و یا درد شکم

اگر مانعی باعث گرفتگی و یا برگشت مواد غذایی به روده بزرگ کند ممکن است دچار نفخ شوید. اگر متوجه بروز درد در سمت راست شکم خود شدید احتمالا بیماری در مراحل جدی تری بوده و به کبد گسترش یافته است. علائم مربوط به دردهای بالای شکمی می توانند اورژانسی باشند.

4. یبوست شدید

یک دوره یبوست احتمالا مسئله جدی برای نگرانی نیست ولی اگر شدید و مداوم هستند ممکن است نشانه ای از سرطان روده بزرگ باشند.

5. مدفوع کم حجم

تنها وجود خون در مدفوع نباید عاملی برای توجه شما به مدفوع گردد. اگر شما به طور دائم مدفوع باریک و کم حجمی دارید احتمالا به یک محدودیت ناشی از پولیپ در روده بزرگ اشاره دارد. 

6. رنگ مدفوع

خونریزی از روده ممکن است همیشه به شکل خون قرمز روشن نباشد. مدفوع تیره و قیر مانند نشانه احتمالی از وجود خون در آن است. اگر چه ممکن است به دلایل جدی تری مانند زخم ایجاد شود که آن نیز خود یکی از علائم سرطان روده بزرگ است. 

 

علل

• افراد بالای 50 سال

• سابقه خانوادگی بیماری سرطان دستگاه گوارشی

• بیماری های التهابی روده هم چون کولیت اولسراتیو و کرون 

• رژیم غذایی کم فیبر

• فعالیت بدنی کم و داشتن اضافه وزن

• دیابت

• سیگار

• الکل

 

تشخیص 

یکی از روش های تشخیصی کولونوسکوپی می باشد که در صورت لزوم و با برخورد به توده ای مشکوک امکان نمونه برداری نیز در حین انجام آن وجود دارد. اگر چه در ابتدای آزمایش خون پنهان در مدفوع مورد بررسی قرار می گیرد. البته بعد از تشخیص اولیه برای تایید سرطان و تشخیص مرحله آن از روش های ارزیابی دیگری هم چون تصویر برداری سی تی اسکن، ام آر آی (MRI) انجام می گیرد. 

 

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصصین گوارش ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید