عوارض مصرف خود سرانه ویتامین ها

0
876
235557.jpeg alt_text
235557.jpeg caption

عوارض مصرف خود سرانه ویتامین ها

ویتامین  ها جزو مکمل  هایی هستند که استفاده بدون نسخه آن  ها در بین مردم بسیار رایج است. ویتامین  ها شامل دو دسته  ی ویتامین  های محلول در آب همچون B و C؛ و ویتامین  های محلول در چربی همانند A، E، D و K هستند. مصرف زیاد هر کدام از این ویتامین  ها، بر اساس نوع حلالیتشان به بخش خاصی از بدن آسیب می  رساند. از آنجایی که ویتامین  های محلول در آب از طریق ادرار و کلیه  ها دفع می  شوند، مصرف زیاد این ویتامین  ها باعث رسوب آن  ها در کلیه  ها و بروز سنگ کلیه می  شود. از سوی دیگر ویتامین  های محلول در چربی، ممکن است در عروق رسوب کنند و به کبد آسیب برسانند. 

 

عوارض مصرف خود سرانه ویتامین ها

 

مصرف خود سرانه ویتامین ها

برخی از افراد تصور می  کنند که مصرف ویتامین  ها در هر شرایطی برای بدن مفید است. اما اینگونه نیست، مصرف خودسرانه ویتامین  ها نه تنها فایده ای برای بدن ندارد بلکه باعث بروز عوارض مختلف می  شود. همانطور که کمبود ویتامین  ها و مواد مغذی به سلامتی آسیب می  رساند، مصرف زیاد آن  ها نیز می  تواند موجب بروز آسیب به کبد، کلیه  ها و مغز شود. براساس تحقیقات صورت گرفته، مصرف خودسرانه مولتی ویتامین های مینرال احتمال بروز سرطان را افزایش می  دهد. بهتر است فردی که دچار کمبود ویتامین خاصی است، زیر نظر پزشک و با تجویز وی، ویتامین مورد نیاز خود را مصرف کنند تا از بروز عوارض احتمالی ناشی از مصرف زیاد آن جلوگیری کند. همچنین بیمارانی که تحت درمان هستند نباید بدون تجویز پزشک ویتامین مصرف کنند؛ برای مثال فردی که مشکل قلبی دارد و برای جلوگیری از تشکیل لخته خون در رگ  ها وارفارین مصرف می  کند، در صورتی که ویتامین K دریافت کند، باعث ایجاد تداخل دارویی بسیار خطرناکی می  شود و کبد و کلیه  های او آسیب جدی می بینند. بنابراین تنها با تجویز پزشک اقدام به مصرف ویتامین  ها و مکمل  ها کنید. در ادامه به بیان عوارض ناشی از مصرف زیاد ویتامین  های مختلف پرداخته شده است:

 

ويتامين A

 مصرف زیاد این ویتامین باعث بروز سردرد، ایجاد زخم در دهان، تهوع و استفراغ، ریزش مو، درد مفاصل و استخوان  ها،  بروز لک  های زرد روی پوست و دردناک و نامنظم شدن عادت ماهیانه بانوان می شود.

 

ویتامین‌های گروه B

 مصرف خودسرانه این ویتامین ها می  تواند موجب تیره شدن رنگ مدفوع، بروز مشکلات گوارشی همچون یبوست، اسهال، استفراغ، و کاهش ادرار و خارش پوست شود. مصرف زیاد ویتامین B12 باعث بروز آکنه، خارش پوست، سوزش گلو و ریفلاکس معده می  شود.

 

ویتامین C

 این ویتامین که یک ویتامین محلول در آب است، یکی از رایج  ترین ویتامین  هایی است که افراد مختلف خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می  کنند و تصور می  کنند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آن  ها می  شود، و از عوارض آن اطلاع ندارند. مصرف زیاد این ویتامین، بدون تجویز پزشک، می  تواند سبب بروز علائمی همچون دل  درد، ریفلاکس، گرفتگی عضلات و سردرد شود. در موارد حاد زیاده روی در مصرف این ویتامین باعث اسهال و ابتلا به سنگ کلیه می شود. بنابراین افرادی که مشکلات کبد یا کلیه دارند تنها با تجویز پزشک باید این ویتامین را مصرف کنند.

 

ویتامین E

 این ویتامین را هرگز نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد، زیرا زیاده  روی در مصرف آن باعث بروز سرطان پروستات، تهوع، اسهال، گرفتگی عضلات شکم، ضعف، سردرد، تاری دید، خونریزی غیرطبیعی و بثورات پوستی می شود.

 

ویتامین D

 مصرف زیاد ویتامین D می  تواند باعث بروز ضعف، خستگی، بی خوابی، سردرد، کم  اشتهایی، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، گرفتگی عروق و بروز سکته شود. بر اساس تحقیقاتی که در ماه  های گذشته انجام شده است، مشخص شد که کمبود ویتامین D باعث افزایش احتمال ابتلا به کرونا می  شود، و این موضوع باعث شد که مصرف این ویتامین در سال گذشته افزایش پیدا کند؛ اما کسی به مضرات مصرف خودسرانه این ویتامین، همچون بروز مشکلات کبدی و مغزی، توجهی ندارند. 

 

نحوه مصرف ویتامین  ها و مکمل  ها

به طور کلی، مصرف ویتامین  ها و مکمل  ها در شرایط خاص و با تجویز پزشک می  تواند برای بدن مفید باشد و نیازهای بدن را رفع کند؛ زیرا ویتامین  ها و مکمل  های موجود در بازار، برای هر سنی متفاوت است، و هر کس باید متناسب با سن خود از این مواد استفاده کند تا دچار عوارض ناشی از آن نشود. بنابراین استفاده از این مکمل  ها بدون تجویز پزشک می  تواند باعث ایجاد اختلال بدن، و جذب و عملکرد داروهای مصرفی شود.

 

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص تغذیه ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید