معجزات سنجد

0
18,242
121895.jpeg alt_text
121895.jpeg caption

 معجزات سنجد

سنجد یک میوه تابستانی و سرشار از خاصیت و یک بمب خارق العاده برای استخوان ها است. این میوه شگفت انگیز خواص بسیار فراوانی دارد که اگر از آنها با خبر شوید حتما آن را در برنامه غدایی هر روزتان جای میدهید. این میوه مقوی که به صورت خشک شده استفاده میشود، با این که جثه بسیار کوچکی دارد اما خواص و فواید بسیار زیادی دارد، منبعی کامل از ویتامین ها است  و خواص آن فقط مختص به یک عضو خاص یا یک نوع بیماری نمی شود.

 

فواید سنجد

در حقیقت سنجد تقویت کننده قلب، مرحم مغز، سازنده استخوان ها، طبیب دستگاه گوارش و دوایی کامل برای مو و پوست است. سنجد میوه ای است که گوشت، هسته و پودرآن هر ۳ مقوی هستند. سنجد هم دوای التهاب است، هم مسکن زخم ها و به قدری خاصیت و فایده دارد که آنرا یک میوه شگفت انگیز می نامند. در طب سنتی نیز به صورت مکرر استفاده از این میوه معجزه اسا توصیه شده است. حتی ائمه اطهار نیز استفاده از سنجد را بارها توصیه کرده اند. که در ادامه مقاله به توضیح  بیشتر آن میپردازیم.

 

سنجد و فواید درمانی آن

سنجد را جدی بگیرید، سنجد یک میوه پرخاصیت با طبع خشک و سرد است، که از آن میتوان در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کرد. استفاده از سنجد عفونت ریه را خشک میکند، بواسیر را درمان میکند. همچنین سنجد بیماری تکرر ادارار را نیز درمان میکند. میوه سنجد قابض و بر طرف کننده اسهال است. سنجد تب بر، ضد یرقان، ضد بلغم و بادشکن است. سنجد یکی از بهترین منابع غذایی گیاهی نیز محسوب میشود، گرسنگی را کاهش میدهد و خاصیت سیرکنندگی بسیار زیادی دارد و برای لاغری بسیار مناسب است. 

 

سنجد معدن ویتامین C و k

 سنجد به دلیل سرشار بودن از ویتامین C رفع کننده کمبود این ویتامین میباشد، و خوردن آن از ورود عفونت ها به بدن پیشگیری میکند. سنجد خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و به دلیل وجود مقدار بالایی ویتامین K ضد خونریزی نیز است.

 

سنجد تقویت کننده قلب

 عصاره موجود در سنجد از ترشح مایعات مضر بدن به داخل شش ها جلوگیری می کند و قدرت قلب انسان در مقابله با تنش ها را افزایش می دهد. روغن سنجد نیز به دلیل داشتن میزان آنتی اکسیدان بالا آسیب های قلبی را کاهش می دهد.

 

مسکن اعصاب

  عصاره موجود در سنجد، مغز را در مقابل آسیب اکسیداتیو و تخریب، محافظت می کند. سنجد آرامبخش اعصاب محسوب میشود و سردرد های میگرنی را نیز درمان میکند، بیماری آلزایمر را کاهش میدهد و همچنین موجب تیز هوشی نوزادان شیر خوار می گردد.

 

مرحم دستگاه گوارش

 سنجد برای سلامتی دستگاه گوارش افراد نیز بسیار مناسب است و تقویت کننده دستگاه گوارش است.

 

سنجد یک بمب کلسیم

 سنجد سرشار از فیبر و منبعی غنی از کلسیم است، به همین خاطر استفاده از آن برای افراد مسن، افرادی که نرمی یا پوکی استخوان دارند، کودکان و مادران شیرده بسیار توصیه میشود چراکه استفاده از آن جلوی پوکی استخوان را میگیرد، بازوان و ساق ها را نیرومند می کند، و برای ترمیم شکستگی و ترک استخوان ها فوق العاده است. سنجد در درمان پوکی استخوان  که به عنوان چهارمین علل مرگ و میر در جهان شناخته شده است تاثیرات معجزه آسایی دارد.

 

فواید سنجد برای پوست ومو

 جوشانده برگ سنجد در روغن زیتون اکسیری خارق العاده برای تقویت ریشه مو می باشد و منجر به رشد و تقویت تارهای مو میشود.

 

خواص برگ، گل و پوست درخت سنجد

استفاده از برگ درخت سنجد به صورت ضماد موجب سر باز کردن دمل های چرکی می شود. عصاره سنجد به درمان آرتروز و التهاب مفاصل بسیار کمک می کند. نتایج مطالعه دانشمندان نشان داده است که برای کاهش و درمان درد ناشی از آرتروز، عصاره گیاه سجند بسیار تاثیر گذارتر از داروی مسکن استامینوفن عمل میکند. از ریشه گیاه سنجد در صنعت عطر سازی استفاده می شود. از گل درخت سنجد برای التیام و تسکین زخم ها استفاده می شود. جوشانده برگ سنجد نیز بهترین داروی موجود برای اسهال کودکان است.

 

جایگاه سنجد در طب سنتی

 

 

 

معجزات سنجر

 سنجد به دلیل خواص بسیار زیاد ومتنوع خود جایگاه بسیار ویژه ای نیز در مکتب طب سنتی داشته است. به باور درمانگران طب سنتی شیوه های درمانی با سنجد بیشترین تاثیرگذاری را بر سلول های مغزی داشته و موجب تقویت آنها میشود. همچنین درمانگران طب سنتی استفاده از یک قاشق مخلوط پودر سنجد و سویای بوداده با یک قاشق عسل و شیر را بهترین دارو برای درمان نرمی و پوکی استخوان میدانند. همچنین طبیب زبر دست ایرانی ابن سینا نیز بسیار از خواص سنجد نام برده است و استفاده از سنجد آسیاب شده را درمانی بسیار عالی، ساده و بی خطر برای آرتروز، روماتیسم و پوکی استخون نامیده. با این همه تفاسیری که از سنجد و فواید آن گفته شد دیگر نباید سنجد را یک میوه معمولی نامید بلکه باید آن را یک میوه شگفت انگیز و معدنی از املاح و ویتامین ها دانست.

 

 

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص تغذیه ما نوبت بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید