چرا حین رابطه سوزش دارم؟ 12 دلیل سوزش واژن حین نزدیکی

0
34,089
281587.jpeg alt_text
281587.jpeg caption

چرا حین رابطه سوزش دارم؟ 12 دلیل سوزش واژن حین نزدیکی

در بسیاری از موارد سوزش واژن یا آلت حین برقراری رابطه جنسی به دلیل عدم استفاده صحیح از لوبریکانت است؛ این مسئله گرچه تهدیدکننده حیات نیست، با این وجود می‌تواند برای هر دو طرف مسئله‌ساز باشد. 

در متن پیش رو قصد داریم شما را با دلایل اصلی سوزش واژن حین رابطه جنسی آشنا کنیم. 

 

در این مقاله می‌خوانید:

آیا سوزش واژن حین نزدیکی خطرناک است؟

12 دلیل اصلی سوزش واژن حین رابطه جنسی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 

 

آیا سوزش واژن حین نزدیکی خطرناک است؟

«دیس پارونیا» یا درد حین مقاربت، یک مشکل شایع است؛ تخمین زده شده است که حدود 20 درصد از زنان در ایالات متحده آمریکا این مشکل را تجربه کرده‌اند.با این حال این مشکل قابل درمان است؛ پزشک پس از پرسیدن علائمتان و کنار هم قرار دادن آن‌ها به تشخیص نهایی رسیده و در مرحله بعد درمان مناسب را به شما پیشنهاد می‌کند. 

 

 

12 دلیل اصلی سوزش واژن حین رابطه جنسی

سوزش واژن اغلب به دلیل واکنش آلرژیک، عفونت و یا خشکی محل رخ می‌دهد:

1. خشکی ناحیه

نداشتن لوبریکانت یا لغزنده‌های طبیعی به میزان کافی باعث می‌شود که حساسیت و تحریک‌پذیری محل بیشتر شده و درنتیجه باعث ایجاد سوزش و درد در محل شود. 

در برخی موارد داروهایی که مصرف می‌کنید از قبیل آنتی‌هیستامین ها، داروهای ادرارآور و ضداحتقان‌ها می‌توانند باعث تحریک خشکی واژن و سوزش حین رابطه شوند. در سایر موارد انجام ندادن پیش‌نوازی، آرام نبودن حین رابطه و سایر نگرانی‌ها حین رابطه جنسی می‌توانند باعث خشکی ناحیه شوند. 

درصورت امکان با شریک جنسی خود درباره این که چه کار می‌توانید بکنید که رابطه راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر شود، صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید از لوبریکانت‌های محلول در آب استفاده کنید؛ این‌ها هم می‌توانند هم بر روی کاندوم اثر بگذارند و هم رابطه جنسی را به مراتب لذتبخش‌تر کنند. 

 

2. تحریک یا مقاربت شدید

تحریک یا دخول خشن می‌تواند باعث درد و سوزش واژن حین رابطه شود؛ این مسئله مهم است که شما و شریک جنسی‌تان هر دو از رابطه جنسی لذت ببرید و آن را به گونه‌ای که هر دو دوست دارید پیش ببرید. درصورتی که بنظرتان دخول خشن و یا سریع است، مسئله را با همسرتان درمیان بگذارید. 

صحبت در این باره تنها راه پیشگیری از وقوع مجدد آن است. 

 

3. حساسیت داشتن به وسایلی که حین رابطه استفاده می‌شوند

در حالی که بسیاری از افراد می‌توانند به راحتی از کاندوم و یا سایر وسایل حین رابطه جنسی استفاده کنند، برخی ممکن است به این‌ها حساسیت نشان دهند. برای مثال ممکن است شما به لاتکسی که در اکثر کاندوم ها استفاده می‌شود، حساسیت داشته باشید و این مسئله باعث قرمزی، سوزش و تورم واژن در شما شود. 

متاسفانه شما تا زمانی که با ماده حساسیت‌زا تماس نداشته باشید، نمی‌توانید بفهمید که به آن حساسیت دارید یا خیر. با این حال درصورتی که یک بار حساسیت نشان دهید، احتمال دارد که دوباره هم این مسئله رخ دهد. 

بهترین راه برای پیشگیری از این مسئله اجتناب از مصرف چیزی است که باعث بروز حساسیت در شما می‌شود. 

 

4. حساسیت به مایع منی

درست است؛ ممکن است شما به مایع منی همسرتان حساسیت داشته باشید؛ پروتئین‌هایی به صورت طبیعی در این مایع جود دارند، که می‌توانند در برخی زنان باعث بروز واکنش آلرژیک شوند. علاوه بر سوزش ممکن است هر یک از علائم زیر را تجربه کنید:

قرمزی

تورم

خارش

این علائم ممکن است در هر ناحیه‌ای که در تماس با منی قرار می‌گیرد، بروز پیدا کند؛ از جمله:

لب

دست

واژن و لابیاها

سینه

تماس با سر یا تنه آلت تناسلی

مقعد

این علائم اغلب طی 10 تا 30 دقیقه پس از تماس بروز پیدا می‌کنند و ممکن است برای چند ساعت تا چند روز ادامه پیدا کنند. درصورت بروز حساسیت لازم است به پزشک مراجعه کنید.

 

 

5. عفونت مجاری ادراری یا UTI

عفونت مجاری ادراری نه تنها می‌تواند ادرار کردن شما را تحت تاثیر قرار دهد، بلکه می‌تواند باعث درد و سوزش حین رابطه جنسی شود. این مسئله زمانی رخ می‌دهد که مقدار زیادی باکتری درون مجاری ادراری تولید و تکثیر شوند. 

علائم شامل موارد زیر است:

سوزش حین ادرار

کدر شدن ادرار

ادراری که به صورتی یا قرمز می‌زند

درد لگن

بوی بد ادرار

UTI  به سادگی و با تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک درمان می‌شود. 

 

6. عفونت های منتقله از راه تماس جنسی یا STI

برخی عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی می‌توانند باعث درد و سوزش حین رابطه جنسی شوند؛ از جمله:

کلامیدیا

هرپس

تریکوموناس

گاهی ممکن است درد حین و یا بعد از سکس تنها علامتی باشد که با آن خودش را نشان می‌دهد. با این حال ممکن است با علائم دیگری از جمله موارد زیر همراهی داشته باشد:

خارش یا تورم در ناحیه 

برجستگی، تاول یا زخم در واژن یا آلت

خونریزی از مقعد، واژن یا آلت

ترشح غیرطبیعی از قبیل ترشح سبز، خاکستری  یا زرد

درد در بیضه

درد در قسمت پایینی شکم

کلامیدیا و تریکوموناس به راحتی و با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند؛ اما هرپس با آنتی بیوتیک قابل درمان نیست اما درمان‌های موجود می‌توانند شدت و مدت بروز علائم را تخفیف دهند. 

 

7. یورتریت

یورتریت به التهاب و عفونت یورترا یا مجرای پیشابراه گفته می‌شود. پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به مجرای خروجی منتقل می‌کند. یورتریت اغلب به دلیل یک عفونت منتقله از راه تماس جنسی ایجاد می‌شود و ممکن است با علائم زیر همراهی داشته باشد:

درد حین ادرار کردن

تکرر ادرار

خارش در محلی که ادرار از آن خارج می‌شود

ترشح غیرطبیعی

درد لگن

یورتریت با تجویز آنتی بیوتیک قابل درمان است. 

 

8. سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینی مسئله‌ای است که می‌تواند باعث درد مثانه و لگن حین رابطه جنسی شود. این بیماری شباهت زیادی به عفونت مجاری ادراری دارد اما تب یا سایر علائم عفونت‌های ادراری را از خود نشان نمی‌دهد. 

علائم شامل موارد زیر است:

درد لگن به خصوص بین واژن و مقعد

احساس مکرر نیاز به دفع ادرار حتی اگر ادرار ندارید

دردی که با پرشدن مثانه آغاز می‌شود و با تخلیه آن پایان می‌یابد

تخلیه ناگهانی ادرار( بی‌اختیاری)

پزشکان می‌توانند با تجویز دارو و تحریک راه‌های عصبی این ناهنجاری را درمان کنند. در برخی موارد ممکن است انجام جراحی ضرورت داشته باشد. 

 

9. استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری و یا سایر مشکلاتی که باعث عدم تعادل هورمونی می‌شوند

هورمون‌ها نقشی اساسی در تعیین ضخامت بافت واژن و نیز ساخته شدن و آزادشدن روان‌کننده‌های طبیعی ایفا می‌کنند. چنانچه سطح هورمون استروژن پایین باشد، ممکن است باعث خشکی واژن و درنهایت درد حین رابطه جنسی شود. 

سایر علائم سطح پایین استروژن:

عفونت مکرر مجاری ادراری

پریود نشدن یا پریود نامظم

دردناک شدن سینه‌ها

گرگرفتگی

چنانچه احتمال می‌دهید که علائمتان مرتبط با سطح پایین استروژن است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ او بعد از این که برایتان آزمایش درخواست کرد، به درمان شما می‌پردازد. 

در برخی افرادی که داروهای پیشگیری حاوی استروژن مصرف می‌کنند، ممکن است سطح هورمون استروژن تولیدی به صورت جبرانی کم شود. این مسئله می‌تواند درنهایت باعث خشکی واژن و درد حین مقاربت شود. 

در این صورت با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت لزوم دارویتان را تغییر دهد. 

 

10. عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن به دلیل تکثیر کاندیدا رخ می‌دهد؛ در محل واژن به طور طبیعی باکتری‌ و قارچ وجود داشته و این دو در تعادل با هم هستند؛ چنانچه این تعادل به هر دلیلی به هم بخورد، زمینه برای رشد قارچ‌ها و درنهایت بروز عفونت قارچی مهیا می‌شود. 

این مسئله می‌تواند باعث سوزش و درد حین رابطه جنسی شود؛ سایر علائم شامل موارد زیر است:

درد حین ادرار کردن

تورم اطراف واژن

ترشح سفید یا خاکستری از واژن

راش

عفونت قارچی واژن به راحتی و با تجویز داروهای ضدقارچی قابل درمان است. 

 

11. واژینوس باکتریال

واژینوس باکتریال یا BV به دلیل رشد باکتری در محل واژن رخ می‌دهد. این مسئله ممکن است به دنبال تغییر PH واژن رخ دهد. سایر علائم شامل موارد زیر است:

درد حین ادرار کردن

خارش اطراف واژن

ترشح غیرطبیعی زرد، خاکستری یا سبز در محل

دردی که بعد از مقاربت شدیدتر می‌شود

واژینوس باکتریال با تجویز آنتی بیوتیک درمان می‌شود. 

 

12. واژینیت آتروفیک

واژینیت آتروفیک سبب می‌شود که بافت واژن نازک‌تر و خشک‌تر شود. این مسئله می‌تواند باعث سوزش، حساسیت و درد پس از رابطه جنسی شود. همچنین درمواردی می‌تواند باعث لکه‌بینی مختصری شود. 

سایر علائم:

تکرر ادرار

عفونت‌های راجعه مجاری ادراری

بی اختیاری ادرار

احساس نیاز مکرر به دفع ادرار

گرچه این مسئله عموما در سنین یائسگی رخ می‌دهد، اما در هر زمانی که سطح استروژن افت کند می‌تواند بروز پیدا کند. 

استفاده از داروهای هورمونی، شیردهی و پرتوتابی لگن می‌توانند باعث بروز این مسئله شوند. بهتر است در این صورت با پزشک خود مشورت کنید تا درصورت لزوم برایتان داروی مناسب تجویز کند. 

 

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در اغلب موارد علائم با پیش‌نوازی صحیح و استفاده از لوبریکانت برطرف می‌شوند. با این حال اگر درد همچنان ادامه پیدا کرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 

علاوه بر این اگر علائم دیگری از قبیل سوزش و یا ترشح غیرطبیعی هم داشتید، لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از بررسی علائم، درمان مناسب را برای شما آغاز می‌کند. 

 

 

شما می‌توانید با استفاده از سامانه طبینجا به صورت آنلاین از متخصصین اورولوژیست ما نوبت بگیرید. 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید