چرا پریود نمیشم؟ [تشخیص علت + درمان]

4
53,672
چرا پریود نمی‌شم؟

عقب افتادن پریود در زنان می‌تواند در نگاه اول استرس‌زا باشد؛ اما خوب است بدانید این مسئله اغلب خطرناک نیست و همیشه هم علامت بارداری نیست. در متن پیش رو از سایت نوبت دهی پزشکی طبینجا قصد داریم شما را با دلایل عقب افتادن پریود در زنان آشنا کنیم.

آمنوره یا پریود نشدن چیست؟

در اصطلاح پزشکی به پریود نشدن «آمنوره» گفته می‌شود؛ در مواردی که دختر تا سن 16 سالگی هرگز پریود نشود، به آن آمنوره اولیه گفته می‌شود. آمنوره ثانویه به مواردی گفته می‌شود که فرد حداقل یک نوبت پریود شده است و حالا برای 3 ماه یا بیشتر پریود نشده است.

عوامل مختلفی با تاخیر در پریود یا پریود نشدن مرتبط هستند؛ از جمله:

• استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری

• برخی داروهای خاص که به درمان سرطان، سایکوز و شیزورفرنی کمک می‌کنند

• تزریق هورمون

• شرایط پزشکی خاص از قبیل کم‌کاری تیروئید

• اضاقه وزن یا کمبود وزن

آمنوره ثانویه یا پریود نشدن در اکثر موارد خطرناک نیست و به سادگی قابل درمان است؛ با این حال برای پیشگیری از بروز عوارض لازم است مشکل زمینه‌ای پیدا شود و برای درمان آن اقدام لازم را بکنید.

علت پریود نشدن

چرا پریود نمیشم؟

در طول یک چرخه ماهیانه سطح هورمون استروژن بالا می‌رود؛ استروژن هورمونی است که وظیفه تکامل جنسی و تولیدمثلی را در زنان برعهده دارد. سطوح بالای استروژن باعث می‌شوند که لایه داخلی رحم رشد کرده و ضخیم شود؛ همچنان که لایه داخلی رحم ضخیم می‌شود، یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود.

درصورتی که تخمک با سلول اسپرم لقاح پیدا نکند، از بین می‌رود و به دنبال آن دیواره‌ی ضخیم‌شده‌ی رحم فرو می‌ریزد. به همین دلیل است که پریود با خونریزی همراه ست. با این حال برخی موارد می‌توانند در این سیکل طبیعی اختلال ایجاد کنند.

دلایل طبیعی یا فیزیولوژیک

در طول یک زندگی طبیعی ممکن است به دلایل زیر پریود نشوید:

• حاملگی

• شیردهی

یائسگی

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی شایع‌ترین دلیل پریود نشدن و یا تاخیر در پریود شدن است:

• افزایش سطح هورمون تستوسترون

• کاهش سطح هورمون استروژن

• تومورهای غدد جنسی

• پرکاری یا کم کاری تیروئید

• تومور هیپوفیز: یک تومور خوشخیم در غده هیپوفیز می‌تواند باعث شود که پریود نشوید.

• یائسگی پیش از موعد: یائسگی اغلب در سنین 50 سالگی رخ می‌دهد؛ با این حال در برخی زنان ممکن است در سنین پایین‌تر حوالی 40 سالگی، پریود متوقف شود.

داروها

درمان‌های هورمونی پیشگیری از بارداری می‌توانند تعادل هورمونی را به هم بریزند. برای مثال دوپا – پرورا که یک داروی هورمونی تزریقی است می‌تواند باعث شود که پریود عقب بیفتد. داروهای خوراکی پیشگیری هم می‌توانند پریود را به تعویق بیندازند؛ پس از قطع دارو ممکن است مدتی زمان ببرد تا بدن به وضعیت طبیعی باز گردد.

 برخی داروهای خاص از قبیل داروهای شیمی‌درمانی و یا داروهای اعصاب و روان می‌توانند باعث تحریک عدم تعادل هورمونی و درنهایت پریود نشدن یا همان آمنوره شوند. داروهای ضدفشار خون و ضدآلرژی هم می‌توانند باعث تاخیر در پریود شوند.

عقب افتادن پریود

مشکلات ساختاری

مشکلاتی از قبیل سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند باعث رشد کیست‌های کوچک خوشخیمی در تخمدان شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS می‌تواند باعث شود که پریود نشوید و یا پریودتان عقب بیفتد.

زخم‌هایی که به دنبال عفونت لگن ایجاد می‌شوند، می‌توانند از رخداد پریود جلوگیری کنند.

فاکتورهای مرتبط با سبک زندگی

وزن بدن می‌تواند بر روی پریود شدن تاثیر بگذارد؛ زنانی که اضافه وزن دارند یا کمتر از 1 درصد وزن بدن توده چربی دارند، ممکن است پریودشان متوقف شود. این مسئله به ویژه در زنانی صدق می‌کند که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند.

اضطراب هم می‌تواند یکی از دلایل پریود نشدن باشد. بدن شما با تغییرات هورمونی به اضطراب بالا پاسخ دهد. درصورت برطرف شدن اضطراب پریودهای شما باید مجدد به حالت طبیعی بازگردد.

ریسک فاکتورهای پریود نشدن

برخی موارد هستند که احتمال پریود نشدن را در شما بالا می‌برند:

سابقه خانوادگی: اگر فردی در خانواده‌تان آمنوره را تجربه کرده باشد، احتمال این که شما هم مشکل او را به ارث برده باشید و در آینده دچار آمنوره شوید، بیشتر می‌شود.

اختلالات اشتها: اگر شما به مشکلاتی از قبیل بی‌اشتهایی و یا پرخوری عصبی مبتلا باشید، بیشتر احتمال دارد که دچار آمنوره شوید و پریود نشوید.

تمرینات ورزشی: تمرینات سنگین ورزشی می‌توانند باعث شوند که پریود نشوید.

ریسک فاکتورهای پریود نشدن

مطالعه کنید: تاثیرات وزن بر روی پریود

علائم آمنوره

علائم اولیه آمنوره همان تاخیر در پریود و یا پریود نشدن است؛ علاوه بر این ها ممکن است هر یک از علائم زیر را هم تجربه کنید:

• جوش

• خشکی واژن

• بم شدن صدا

موی زائد بدن

• سردرد

• تغییر بینایی

• ترشح شیر از نوک سینه

• درد لگن

• ریزش مو

در صورتی که پریودتان بیش از 3 بار به تعویق افتاد و یا هر یک از علائم بالا را داشتید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

عوارض پریود نشدن

برخی عوارض محتمل پریود نشدن یا آمنوره شامل موارد زیر است:

نازایی: درصورتی که تخمک‌گذاری نداشته باشید و پریود نشوید، نمی‌توانید باردار شوید.

پوکی استخوان: درصورتی که دلیل پریود نشدن شما سطح پایین استروژن باشد، درمعرض پوکی استخوان هستید.

عوارض پریود نشدن

تشخیص علت پریود نشدن

در قدم اول پزشک شما را معاینه می‌کند و شرح حال کاملی از وضعیت شما و سایر علائم همراهتان می‌پرسد. در قدم بعدی لازم است یکسری تست‌های ازمایشگاهی و یا تصویربرداری برای تشخیص علت زمینه‌ای درخواست کند.

تست‌های آزمایشگاهی

تست بارداری: این احتمالا نخستین آزمایشی است که پزشک برای شما درخواست می‌کند.

تست تیروئیدی: TSH را در قدم اول چک می‌کند.

تست‌های تخمدان: هورمون‌های FSH ، LH بررسی می‌شوند.

هورمون‌های مردانه: سطح هومون‌های مردانه که به آن‌ها آندروژن گفته می‌شود، اندازه‌گیری می‌شوند.

هورمون پرولاکتین: سطح بالای پرولاکتین در خون یکی دیگر از موارد نامنظمی قاعدگی است.

تست‌های چالشی هورمونی

برای این تست، به مدت 7 تا 10 روز داروی هورمونی دریافت می‌کنید تا تخمک‌گذاری و خونریزی تحریک شود. پزشک از طریق نتایج حاصل از این تست درمی‌یابد که علت پریود نشدن با سطح پایین استروژن مرتبط است یا خیر.

تست‌های تصویر برداری

براساس شرایط پزشک ممکن است سونوگرافی، سی تی اسکن و یا MRI برای شما درخواست کند.

درمان آمنوره یا پریود نشدن

درمان آمنوره وابسته به علت زمینه‌ای است؛ در برخی افراد درمان‌های هورمونی می‌تواند کمک‌کننده باشد. درصورتی که آمنوره به دلیل اختلال در هورمون‌های تیروئیدی یا هیپوفیزی باشد برای آن دارو تجویز می‌شود. اگر عدم تعادل هورمونی متعاقب تومور یا نوعی انسداد ساختاری ایجاد شده باشد، ممکن است جراحی ضرورت پیدا کند.

تغییر سبک زندگی و درمان‌های خانگی

مواردی از قبیل وزن کم و یا ورزش زیاد می‌تواند باعث شود که پریود نشوید؛ بنابراین داشتن وزن ایده‌آل و استراحت کافی می‌تواند به درمان آمنوره کمک کند. همچنین کنترل اضطراب هم می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ اگر نمی‌توانید بهتر است از دوست، خانوده و یا پزشکتان کمک بگیرید.

زمان‌های پریودتان را به خاطر بسپارید و هر مشکلی بود پزشکتان را درجریان قرار دهید. تعداد روزهایی که پریود طول می‌کشد و هر علامت همراهی را که دارید به خاطر بسپارید.

شما می‌توانید با استفاده از سامانه آنلاین طبینجا از متخصصین زنان و زایمان ما نوبت دکتر زنان بگیرید.

سوالات متداول در مورد عقب افتادن پریود

عقب افتادن پریود برای چند روز طبیعی است؟

عقب افتادن پریود تا 5 روز طبیعی است. اما بیشتر از 5 روز نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص زنان دارد.

آیا عقب اقتادن پریود و لکه بینی جای نگرانی دارد؟

دلایل مختلفی می‌تواند باعث عقب اقتادن پریود و لکه بینی در این دوران شود. برای مشخص شدن علت دقیق این مورد باید توسط متخصص زنان معاینه شوید.

5/5 - (58 امتیاز)
من الهام جلدی فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم. در کنار طبابت از اینکه بتوانم با تولید محتوای تخصصی مباحث پزشکی را با زبان ساده‌تری برای مخاطب توضیح دهم و کمک کوچکی در رفع سوالات و ابهامات افراد کنم بسیار خرسندم.

4 دیدگاه‌ها

  1. سلام من بیست روز پیش با همسرم رابطه داشتم اما دخول نبوده و از کاندوم استفاده کردیم الان هشت روزه از زمان پریودیم میگذره اما پریود نشدم ممکنه خطرناک باشه؟

  2. سلام من 24 سالمه مجردم ماهی دوبار پریود میشدم رفتم دکتر قرص سیبل (سیپروترون کامپاند) تجویز کرده الان پریود نشدم 😐😐😐

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید