علت بی حسی انگشت شست پا بصورت یکطرفه و کامل

9
56,198
بی حسی انگشت شست پا

بی حسی انگشت شست پا یکی از اتفاقاتی است که احتمالا برای هر کسی نگران کننده به نظر می رسد. بی حسی انگشتان پا ممکن است بصورت کامل یا از دست رفتن جزیی حس خود را نشان دهد. از طرفی امکان این که آن را به صورت گزگز یا سوزن سوزن شدن احساس کنید، وجود دارد.

شرایطی از جزئی تا جدی می تواند باعث بی حسی کامل یا جزئی در انگشت شست پا شود. اگر چه در برخی موارد، تغییرات جزئی در کفش شما برای رفع مشکل کافی است، اما در مواردی، حمایت پزشکی ضروری خواهد بود.

چه نوک، پهلوها یا کل انگشت شست پا شما بی حس شود، بهتر است از علل آنها اطلاع داشته باشید.

علت بی حسی انگشت شست پا

دلایل بی حسی انگشت شست پا بصورت کلی یا جزئی عبارتند از:

تنگی کفش پا

با وجود این که کفش ها، لباس پاهای شما هستند اما کفش های پاشنه بلند و حتی ورزشی هم می توانند باعث بی حسی بخشی از انگشت شست پای شما شوند.

پا و انگشتان حاوی رگ های خونی، عصب ها و استخوان هستند. اگر انگشتان پا از ابتدای روز در کفش های تنگ به هم چسبیده باشند، گردش خون مسدود شده و مشکلات دیگری را به وجود می آورند. این حالت می تواند باعث کاهش احساس یا تولید حس سوزن سوزن شدن یا گزگز در انگشتان پا شود.

هالوکس لیمیتوس و هالوکس ریجیدوس

این شرایط زمانی رخ می دهد که مفصل شست پا سفت و غیر قابل انعطاف گردد. در بیماری هالوکس لیمیتوس اتصال مفصل با مقداری حرکت اما در هالوکس ریجیدوس به مفصل بدون حرکت اشاره دارد. اگر خارهای استخوانی روی اعصاب فشار بیاورند، بی حسی یا گزگز می تواند ایجاد شود.

نوروپاتی محیطی

بیماری نوروپاتی محیطی به آسیب عصب در هر جایی از بدن به غیر از مغز و نخاع اشاره دارد. این شرایط می تواند باعث بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن یا درد انگشتان پا و خود پا گردد. چنین وضعیتی می تواند یک یا چند انگشت پا را درگیر سازد. بی حسی ممکن است به تدریج و در طول زمان ظاهر شود و یا در یک پا یا هر دو گسترش یابد.

علاوه بر بی حسی، ممکن است حساسیت شدید به لمس نیز داشته باشید. برخی از افراد با این شرایط حتی بیان می کنند که انگشتان پا و خود پای آنها احساسی مانند پوشیدن جوراب تنگ دارد. دیابت یکی از شایع ترین علل ایجاد کننده نوروپاتی محیطی است اما دلایل دیگر آن عبارتند از:

 • اختلالات مغز استخوان، مانند لنفوم
 • شیمی درمانی (نوروپاتی ناشی از شیمی درمانی)
 • پرتو
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبدی
 • عدم تعادل هورمونی
 • کم کاری تیروئید
 • بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید
 • توده ها یا تومورهای خوش خیم یا بدخیم که رشد کرده یا روی اعصاب فشار می آورند.
 • عفونت های ویروسی
 • عفونت های باکتریایی
 • آسیب جسمی
 • اختلال مصرف الکل
 • کمبود ویتامین B

پینه پا

بونیون یک برآمدگی استخوانی است که در پایه شست پا ایجاد می شود. پینه پا از استخوانی ساخته شده است که از جلوی پا خارج می شود.
بونیون ها باعث می شوند که نوک انگشت شست پا به شدت روی انگشت دوم پا فشار بیاورد. این شرایط اغلب توسط کفش های خیلی باریک یا تنگ ایجاد می شوند.

سرمازدگی

اگر برای مدت طولانی در معرض دمای یخ زدگی قرار بگیرید یا در هوای سرد پایتان خیس شود، احتمال اینکه سرمازدگی در شما رخ دهد، وجود خواهد داشت.

حتی اگر جوراب و چکمه بپوشید باز هم سرمازدگی ممکن است در انگشتان پای شما اتفاق بیفتد. یخ زدگی، وضعیتی با شیوع کمتر که می تواند قبل از سرمازدگی رخ داده و می تواند باعث بی حسی انگشت شست پا شود.

درمان بی حسی انگشتان پا

درمان این شرایط بیشتر به علل ایجاد کننده آن بستگی دارد:

درمان نوروپاتی محیطی

بسیاری از شرایط ایجاد کننده نوروپاتی محیطی، علائم قابل کنترلی دارند. این موارد شامل دیابت و کم کاری تیروئید می گردد.

علت دیگر نوروپاتی محیطی، کمبود ویتامین ها است که امکان پاسخگویی به درمان های خانگی را دارد. ویتامین B6 ماده ضروری برای سلامت اعصاب است. برخی از شواهد حاکی از این است که درمان های طب سوزنی می توانند علائم ایجاد شده توسط نوروپاتی محیطی را کاهش یا حذف نمایند.

درمان بونیون

بونیون یا پینه پا شرایطی است که به راحتی در خانه قابل درمان است. پوشیدن کفش های راحت که با محل پینه سایش نداشته باشد، می تواند به کاهش التهاب و بی حسی کمک نماید. استفاده از کمپرس سرد مانند یخ تا حدودی می تواند کمک کننده باشد. در مواردی استفاده از ابزارهای طبی می توانند به کاهش درد و تسکین بی حسی کمک نماید. در صورتی که این شرایط آزار دهنده باشد، احتمال نیاز به جراحی برای برطرف نمودن آن وجود خواهد داشت.

درمان هالوکس لیمیتوس و هالوکس ریجیدوس

این دو وضعیت برای درمان نیازمند عمل جراحی هستند.

درمان سرمازدگی

سرمازدگی جزو شرایط اورژانسی به حساب می آید که نیازمند رسیدگی فوری است. لباس های خیس و سرد باید از تن خارج شده و با اقلام گرم تر جایگزین شود. برای گرم کردن پاها می توان از حمام آب گرم به مدت 30 دقیقه استفاده نمود.

درمان رینود

توقف سیگار کشیدن می تواند به کاهش علائم بی حسی و به طبع آن رینود کمک نماید. با گرم نگه داشتن و پرهیز از هوای سرد می توان جلوی بروز علائم آن را گرفت.

پیشگیری از بی حسی انگشت شست پا

بدین منظور می توانید اقدامات زیر را به کار ببرید:

 • از پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند خودداری کنید.
 • اگر مبتلا به دیابت هستید، از مصرف قند و شکر و الکل خودداری نماید.
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • در هوای سرد، از ملزومات گرم کننده استفاده کنید.

منبع

چنان چه نگران بی حسی انگشت شست پای خود هستید، می توانید در این باره با متخصصین ارتوپدی طبینجا مشورت نمایید.

Rate this post

9 دیدگاه‌ها

 1. سلام دکترجان خوبی ،ببخشید حدودیک ماه شده که انگشت شست پای چپم بی حس سوزن سوزن میشه کمردرد هم دارم چندسال پیش سی تی اسکن انجام دادم که دکتر تشخیص دیسک بین مهره ۴و۵ تشخیص دادو گفتندچه نکاتی رعایت کنم وچه داروهایی استفاده کنم ولی تواوضاع کرونا که شروع شدتاحالا هیچ داروی جز سلکوکسیب دویست ویه مسکن قوی چیزدیگه ای استفاده نکرده ام.چیه مشکلم؟

 2. سلام و احترام!
  مدت تقریبن سه ماه است که انگشت بزرگ پای چپم دچار نوعی بی حسی خفیف شده است و بعضن درد خفیف را هم ازاین ناحیه حس می کنم و آنچه که خودم فکر می کنم یک مدتی با کفش نامناسبی پیاده روی زیاد کردم و اولین بار هم آنجا در این قسمت پایم احساس خستگی را متوجه شدم. اگر پاسخ توضیحی شما و راههای درمان را بدهید نهایت ممنون احسان تون خواهم شد.
  با مهر

 3. ضمن سپاس و تشکر از مطالب مفیدتون🙏من آرترید روماتوئید خفیف دارم و اخیرا شصت پای چپم بی حس شده والبته کفش تنگ هم شاید پوشیده باشم ولی این کفش رو قبلا هم پوشیدم به نظرتون اگه از آرترید باشه چکار باید بکنم؟

  • ممنون از حسن نظر شما خواننده گرامی
   اگر آرتریت باشد باید تحت نظر پزشک داروهای خاص این بیماری مصرف شود. البته تمامی این موارد بعد از انجام آزمایش های دقیق صورت می گیرد.

 4. سلام و خسته نباشید. من مردی 49 ساله هستم و اخیرا” وقتی روی تخت دراز می کشم پس از مدتی انگشت شست پای راستم بی حس میشه و گزگز می کنه . انگشت شست پای چپم به میزان خیلی کمتری هم همینطور میشه. سابقه روماتویید داشتم. در 22 سالگی به واسطه دردهای شدید و فلج کننده مفاصل پا مثل مچ با متخصص روماتولوژیست بهم 300 عدد سولفاسالازین داد و 150 عدد پرودنیزولون. بعد از اون تا چند سال از دردها و خشکی کمر صبحگاهی خبری نبود. تا اینکه چند سال پیش مجددا” خشکی صبحگاهی گاه به گاه به سراغم اومد و دکتر متخصص گفت بهتره با ناپروکسن و پماد دیفلوناک سدیم تسکین بدی تا مجبور به استفاده از داروهای دیگه نشی. اما این بی حسی انگشت های شست پا خیلی اعصاب خرد کن و نگران کننده شده برام . به خصوص که شنیدم از نشانه های دیابت هم میتونه باشه و قند من مرزی هستش. باید بیش از پنج و نیم نباشه اما قند من شیش هستش و هفت یعنی دیابت. دکترم گفت باید مراقب باشی که پری دیابتت تبدیل به دیابت نشه. خیلی رژیم رعایت کردم در نه ماه گذشته. نه قند و شیرینی نه آرد سفید. کربوهیدرات ها رو هم خیلی مراقبت می کنم با این حال هنوز نگران این بی حسی انگشتهام به هنگام دراز کشیدن هستم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  پیشاپیش سپاسگزارم.

 5. سلام خسته نباشین هر چند وقت یکبار انگشت شصت جفت پاهام بی حس میشه وتا چند روز بی حس و انگشتای بقلیم یخورده بی حس میشن علتش چیه کفش پاشنه بلندم پوشیدم

 6. سلام اقا من یه هفته میشه که فقت یک بخش کوچکی از انگشت شست پای راستم کم حس یا بی حس شده نه این که بگی کلا چیزی حس نمیکنه کم تر حس میکنه فقت یکی از پاهام اونم بخش کوچکی از شست پام
  به نضرتون مشکل چیه در زمن اصلا احساس درد یت گزگز نداره فقت کم حس شده همین طوری ممنون میشم

 7. درودبرشما
  سپاسگزارم ازتوضیحات خوب وجامع واینکه باحوصله تمام مواردممکن رو ایرادفرمودین بسیارقدردانتون هستم باری من شست پای چپم بخواب کمی طولانی فرورفته نشستیم روی زمین مخصوصا زیادهستوازقرارباید ازمایشهایی رو انجام بدم امیدوارم زیاددیر نشده باشه
  آرزوی موفقیت وبرقرایه شما نازنینان..
  زنده باشی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید