علت تاول ناگهانی بدن چیست؟

3
28,761
تاول ناگهانی بدن

با توجه به شرایط پوستی و بیماری‌های مرتبط با آن در بعضی موارد ممکن است بر روی پوست بدن ضایعاتی ظاهر شود، یکی از این ضایعات متداول تاول‌های پوستی است که ممکن است همه‌ی ما آن را یک بار تجربه کرده باشیم. تاول‌های پوستی در اثر عوامل مختلفی ظاهر می‌شوند که در بیشتر مواقع به مرور زمان از بین می‌روند.

در این مقاله از سایت نوبت دهی آنلاین پزشکی طبینجا به طور کامل به انواع تاول‌های پوستی، علت ظهور آن‌ها و را‌ه‌های درمانی آن می‌پردازیم.

تست آنلاین تشخیص بیماری 

تاول  پوستی چیست؟

تاول‌ها یک ضایعه‌ی پوستی ناخوشایند برجسته بر روی لایه‌ی اپیدرم پوست (آخرین لایه‌ی ..پوستی بدن) هستند. شکل ظاهری تاول‌‌‌ها حباب مانند است، که درون این حباب‌ها مایع یا چرک انباشته می‌شود. تاول‌ها عموما دردناک نیستند اما ظاهری ناخوشایند را بر روی پوست ایجاد می‌کنند به همین دلیل برای افراد آزار دهنده هستند.

علل ایجاد تاول‌ها می‌تواند از سوختگی تا بیماری آبله مرغان متغیر باشد، و بسته به همین علت‌ها راه‌های درمانی آن نیز متفاوت است. تاول‌ها در همه‌ی قسمت‌های بدن ایجاد می‌شوند اما شیوع بیشتر آن‌ها در دست‌ها، پاها و انگشتان است. برای تشخیص دقیق علت بروز تاول ناگهانی در بدن و درمان آن می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین با متخصصین پوست طبینجا اقدام کنید.

 

علت تاول زدن پوست بدن

تاول‌های اصطحکاکی

هر فعالیت و هر عاملی که باعث تحت فشار قرار دادن و اصطکاک پوست بدن شود مانند پوشیدن کفش‌های تنگ، انجام فعالیت‌های ورزشی مانند وزنه زدن، کوهنوردی می‌تواند باعث بروز تاول شود. تاول‌های اصطحکاکی وضعیت بسیار شایعی هستند و در کف پا، کف دست و پاشنه، جایی که لایه شاخی ضخیم تر است ایجاد می‌شوند. (اصطحکاک روی پوست‌های نازک‌تر می‌تواند باعث پارگی پوست شود)

کفش‌های نامناسب یکی از علل شایع ایجاد این تاول‌های ناگهانی پوست پا هستند، در حالی که یکی از دلایل تاول زدن انگشتان دست گرفتن ابزار یا وسایل ورزشی است.

معمولاً تشخیص این مشکل با دشواری چندانی همراه نیست. چنین تاول‌هایی معمولا از طریق تخلیه مایع تاول‌های بزرگ‌تر با سوزن استریل بهتر مدیریت می‌شوند، اما سطح رویی تاول‌ها دست نخورده باقی می‌مانند تا به عنوان پانسمانی برای این وضعیت استفاده شود. در نتیجه ناراحتی ناشی از تاول پوستی را تسکین داده و محل را از عفونت محافظت می‌کند.

پلاستر ژل‌ها می‌توانند از تاول‌های کوچکتر محافظت کرده و از ایجاد تاول‌های جدید جلوگیری کنند. اگر لایه رویی تاول از قبل به طور کامل یا جزئی برداشته شده باشد، باید به عنوان یک زخم، با پانسمان و احتمالاً یک کرم ضد عفونی کننده یا با آنتی بیوتیک درمان شوند.

بیشتر تاول‌های اصطحکاکی بدون مشکل بهبود می‌یابند، اما گاهی اوقات می‌توانند منجر به سلولیت و سپتی سمی (عقونت خون) شوند، به ویژه در بیماران دیابتی، افراد مسن یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

نیش حشرات

نیش حشرات معمولاً به دلیل خراشیده شدن پوستی باعث ایجاد تاول می‌شود. چنین تاول‌هایی اغلب بر روی ساق پا ایجاد می‌شوند و باید همانند تاول‌های اصطحکاکی همراه با آنتی هیستامین‌های خوراکی و استروئیدهای موضعی برای جلوگیری از تحریک تحت درمان قرار بگیرند. نیش حشرات اغلب نمای گروهی یا خطی دارد.

گال

برخلاف گال در بزرگسالان، گال در یک کودک کوچک یا نوزاد می‌تواند با تاول‌های کوچک در پایه پا و کف دست ظاهر شود. این تاول های پوست بدن اغلب با اگزما اشتباه گرفته می شوند.

البته هر دو این شرایط می توانند همزمان وجود داشته باشند و هنگامی که این اتفاق می افتد، تشخیص صحیح می تواند یک چالش باشد. استفاده از درماتوسکوپ به این روند کمک زیادی می کند، زیرا قسمت های سر کنه گال به صورت مثلث تیره زیر پوست دیده می شود و سوراخ های کنه بسیار آشکارتر هستند.

درمان گال باید نه تنها نوزاد، بلکه همه اعضای خانواده (کودکان بزرگتر و بزرگسالان) را شامل شود. یک داروی موضعی کشنده گال باید در تمام سطح پوست نوزاد و از گردن به پایین برای بقیه استفاده شود. در حالت ایده آل، همه افراد باید در همان روز درمان شوند و این روند یک هفته بعد تکرار شود.

سوختگی

عموما بعد از سوختگی‌هایی که پوست آسیب می‌بیند، تاول‌های که پر از مایع هستند در قسمت‌های سوخته شده‌ی بدن تشکیل می‌شود.

درماتیت تماسی

همانطور که از نام این مشکل پوستی پیدا است علت ایجاد آن تماس پوست با یک ماده خارجی حساسیت‌زا است. حساسیت به فلز نیکل، طلا، شیره گیاه و فلز استیل می‌تواند عامل ایجاد کننده‌ی درماتیت تماسی باشد. تاول‌های درماتیت تماسی قرمز رنگ، آزار دهنده و ایجاد کننده خارش هستند.

لیزر پوست

ممکن است در طول انجام لیزر دچار سوختگی شوید. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه فرسوده باشد یا اپراتور تجربه‌ی کافی نداشته باشد بعد از سوختگی پوست تاول‌ ایجاد می‌شود که برای درمان آن باید از پمادهای مخصوص سوختگی استفاده شود.

سرما زدگی

قرار گرفتن در معرض آب و هوای سرد یا تماس با یخ از دلایل بروز سرما زد‌گی است. در سرما زدگی پوست و بافت‌های زیرین آن دچار آسیب می‌شوند به همین دلیل بر روی پوست تاول ایجاد می‌شود.

پمفیگوئید

پمفیگوئید یکی از بیماری‌های پوستی خود ایمنی است که سیستم ایمنی باعث جدا شدن لایه‌های پوست از هم می‌شود، این بیماری در افراد مسن و باردار بیشتر دیده می‌شود. علائم پمفیگوئید به صورت بثورات پوستی و تاول دیده می‌شود.

اگزمای آلرژیک

زمانی که فرد که به مواردی همچون عطر، رنگ لباس، رنگ مو، لاتکس، صابون، محصولات پاک کننده، گیاهان، چسب و… حساسیت داشته باشد و در معرض تماس مستقیم با آن‌ها قرار بگیرد ممکن است واکنش آلرژیک از خود نشان دهد که با بروز تاول و اگزماهای پوستی مشخص می‌شود.

آلرژی به نیکل می‌تواند حاد باشد و ممکن است با تاول‌های کوچک، به‌ویژه روی گوش‌ها به دلیل استفاده از گوشواره، یا اطراف ناف ناشی از سگک کمربند ظاهر شود. آلرژی به رنگ مو می‌تواند باعث ایجاد تاول چشمگیر در صورت شود. دوری از مواد آلرژی زا از عود مجدد آنها جلوگیری خواهد کرد. این حالت به ویژه برای رنگ مو حیاتی است، جایی که عودهای مکرر می‌تواند بسیار شدید باشد.

هرپتی فرمیس

حساسیت به پروتئین گلوتن (پروتئین موجود در گندم و جو) باعث بیماری سلیاک می‌شود که یکی از علائم آن درماتیت هرپتی فرمیس است. هرپتی فرمیس یعنی تاول‌های خارش داری که به طور معمول به صورت قرینه در نشیمنگاه، شانه، آرنج، ساق پا و زانو به وجود می‌آیند. برای درمان از رژیم غذایی فاقد گلوتن و در صورت لزوم از دارو استفاده می‌کنند.

اگزمای دیشیدروتیک

دیشیدروتیک می‌تواند در اثر عواملی مانند آلرژی، ژنتیک و یا استرس ایجاد شود. در این بیماری کف پاها، کف دست‌ها و انگشتان دچار تاول‌های ریز خارش دار می‌شوند، این تاول‌ها در حدود دو الی چهار هفته باقی می‌مانند.

درماتیت آتوپیک

علت دقیق این مشکل ناشناخته است، اما یافته‌های علمی نشان می‌دهند که آتوپیک در اثر واکنش نادرست سیستم ایمنی رخ می‌دهد. پوست افراد مبتلا به آتوپیک دچار خشکی، خارش و تاول‌های ریز قرمز رنگ می‌شود. برای درمان آتوپیک بهترین اقدام حمام کردن، مرطوب کردن پوست، مصرف داروهای مسکن  مانند استامینوفن و ایبوپروفن و آنتی هیستامین‌هایی مانند سیتریزین و دیفن هیدرامین است.

مواد شیمیایی

قرار گرفتن پوست در معرض دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی مانند گاز نیتروژن، موستاردها، حلال‌ها، مواد شوینده، سولفات نیکل، گاز خردل و لوئیزیت باعث ایجاد تاول‌های بزرگ و دردناک می‌شود.

اگزمای دیسکوئید

این نوع اگزمای حلقوی اغلب با پسوریازیس اشتباه گرفته می‌شود، زیرا دارای مرز مشخصی بوده و بیشتر از حد معمول در اگزما مشخص است. این بیماری در فصل زمستان شایع‌تر است، اغلب پاها را تحت تأثیر قرار داده و می‌تواند در اثر نیش حشره یا آسیب جزئی ایجاد شود. می‌تواند وزیکول‌های گروه بندی شده وجود داشته باشد و می‌تواند بسیار خارش دار باشد. برای کنترل این وضعیت ممکن است به استروئیدهای موضعی قوی نیاز باشد.

علل عفونی ایجاد تاول

در کنار موارد غیر عفونی ایجاد کننده تاول های ناگهانی پوست بدن بایستی موارد عفونی را نیز در نظر گرفت. در صورت مشاهده علائم تاول عفونی باید توسط متخصص پوست ویزیت شوید. برای دریافت نوبت می‌توانید به لیست بهترین متخصصین پوست و مو مراجعه کنید و از یکی از متخصصین به صورت آنلاین نوبت بگیرید و در زمان مشخص شده به مطب پزشک مراجعه کنید.

تاول ناحیه تناسلی

تبخال ناحیه تناسلی یک عفونت مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. شروع علائم این بیماری با ظهور تاول‌های کوچک ناحیه تناسلی و اطراف آن و خارش‌های مداوم آغاز می‌شود. برای درمان این بیماری از داروها و پمادهای ضد ویروس استفاده می‌کنند.

هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر

هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر باعث ایجاد تاول‌های دردناک می‌شوند. هر دو به عنوان یک ماکول قرمز رنگ آغاز گردیده و سریعتر برجسته می‌شوند و یک وزیکول را تشکیل می‌دهند. درد قبل از بروز ضایعات پوستی سرنخ بسیار مهمی برای این تشخیص است.

هرپس سیمپلکس باعث ایجاد وزیکول‌های کوچک و نزدیک به هم روی یک پایه قرمز رنگ می‌شود و این وزیکول‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن قرار گیرند، نه فقط در شایع‌ترین نقاط مانند لب‌ها یا اندام تناسلی.

ضایعات هرپس زوستر خطی تر هستند و به دنبال درماتوم به یک طرف بدن محدود می‌شوند. در افراد با سیستم ایمنی سرکوب شده یا بیماران تحت شیمی درمانی، این وضعیت می‌تواند چندین درماتوم (رشد دیواره بافت پیوندی) را درگیر کند.

هرپس سیمپلکس را می‌توان با آسیکلوویر موضعی یا خوراکی درمان کرد. عود مکرر ممکن است نیاز به استفاده یک دوره طولانی مدت آسیکلوویر خوراکی داشته باشند. در بیماران با سیستم ایمنی سرکوب شده، هرپس سیمپلکس می‌تواند عمومیت یافته و حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. در این شرایط بستری شدن در بیمارستان و دریافت داروهای ضد ویروسی داخل وریدی ضروری خواهد بود.

نشان داده شده که درمان هرپس زوستر با داروهای ضد ویروسی باعث کاهش درد حاد، ریزش ویروس، بثورات پوستی و بروز و شدت نورالژی پس از تبخال می‌شود.

اگزما هرپتیکوم

اگزما هرپتیکوم یک بیماری با نامی تا حدودی گمراه‌کننده است، زیرا نشان می‌دهد که باید اگزما وجود داشته باشد، اما هر مشکل پوستی که باعث مهار سد پوستی شود می‌تواند توسط هرپس سیمپلکس پیچیده شود (اگرچه اگزما شایع‌ترین علت اختلال عملکرد سد پوستی است). این نوع تاول بدنی اغلب با زرد زخم اشتباه گرفته می‌شود، چرا که از تاول‌های کوچک و بسیار یکنواختی تشکیل شده است که به نظر می‌رسد فردی سعی کرده بیوپسی پانچ کم عمق انجام دهد.

این وضعیت می‌تواند به طور ثانویه با باکتری آلوده شود. اگر یک مشکل پوستی به طور ناگهانی بدتر شود، به خصوص اگر بیمار از درد شکایت داشته باشد، مهم است که آسیکلوویر خوراکی را در نظر بگیرید چون درمان موضعی کافی نخواهد بود.

بررسی علت تاول عفونی توسط پزشک

تاول تبخال لب

تبخال لب، تاول کوچک و قرمز رنگی است که بر روی لب، اطراف لب و چانه ایجاد می‌شود. عامل تبخال لب مانند تبخال تناسلی ویروس هرپس سیمپلکس است (HSV) در بیشتر موارد برای رفع تبخال لب از پمادها و کرم‌های موضعی استفاده می‌کنند.

سفیدک تبخالی

تبخال سفید یک عفونت تاولی در اطراف چین ناخن است که توسط هرپس سیمپلکس ایجاد می‌شود. این یک وضعیت دردناک است و باعث ورم انگشت می‌شود. انگشت شست و اشاره بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این وضعیت در صورت خفیف بودن به داروهای ضد ویروسی موضعی یا در صورت شدید، بسیار دردناک یا عود کننده بودن، به داروهای ضد ویروسی خوراکی نیاز دارد.

آبله مرغان

آبله مرغان در ابتدا با تب و جوش‌های تاول مانند قرمز رنگ ظاهر می‌شود که طی چند ساعت به پاپول‌ها و سپس وزیکول‌هایی تبدیل می‌شوند که خشک و پوسته شدن آنها چندین روز طول می‌کشد. یکی از علائم آشکار و آزار دهنده بیماری آبله مرغان همین تاول‌های پر از مایعی است که در هر جای بدن ظاهر می‌شود. 

عامل این بیماری ویروس واریسلا زوستر (VZV) است که در هوا معلق می‌ماند و به راحتی از طریق سرفه، عطسه و حتی حرف زدن از فرد مبتلا به فرد دیگر سرایت می‌کند. ویروس آبله مرغان در طول عمر یک فرد فقط یک بار می‌تواند باعث بیماری شود. 

به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان نباید تاول‌های آبله مرغان را بترکانید زیرا جای آن بر روی پوست باقی می‌ماند، بعد از چند روز تاول‌ها خود به خود تخلیه شده و از بین می‌روند.

بیماری زونا

بعد از بهبود فردی که دچار بیماری آبله مرغان شده بود ممکن است ویروس در سلول‌های عصبی ستون فقرات او به صورت نهفته باقی بماند و بعد از گذشت مدتی شخص را به بیماری زونا مبتلا کند. زونا باعث ایجاد تاول‌های بزرگ دردناک در بدن شخص مبتلا می‌شود. برای این بیماری واکسنی وجود دارد که تزریق آن مبتلا شدن فرد به زونا را کاهش می‌دهد.

استوماتیت (stomatitis)

استوماتیت دارای دو نوع اصلی هرپسی و آفتی است. استوماتیت باعث ایجاد زخم‌هایی در داخل دهان و لب‌ها می‌شود که علت آن می‌تواند استرس، عفونت، حساسیت و بیماری باشد.

تاول ناگهانی روی لب

بیماری دست، پا و دهان

بیماری دست، پا و دهان یک عفونت ویروسی خفیف و کوتاه مدت است که عمدتاً کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تاول‌های کوچک و بیضی شکل خاکستری مرواریدی روی دست‌ها و پاها و در دهان ایجاد می‌کند و بسیار عفونی است. این بیماری توسط یک انترو ویروس، معمولاً کوکساکی A16 ایجاد می‌شود. این تاول‌های کوچک پوستی در عرض یک هفته، بدون بر جای گذاشتن جای زخم، برطرف می‌گردند.

تاول بدنی ارف

Orf یک پاراپاکس ویروس است که از بز و گوسفند منتقل می‌شود. در مزرعه گوسفندان و کسانی که در صنعت گوشت کار می‌کنند رایج است. کودکان می‌توانند از طریق بره‌هایی که از بطری تغذیه می‌کنند یا بازی در یک مزرعه آلوده به آن مبتلا شوند.

این بیماری معمولاً با یک پاپول کوچک، سفت، قرمز یا قرمز متمایل به آبی روی دست ظاهر می‌شود و تبدیل به تاول‌هایی می‌شود که اغلب کاملاً بنفش هستند. این تاول پوستی بدن می‌تواند به یک ضایعه بزرگ به قطر 2-3 سانتی متر برسد. ترمیم این تاول بدن بطور خود بخود در حدود شش هفته به طول می‌انجامد، اما ممکن است به درمان هر گونه عفونت باکتریایی ثانویه نیاز باشد.

سلولیت عفونی

سلولیت عقونی می‌تواند با تاول زدن پوست آسیب دیده همراه با علائم کلاسیک مانند ایجاد تب ناگهانی، احساس ناخوشی، قرمزی یک طرفه، ورم، حساسیت و افزایش گرما ظاهر شود.

باکتری معمول ایجاد کننده آن استرپتوکوک است و پنی سیلین و کلاریترومایسین با دوزهای بالاتر از حد معمول آنتی بیوتیک‌های انتخابی برای درمان آن هستند. موارد شدیدتر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.
اگر قرمزی دو طرفه بوده، به آهستگی ایجاد شده و حاد نباشد، به احتمال زیاد تشخیص دیگری مانند اگزمای عفونی که یک علت شایع است وجود دارد.

زرد زخم

ایمپتیگو تاولی شکل کمتر شایعی از زگیل است که می‌تواند پوست سالم را تحت تاثیر قرار داده و توسط سموم لایه بردار استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد شود. اگزوتوکسین‌ها باعث از دست دادن چسبندگی در لایه سطحی پوست شده و تاول‌های شکننده ایجاد می‌کنند که اغلب پاره شده و فرسایش‌های سطحی ایجاد می‌کنند.
درمان زگیل تاولی ناشی از این باکتری همانند زگیل زرد زخم با استفاده از ضد عفونی کننده‌ها، آنتی بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی و پانسمان انجام می‌شود.

اگزما پومفولیکس

اگزمای کف دست و پا با احتمال بیشتری به تاول پوستی تبدیل می‌شود و تظاهرات عمومی اگزمای پومفولیکس وزیکول‌های کوچک و شدیداً خارش‌دار در کناره‌های انگشتان است.

تفاوت آن پسوریازیس کف پلانتار است که باعث ایجاد جوش‌های بزرگ‌تر و زرد رنگ، برخی قهوه‌ای قدیمی‌تر می‌شود که به جای خارش دار بودن، دردناک هستند. بیمار مبتلا به پسوریازیس احتمالاً قبلا سیگاری بوده یا هم اکنون سیگاری است.

اگزما پومفولیکس به استروئیدهای موضعی قوی نیاز دارد. غوطه ور سازی در پرمنگنات پتاسیم رقیق می‌تواند در مرحله حاد برای آرام کردن خارش و جلوگیری از عفونت باکتریایی بسیار مفید باشد. پوست پس از خشک شدن وزیکول‌ها لایه برداری می‌شود.

تاول روی دست

درماتیت گیاهی

درماتیت گیاهی می تواند به دلیل تماس مستقیم با یک گیاه یا پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ناحیه‌ای از پوست باشد که گیاه را لمس کرده است. توزیع تاول ها در درماتیت ناشی از گیاهان معمولاً خطی یا رگه دار و نامتقارن است.

گیاهانی که می توانند باعث درماتیت ناشی از تماس فوری شوند عبارتند از خانواده مرکبات، کرفس، ازگیل، انجیر و برخی علف هرز که همگی دارای سطوح بالایی از فوروکومارین، یک پسورالن طبیعی هستند. فشردن لیمو در یک روز آفتابی در بیرون می تواند تاول های بسیار چشمگیری ایجاد کند.

تاول های ادم

این نوع تاول کمتر تشخیص داده شده، اما یک علت شایع تاول ساق پا بوده و دلیل ایجاد کننده تاول های ناگهانی بدن ادم است. این ضایعات می توانند تاول های بزرگ، یک طرفه و شفاف باشند و با نارسایی قلبی و نارسایی وریدی مرتبط باشند. تعیین و درمان علت زمینه ای و همچنین محافظت از تاول ها برای جلوگیری از عفونت ثانویه بسیار مهم است.

علل تغذیه ای

به ندرت، تاول ها می تواند ناشی از کمبود مواد مغذی باشند. آکرودرماتیت انتروپاتیک یک اختلال ژنتیکی است که باعث سوء جذب روی می شود. در نوزاد، بثورات اطراف دهان و مقعد، به علاوه تاول زدن انگشتان دست، انگشتان پا و گوش همراه با اسهال ایجاد می گردد. ماده زینک خوراکی در عرض چند روز پوست را بهبود می بخشد.
در بزرگسالان، کمبود روی می تواند در نتیجه اعتیاد به الکل، بیماری التهابی شدید روده و پس از جراحی چاقی رخ دهد.

تاول های ناشی از دارو

تاول های دارویی در اشکال مختلف از جمله فوران های بولوس وجود دارد. داروهایی که می توانند باعث ایجاد تاول شوند عبارتند از باربیتورات ها، فوروزماید، نالیدیکسیک اسید و پنی سیلامین.

پارگی دارویی

پارگی تاول دارویی یک وضعیت غیر معمول است که در آن پلاک های قرمز یا بنفش تیره هنگام مصرف داروی ایجاد کننده ایجاد می شود. فاصله زمانی بین مصرف دارو و شعله ور شدن ضایعات 30 دقیقه تا هشت ساعت به طول می انجامد.

در ابتدا، یک پلاک منفرد وجود داشته، اما با حمله های مکرر، پلاک گسترش یافته و می تواند تکثیر شود. همزمان با کم رنگ شدن ضایعات احتمال تاول شدن آنها بیشتر می گردد.

بسیاری از داروها می توانند باعث این مشکل شوند، اما داروهای ضد قارچ خوراکی، پاراستامول، داروهای مسکن غیر استروئیدی، آسپرین و آنتی بیوتیک ها رایج ترین آنها هستند. محل های درگیری عبارتند از: دهان، ناحیه تناسلی، دست ها و پاها.

علت تاول زدن ناگهانی بدن کودکان چیست؟

 سرخک

سرخک عفونت سیستم تنفسی است که عامل ایجاد کننده آن ویروس  RNA از خانواده‌ی پارامیکسوویریده است. سرخک یکی از مسری‌ترین بیماری‌های جهان است که از طریق تماس نزدیک، سرفه و عطسه منتقل می‌شود. از علائم آن می‌توان به تب، بدن درد و دانه‌های پوستی که در نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شود اشاره کرد. متاسفانه سرخک درمان خاصی ندارد اما برای کاهش علائم آن از استامینوفن، ایبوپروفن و ویتامین A استفاده می‌کنند.

مخملک

مخملک (تب اسکارلت) توسط باکتری به‌نام استرپتوکوک گروه A ایجاد می‌شود، این بیماری جز بیماری‌های عفونی و مسری محسوب می‌شود. باکتری استرپتوکوک با ترشح سم (اگزوتوکسین) باعث پیدایش واکنش پوستی همراه با خارش (جوش‌های قرمز رنگ) در کودکان می‌شود.

 گال در کودکان

گال بیماری پوستی است که توسط نوعی کنه ایجاد می‌شود. گال هم در بزرگسالان و هم کودکان وجود دارد اما گال در کودکان باعث ظهور تاول‌های کوچک در کف پاها و کف دست‌ها می‌شود. درمان گال همه‌ی اعضای خانواده را شامل شود زیرا مسری است، برای درمان داروی موضعی کشنده‌ی گال تجویز می‌شود که باید در تمام سطح پوست کودک و بقیه‌ی اعضای خانواده استفاده شود.

تاول ناگهانی بدن در کودکان

زرد زخم یا ایمپتیگو

زرد زخم عفونت پوستی است که توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس به وجود می‌آید. در این بیماری معمولا تاول‌های بزرگی شکل می‌گیرد که با مایع شفاف پرشده‌اند، تاول‌ها بعد از مدتی باز شده و زخم زرد رنگ و پوسته داری در ناحیه‌‌ی تاول‌ها به وجود می‌آید.

درماتیت گیاهی در کودکان

درماتیت گیاهی بیماری عفونی است که از طریق مخاط، بزاق، مدفوع و تاول‌های فرد بیمار به دیگران منتقل می‌شود. این بیماری معمولا کودکان زیر ده سال را درگیر می‌کند. عامل این بیماری خانواده مرکبات، کرفس، ازگیل، انجیل، علف هرز و… می‌باشد.

سندروم سیلی‌گونه

پاروویروس B19  یا سندروم سیلی‌گونه یک بیماری عفونت ویروسی خفیف و شایع در کودکان است. معمولا باعث ایجاد تاول‌های ریز قرمز روشن بر روی گونه‌های کودک، تب و آبریزش بینی می‌شود. 

بررسی تاول بدن کودک توسط پزشک

عفونت روزئو

بیماری روزئولا یک بیماری عفونی شایع در بین کودکان نه ماه تا دو ساله است و جز بیماری‌های محسوب می‌شود که توسط گونه ویروس‌های هرپس به وجود می‌آید. 

کلام آخر 

تاول، نوعی برآمدگی و جوش روی پوست است که درون آن پر از مایع بوده و ممکن است بر روی قسمت‌های مختلف بدن به وجود بیاید. اگرچه علل بروز تاول متفاوت است و در اکثر اوقات مسئله‌ی چندان مهمی نیستند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند نشانه‌ی یک مشکل جدی باشند. اکثر تاول‌ها نیاز به درمان ندارند و خود به خود از بین می‌روند مانند تاول‌های ناشی از سوختگی و اصطکاک، این  تاول‌ها در عرض چند روز درمان می‌شوند اما تاول‌هایی که ناشی از عفونت‌ها و بیماری‌های پوستی هستند ممکن است ماه‌ها و هفته‌ها باقی بمانند.

در این مقاله از سایت نوبت دهی آنلاین پزشکی طبینجا سعی کردیم تمام نکات لازم را درباره‌ی تاول به طور خلاصه ذکر کنیم. 

سوالات متداول درباره علت تاول ناگهانی بدن 

آیا ترکاندن تاول کار درستی است؟

نظر قطعی در این باره نمی‌توان داد بسته به این که تاول در اثر چه بیماری و یا چه رخدادی به وجود آمده است شرایط پوست و تاول‌ها متفاوت است اما بهتر است به تاول‌ها دست نزنید تا خود به خود از بین بروند.

بهترین پماد برای درمان تاول چیست؟

به طور کلی و در شرایط عمومی پمادهای تتراسایکلین، آلفا، کالاندولا و زینک بهترین پماد‌های درمانی برای تاول هستند. اما به یاد داشته باشید که بهتر است قبل از هر اقدامی برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

آیا تاول زدن باعث خارش پوست می‌شود؟

دوره‌ی ماندگاری تاول‌ها و اینکه همراه با خارش باشند یا نه، بسته به نوع و علت آن‌ها متفاوت است، پس تاول همیشه همراه با خارش نیست. در بیماری‌هایی مانند درماتیت آتوپیک، اگزمای دیشیدروتیک، درماتیت تماسی، آبله مرغان و تبخال تناسلی و تاول ناشی از نیش حشرات، تاول همراه با خارش ظاهر می‌شود.

راه درمانی تاول چیست؟

همانطور که در طی مقاله گفته شد تاول به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود پس راه‌های درمانی آن نیز متفاوت است بنابراین نمی‌توان یک روش درمانی را برای همه به کار برد. برای درمان مطمئن و قطعی بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع

اگر با چنین تاول های ناگهانی بدن مواجه شده‌اید، می‌توانید با متخصصین پوست طبینجا در این باره مشورت نمایید.

5/5 - (15 امتیاز)

3 دیدگاه‌ها

  1. باسلام وعرض ادب،دختربيست وهشت ساله اي دارم كه جوشهاي تاولي يه روي كشاله هاي ران زير باسن بهمراه تاولهاي سفيدرنگي درزيرزبان داردبهمراه دردوام اس پيشرونده داشته هفته اي يكبارسينووكس تزريق ميكندومدام استرس داردممكن است بخاطرخوردن گرمي زيادباشد؟لطفانظرخودتان رابفرماييدممنون

    • سلام و وقت بخیر
      بله امکانش وجود داره ولی بهتره در این باره با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید تا براساس شرایط ایشون تغذیه مناسب رو تجویز کنند.

  2. سلام من زیر نشیمنگاه تاول زده نمی توانیم بشینم آیا به نظر شما چیکار کنم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید