علت تاول ناگهانی بدن چیست؟

2
2,874
تاول بدن

تاول ها توصیف کننده هر نوع ضایعات پوستی برجسته و پر از مایع است. تاول های کوچک زیر 0.5 سانتی متر وزیکول نامیده شده، در حالی که تاول های بزرگتر به عنوان آبکیسه (bulla) شناخته می شوند. بنابراین تاول ناگهانی بدن دلایل بسیاری را شامل می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاول های اصطحکاکی

تاول های اصطحکاکی وضعیت بسیار شایعی هستند و در کف پا، کف دست و پاشنه، جایی که لایه شاخی ضخیم تر است ایجاد می شوند. (اصطحکاک روی پوست های نازک تر می تواند باعث پارگی پوست شود) کفش‌های نامناسب یکی از علل شایع ایجاد این تاول های ناگهانی پوست پا هستند، در حالی که یکی از دلایل تاول زدن انگشتان دست گرفتن ابزار یا وسایل ورزشی است.

معمولاً تشخیص این مشکل با دشواری چندانی همراه نیست. چنین تاول‌هایی معمولا از طریق تخلیه مایع تاول‌های بزرگ‌تر با سوزن استریل بهتر مدیریت می‌شوند، اما سطح رویی تاول‌ها دست نخورده باقی می‌مانند تا به عنوان پانسمانی برای این وضعیت استفاده شود. در نتیجه ناراحتی ناشی از تاول پوستی را تسکین داده و محل را از عفونت محافظت می کند.

پلاستر ژل ها می توانند از تاول های کوچکتر محافظت کرده و از ایجاد تاول های جدید جلوگیری کنند. اگر لایه رویی تاول از قبل به طور کامل یا جزئی برداشته شده باشد، باید به عنوان یک زخم، با پانسمان و احتمالاً یک کرم ضد عفونی کننده یا با آنتی بیوتیک درمان شوند.

بیشتر تاول های اصطحکاکی بدون مشکل بهبود می یابند، اما گاهی اوقات می توانند منجر به سلولیت و سپتی سمی شوند، به ویژه در بیماران دیابتی، افراد مسن یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

نیش حشرات

نیش حشرات معمولاً به دلیل خراشیده شدن پوستی باعث ایجاد تاول می‌شود. چنین تاول هایی اغلب بر روی ساق پا ایجاد می شوند و باید همانند تاول های اصطحکاکی همراه با آنتی هیستامین های خوراکی و استروئیدهای موضعی برای جلوگیری از تحریک تحت درمان قرار بگیرند. نیش حشرات اغلب نمای گروهی یا خطی دارد.

گال

برخلاف گال در بزرگسالان، گال در یک کودک کوچک یا نوزاد می‌تواند با تاول‌های کوچک در پایه پا و کف دست ظاهر شود. این تاول های پوست بدن اغلب با اگزما اشتباه گرفته می شوند.

البته هر دو این شرایط می توانند همزمان وجود داشته باشند و هنگامی که این اتفاق می افتد، تشخیص صحیح می تواند یک چالش باشد. استفاده از درماتوسکوپ به این روند کمک زیادی می کند، زیرا قسمت های سر کنه گال به صورت مثلث تیره زیر پوست دیده می شود و سوراخ های کنه بسیار آشکارتر هستند.

درمان گال باید نه تنها نوزاد، بلکه همه اعضای خانواده (کودکان بزرگتر و بزرگسالان) را شامل شود. یک داروی موضعی کشنده گال باید در تمام سطح پوست نوزاد و از گردن به پایین برای بقیه استفاده شود. در حالت ایده آل، همه افراد باید در همان روز درمان شوند و این روند یک هفته بعد تکرار شود.

علل عفونی ایجاد تاول

در کنار موارد غیر عفونی ایجاد کننده تاول های ناگهانی پوست بدن بایستی موارد عفونی را نیز در نظر گرفت. برخی از آنها شامل:

هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر

هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر باعث ایجاد تاول های دردناک می شوند. هر دو به عنوان یک ماکول قرمز رنگ آغاز گردیده و سریعتر برجسته می شوند و یک وزیکول را تشکیل می دهند. درد قبل از بروز ضایعات پوستی سرنخ بسیار مهمی برای این تشخیص است.

هرپس سیمپلکس باعث ایجاد وزیکول‌های کوچک و نزدیک به هم روی یک پایه قرمز رنگ می‌شود و این وزیکول‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن قرار گیرند، نه فقط در شایع‌ترین نقاط مانند لب‌ها یا اندام تناسلی.

ضایعات هرپس زوستر خطی تر هستند و به دنبال درماتوم به یک طرف بدن محدود می شوند. در افراد با سیستم ایمنی سرکوب شده یا بیماران تحت شیمی درمانی، این وضعیت می تواند چندین درماتوم (رشد دیواره بافت پیوندی) را درگیر کند.

هرپس سیمپلکس را می توان با آسیکلوویر موضعی یا خوراکی درمان کرد. عود مکرر ممکن است نیاز به استفاده یک دوره طولانی مدت آسیکلوویر خوراکی داشته باشند. در بیماران با سیستم ایمنی سرکوب شده، هرپس سیمپلکس می تواند عمومیت یافته و حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. در این شرایط بستری شدن در بیمارستان و دریافت داروهای ضد ویروسی داخل وریدی ضروری خواهد بود.

نشان داده شده که درمان هرپس زوستر با داروهای ضد ویروسی باعث کاهش درد حاد، ریزش ویروس، بثورات پوستی و بروز و شدت نورالژی پس از تبخال می شود.

اگزما هرپتیکوم

اگزما هرپتیکوم یک بیماری با نامی تا حدودی گمراه‌کننده است، زیرا نشان می‌دهد که باید اگزما وجود داشته باشد، اما هر مشکل پوستی که باعث مهار سد پوستی شود می‌تواند توسط هرپس سیمپلکس پیچیده شود (اگرچه اگزما شایع‌ترین علت اختلال عملکرد سد پوستی است). این نوع تاول بدنی اغلب با زرد زخم اشتباه گرفته می‌شود، چرا که از تاول‌های کوچک و بسیار یکنواختی تشکیل شده است که به نظر می‌رسد فردی سعی کرده بیوپسی پانچ کم عمق انجام دهد.

این وضعیت می تواند به طور ثانویه با باکتری آلوده شود. اگر یک مشکل پوستی به طور ناگهانی بدتر شود، به خصوص اگر بیمار از درد شکایت داشته باشد، مهم است که آسیکلوویر خوراکی را در نظر بگیرید چون درمان موضعی کافی نخواهد بود.

سفیدک تبخالی

تبخال سفید یک عفونت تاولی در اطراف چین ناخن است که توسط هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. این یک وضعیت دردناک است و باعث ورم انگشت می شود. انگشت شست و اشاره بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. این وضعیت در صورت خفیف بودن به داروهای ضد ویروسی موضعی یا در صورت شدید، بسیار دردناک یا عود کننده بودن، به داروهای ضد ویروسی خوراکی نیاز دارد.

آبله مرغان

آبله مرغان در ابتدا با تب و جوش های تاول مانند قرمز رنگ ظاهر می‌شود که طی چند ساعت به پاپول‌ها و سپس وزیکول‌هایی تبدیل می‌شوند که خشک و پوسته شدن آنها چندین روز طول می‌کشد.

بیماری دست، پا و دهان

بیماری دست، پا و دهان یک عفونت ویروسی خفیف و کوتاه مدت است که عمدتاً کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار می دهد. تاول های کوچک و بیضی شکل خاکستری مرواریدی روی دست ها و پاها و در دهان ایجاد می کند و بسیار عفونی است. این بیماری توسط یک انترو ویروس، معمولاً کوکساکی A16 ایجاد می شود. این تاول های کوچک پوستی در عرض یک هفته، بدون بر جای گذاشتن جای زخم، برطرف می گردند.

تاول بدنی ارف

Orf یک پاراپاکس ویروس است که از بز و گوسفند منتقل می شود. در مزرعه گوسفندان و کسانی که در صنعت گوشت کار می کنند رایج است. کودکان می توانند از طریق بره هایی که از بطری تغذیه می کنند یا بازی در یک مزرعه آلوده به آن مبتلا شوند.

این بیماری معمولاً با یک پاپول کوچک، سفت، قرمز یا قرمز متمایل به آبی روی دست ظاهر می‌شود و تبدیل به تاول‌هایی می‌شود که اغلب کاملاً بنفش هستند. این تاول پوستی بدن می تواند به یک ضایعه بزرگ به قطر 2-3 سانتی متر برسد. ترمیم این تاول بدن بطور خود بخود در حدود شش هفته به طول می انجامد، اما ممکن است به درمان هر گونه عفونت باکتریایی ثانویه نیاز باشد.

سلولیت

سلولیت می تواند با تاول زدن پوست آسیب دیده همراه با علائم کلاسیک مانند ایجاد تب ناگهانی، احساس ناخوشی، قرمزی یک طرفه، ورم، حساسیت و افزایش گرما ظاهر شود.

باکتری معمول ایجاد کننده آن استرپتوکوک است و پنی سیلین و کلاریترومایسین با دوزهای بالاتر از حد معمول آنتی بیوتیک های انتخابی برای درمان آن هستند. موارد شدیدتر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.
اگر قرمزی دو طرفه بوده، به آهستگی ایجاد شده و حاد نباشد، به احتمال زیاد تشخیص دیگری مانند اگزمای عفونی که یک علت شایع است وجود دارد.

زرد زخم

ایمپتیگو تاولی شکل کمتر شایعی از زگیل است که می تواند پوست سالم را تحت تاثیر قرار داده و توسط سموم لایه بردار استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود. اگزوتوکسین ها باعث از دست دادن چسبندگی در لایه سطحی پوست شده و تاول های شکننده ایجاد می کنند که اغلب پاره شده و فرسایش های سطحی ایجاد می کنند.
درمان زگیل تاولی ناشی از این باکتری همانند زگیل زرد زخم با استفاده از ضد عفونی کننده ها، آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی و پانسمان انجام می شود.

اگزما پومفولیکس

اگزمای کف دست و پا با احتمال بیشتری به تاول پوستی تبدیل می شود و تظاهرات عمومی اگزمای پومفولیکس وزیکول‌های کوچک و شدیداً خارش‌دار در کناره‌های انگشتان است.

تفاوت آن پسوریازیس کف پلانتار است که باعث ایجاد جوش‌های بزرگ‌تر و زرد رنگ، برخی قهوه‌ای قدیمی‌تر می‌شود که به جای خارش دار بودن، دردناک هستند. بیمار مبتلا به پسوریازیس احتمالاً قبلا سیگاری بوده یا هم اکنون سیگاری است.

اگزما پومفولیکس به استروئیدهای موضعی قوی نیاز دارد. غوطه ور سازی در پرمنگنات پتاسیم رقیق می تواند در مرحله حاد برای آرام کردن خارش و جلوگیری از عفونت باکتریایی بسیار مفید باشد. پوست پس از خشک شدن وزیکول ها لایه برداری می شود.

اگزمای دیسکوئید

این نوع اگزمای حلقوی اغلب با پسوریازیس اشتباه گرفته می شود، زیرا دارای مرز مشخصی بوده و بیشتر از حد معمول در اگزما مشخص است. این بیماری در فصل زمستان شایع‌تر است، اغلب پاها را تحت تأثیر قرار داده و می‌تواند در اثر نیش حشره یا آسیب جزئی ایجاد شود. می تواند وزیکول های گروه بندی شده وجود داشته باشد و می تواند بسیار خارش دار باشد. برای کنترل این وضعیت ممکن است به استروئیدهای موضعی قوی نیاز باشد.

آلرژی

آلرژی به نیکل می‌تواند حاد باشد و ممکن است با تاول‌های کوچک، به‌ویژه روی گوش‌ها به دلیل استفاده از گوشواره، یا اطراف ناف ناشی از سگک کمربند ظاهر شود. آلرژی به رنگ مو می تواند باعث ایجاد تاول چشمگیر در صورت شود. دوری از مواد آلرژی زا از عود مجدد آنها جلوگیری خواهد کرد. این حالت به ویژه برای رنگ مو حیاتی است، جایی که عودهای مکرر می تواند بسیار شدید باشد.

درماتیت گیاهی

درماتیت گیاهی می تواند به دلیل تماس مستقیم با یک گیاه یا پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ناحیه ای از پوست باشد که گیاه را لمس کرده است. توزیع تاول ها در درماتیت ناشی از گیاهان معمولاً خطی یا رگه دار و نامتقارن است.

گیاهانی که می توانند باعث درماتیت ناشی از تماس فوری شوند عبارتند از خانواده مرکبات، کرفس، ازگیل، انجیر و برخی علف هرز که همگی دارای سطوح بالایی از فوروکومارین، یک پسورالن طبیعی هستند. فشردن لیمو در یک روز آفتابی در بیرون می تواند تاول های بسیار چشمگیری ایجاد کند.

تاول های ادم

این نوع تاول کمتر تشخیص داده شده، اما یک علت شایع تاول ساق پا بوده و دلیل ایجاد کننده تاول های ناگهانی بدن ادم است. این ضایعات می توانند تاول های بزرگ، یک طرفه و شفاف باشند و با نارسایی قلبی و نارسایی وریدی مرتبط باشند. تعیین و درمان علت زمینه ای و همچنین محافظت از تاول ها برای جلوگیری از عفونت ثانویه بسیار مهم است.

علل تغذیه ای

به ندرت، تاول ها می تواند ناشی از کمبود مواد مغذی باشند. آکرودرماتیت انتروپاتیک یک اختلال ژنتیکی است که باعث سوء جذب روی می شود. در نوزاد، بثورات اطراف دهان و مقعد، به علاوه تاول زدن انگشتان دست، انگشتان پا و گوش همراه با اسهال ایجاد می گردد. ماده زینک خوراکی در عرض چند روز پوست را بهبود می بخشد.
در بزرگسالان، کمبود روی می تواند در نتیجه اعتیاد به الکل، بیماری التهابی شدید روده و پس از جراحی چاقی رخ دهد.

تاول های ناشی از دارو

تاول های دارویی در اشکال مختلف از جمله فوران های بولوس وجود دارد. داروهایی که می توانند باعث ایجاد تاول شوند عبارتند از باربیتورات ها، فوروزماید، نالیدیکسیک اسید و پنی سیلامین.

پارگی دارویی

پارگی تاول دارویی یک وضعیت غیر معمول است که در آن پلاک های قرمز یا بنفش تیره هنگام مصرف داروی ایجاد کننده ایجاد می شود. فاصله زمانی بین مصرف دارو و شعله ور شدن ضایعات 30 دقیقه تا هشت ساعت به طول می انجامد.

در ابتدا، یک پلاک منفرد وجود داشته، اما با حمله های مکرر، پلاک گسترش یافته و می تواند تکثیر شود. همزمان با کم رنگ شدن ضایعات احتمال تاول شدن آنها بیشتر می گردد.

بسیاری از داروها می توانند باعث این مشکل شوند، اما داروهای ضد قارچ خوراکی، پاراستامول، داروهای مسکن غیر استروئیدی، آسپرین و آنتی بیوتیک ها رایج ترین آنها هستند. محل های درگیری عبارتند از: دهان، ناحیه تناسلی، دست ها و پاها.

منبع

اگر با چنین تاول های ناگهانی بدن مواجه شده اید، می توانید با متخصصین پوست طبینجا در این باره مشورت نمایید.

2 دیدگاه‌ها

  1. باسلام وعرض ادب،دختربيست وهشت ساله اي دارم كه جوشهاي تاولي يه روي كشاله هاي ران زير باسن بهمراه تاولهاي سفيدرنگي درزيرزبان داردبهمراه دردوام اس پيشرونده داشته هفته اي يكبارسينووكس تزريق ميكندومدام استرس داردممكن است بخاطرخوردن گرمي زيادباشد؟لطفانظرخودتان رابفرماييدممنون

    • سلام و وقت بخیر
      بله امکانش وجود داره ولی بهتره در این باره با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید تا براساس شرایط ایشون تغذیه مناسب رو تجویز کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید