هر کدام از انواع ترشحات چشمی نشانه چیست؟

0
292
ترشحات چشمی

این شرایط طبیعی است زمانی که از خواب بیدار می شوید، ترشحات پوسته پوسته چشمی را در امتداد مژه ها و گوشه چشم خود مشاهده کنید. بنابراین معمولاً این وضعیت دلیلی برای نگرانی نخواهد بود.
ترشحات چشمی ممکن است آبکی یا چسبناک باشند. از طرفی انواع مختلف ترشحات نشان دهنده دلایل مختلفی است که نیازمند بررسی های دقیق تری هستند.
بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که برای همه انواع ترشحات چشمی نیازی به مصرف آنتی بیوتیک وجود ندارد.
اما در این میان اگر ترشحات چسبناک زرد-سبز، درد یا تورم در چشم یا اطراف آن، تاری دید یا حساسیت به نور وجود داشته باشد، باید از متخصص چشم در این باره کمک بگیرید.

ترشحات چشمی چیست؟

این مواد ترشحات مخاط یا سایر مایعات غیر اشکی خارج شده از چشم است.

آیا ترشحات چشم طبیعی هستند؟

ترشحات چشم که با عنوان قی چشم نیز ممکن است نامیده شوند در هنگام صبح طبیعی هستند.

علت چرک چشم در صبح چیست؟

زمانی که از خواب بیدار می شوید مرتب پلک می زنید. پلک زدن چشمان شما را با اشک مرطوب نگه می دارد و هرگونه آلودگی را در چشمان شما می شویند. از آنجایی که هنگام خواب پلک نمی‌زنید، مخاط طبیعی چشم و باقی مانده‌های آن می‌توانند در گوشه چشم‌های شما جمع شوند. ترشحات معمولی چشم معمولا سفید یا کرم کم رنگ هستند.

علت ترشحات آبریزشی چشم چیست؟

اگر مقدار زیادی ترشحات آبکی دارید، ممکن است به ملتحمه ویروسی (با عنوان چشم صورتی) یا ملتحمه آلرژیک مبتلا شده باشید.

اگر مبتلا به ورم ملتحمه ویروسی شده باشید، ممکن است یک یا هر دو چشم شما قرمز و ناراحت کننده همراه با ترشحات آبکی یا سفید باشد. گاهی اوقات ممکن است احساس وجود شن یا کثیفی در چشمان خود داشته باشید.
اگر ملتحمه آلرژیک را تجربه می کنید، هر دو چشم شما ممکن است همراه با خارش و قرمزی، ترشحات آبکی و گهگاهی ورم پلک داشته باشد. همچنین ممکن است به دلیل آلرژی که اغلب با عطسه یا سرفه همراه است، آبریزش چشم نیز داشته باشید. این علائم ممکن است فصلی باشند.

علت ترشح چسبناک چشم چیست؟

در کودکان و بزرگسالان، ترشحات چسبنده، زرد یا سبز رنگ و مشکل در باز کردن چشم ها ممکن است نشانه ای از ملتحمه باکتریایی باشد.

در نوزادان، مسدود شدن مجرای اشک می‌تواند باعث آبریزش مداوم چشم‌ها و ترشحات چسبناک و تیره شود. این وضعیت به این دلیل رخ می دهد که اشک ها به دلیل انسداد به طور معمول تخلیه نمی شوند. ممکن است یک توده کوچک سفت در نزدیکی گوشه داخلی چشم کودک وجود داشته یا رنگ پلک تغییر کند. به غیر از این موارد، چشم کودک شما کاملا طبیعی به نظر خواهد رسید.

چگونه باید ترشحات غیر طبیعی را درمان کرد؟

درمان ترشحات غیرطبیعی چشم به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد:

ورم ملتحمه ویروسی معمولا خود به خود و بدون نیاز به داروهای تجویز شده از بین می رود. پزشک ممکن است به شما توصیه کند از اشک مصنوعی یا کمپرس سرد برای تسکین چشمان خود استفاده کنید.
ملتحمه آلرژیک به قطره ها یا قرص های چشمی آنتی هیستامین به خوبی پاسخ می دهد. با پزشک یا خود صحبت کنید تا در انتخاب بهترین دارو متناسب با وضعیت تان کمک نماید.

ورم ملتحمه باکتریایی ممکن است به قطره های چشمی آنتی بیوتیکی نیاز داشته باشد، پزشک باید این قطره ها را برای شما تجویز کند.

اگر کودک شما دچار انسداد مجرای اشکی شده باشد، معمولاً تا حدود یک سالگی، بدون هیچ درمانی بهبود می یابد. پزشک یا پرستار کودک ممکن است به شما نحوه پاکسازی آنها را آموزش دهند. این که چگونه چشمان کودک خود را به آرامی ماساژ دهید تا به تخلیه هر گونه ترشح از مجرا کمک نمایند.

اگر ترشحات غیرطبیعی چشم را تجربه می کنید، به پزشک، داروساز یا اپتومتریست خود مراجعه کنید.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

علائمی که نشان دهنده احتمال وجود یک بیماری چشمی بوده و ممکن است باعث بروز چنین شرایطی در شما شوند عبارتند از:

  • وجود مقدار زیادی ترشحات
  • ترشحات زرد تیره، سبز یا چسبنده
  • درد، قرمزی یا تورم در داخل یا اطراف چشم
  • تاری دید یا حساسیت به نور

در صورت مشاهده این علائم به پزشک، داروساز یا اپتومتریست خود مراجعه کنید.

چگونگی حفظ سلامت چشم

نکاتی برای کمک به مراقبت از چشم و حفظ سلامت آنها شامل موارد زیر می گردند:

  • قبل از لمس چشمان خود دستان تان را کاملا بشویید.
  • برای جلوگیری از انتشار عفونت بین افراد، از به اشتراک گذاری وسایل شستشوی صورت، حوله یا لوازم آرایشی با دیگران خودداری کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که حوله ها، وسایل شستشوی صورت و ملحفه ها به طور مرتب شسته شده و در صورت امکان در نور خورشید خشک شوند.
  • اگر از لنزهای چشمی استفاده می کنید و ترشحات یا عفونت دارید، حداقل یک هفته بعد از بین رفتن علائم، لنزها را خارج کنید و عینک بزنید.
  • هر گونه ترشحات چشمی را از ناحیه چشم خود به آرامی پاک کنید و همیشه از گوشه چشم (نزدیک ترین ناحیه بینی) به سمت بیرون پاک کنید.
  • هنگام تمیز کردن چشم ها، از یک پد پنبه ای جدید آغشته به آب برای هر چشم استفاده کنید تا از انتقال عفونت به چشم دیگر پیشگیری کنید.

منبع

در صورتی که مشکلات چشمی برایتان آزار دهنده شده می توانید در این باره با متخصصین چشم طبینجا بصورت آنلاین مشورت نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید