علت صدای گردن یا کرپیتوس چیست؟

0
1,064
صدای گردن

صدای شکستن مهره های گردن شاید برای بیشتر افراد مسئله طبیعی به نظر برسد و برای برخی هم زنگ شکستگی های خطرناک را به صدا در بیاورد. اما در حقیقت این وضعیت که به آن کرپیتوس گردن اطلاق می شود، یک صدای گردن شامل اصوات ترک خوردن، ترکیدن و ساییده شدن در گردن شما است. صدای ترک خوردن گردن می توانند ناشی از سفتی و سختی، وضعیت نامناسب بدنی یا آرتریت باشند.
کرپیتوس گردن به طور کلی دلیلی برای نگرانی نیست. اما ترک خوردن مزمن، مکرر یا دردناک می تواند به مشکل جدی تری اشاره کند.

کرپیتوس گردن چیست؟

کرپیتوس صدای گردن مانند ترک خوردن، ترکیدن و ساییده شدن در مفاصل شما است. ممکن است هنگام حرکت این صدا شنیده شده یا حتی احساس شود.

شنیده شدن صدای گردن در سر و احساسات ساییده شدن آن اغلب به مفاصل سفت با آسیب غضروفی گره خورده است.

غضروف موجود در مفاصل به استخوان‌های شما کمک می‌کنند تا به راحتی روی یکدیگر سر بخورند. اما غضروف ممکن است آسیب دیده یا فرسوده شود. سپس، استخوان ها روی یکدیگر ساییده می شوند. صدای ترک خوردن و ترکیدن اغلب نتیجه حباب های هوا است. این حباب های هوا در نقاط خالی مفاصل تشکیل می شوند که به آن کاویتاسیون می گویند. اغلب تصور می شود که این صدا از ترکیدن حباب ها به وجود آمده است. تحقیقات منتشر شده در سال 2015 نشان می دهد که این صدای گردن ممکن است در واقع از حباب های شکل گرفته باشد.

زمانی که به طور ناگهانی مفصل را مجبور به انجام حرکت خاصی می کنید، قسمت های مختلف آن برای مدت کوتاهی از هم جدا می شوند. درنتیجه در این حفره های باز شده، حباب ها می توانند تشکیل شوند.

در هر صورت، از حرکات سریع صدایی به گوش می رسد که می تواند ترک خوردن بند انگشتان یا خم شدن یا چرخاندن گردن شما باشد.

هنگامی که یک مفصل را بیرون می آورید، تا زمانی که این فشار در طی زمان برداشته نشود، دیگر باز نمی شود. این حالت اغلب حدود 20 دقیقه به طول می انجامد.

علت صدا دادن پشت سر

کرپیتوس گردن با آسیب مفصل، سفتی یا آرتروز مهره های گردنی رخ می دهد. آرتریت گردن یا اسپوندیلوز گردن ناشی از تحلیل رفتن غضروف در طول زمان است.

از دست دادن غضروف به این معنی است که مهره های گردن نمی توانند به آرامی روی یکدیگر سر بخورند. بنابراین هنگامی که شما حرکت می کنید، باعث ساییده شدن آنها می گردد.

سفتی گردن نیز می تواند به دلیل آسیب باشد. تصادفات رانندگی و ضربه شدید علل شایعی هستند، اما هر چیزی که باعث ضربه به گردن شود می تواند منجر به التهاب و سفت شدن عضلات و بافت های همبند شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ترک خوردن بیش از حد گردن، ترکیدن یا ساییدن گردن ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد که این شامل بی ثباتی ستون فقرات گردنی است.

در صورت وجود هر یک از علائم زیر در خود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • صدای ترک خوردگی گردن با هر حرکتی شنیده می شود.
 • درد یا تورم قابل توجه در مفاصل گردن احساس شود.
 • آسیب اخیر گردنی وجود داشته باشد.

احتمال بیشتری از پوسیدگی و ترک مفاصل با مقاومت بیشتری در بافت های اطراف وجود دارد. این بافت ها عبارتند از:

 1. عضلات پارا نخاعی گردن: از قاعده جمجمه به سمت مهره‌های قسمت بالای کمر حرکت کرده و یک شکل “V” را تشکیل می دهند.
 2. رباط ها: بافت هایی که استخوان ها را به یکدیگر متصل کرده و آنها را ثابت نگه می دارند.
 3. فاسیا: یک شبکه نازک و سراسری بدن از بافت همبند که اندام ها، استخوان ها، ماهیچه ها، اعصاب و رگ های خونی شما را در جای خود نگه می دارد.

وضعیت نامناسب نیز می تواند باعث سفتی گردن شود.

پیشنهاد مطالعه: گردن درد عصبی

تشخیص

کرپیتوس گردن و علل آن ممکن است توسط ویزیت های منظم پزشکی، توسط یک پزشک ارتوپد، یک فیزیوتراپ یا یک متخصص کایروپراکتیک تشخیص داده شود.

تشخیص کرپیتوس گردن بر اساس موارد زیر است:

 • علائم
 • معاینه فیزیکی
 • گاهی اوقات، مطالعات تصویربرداری

پزشک شما با انجام حرکات خاصی به صدای کرپیتوس گردن شما گوش خواهد داد. آنها از شما می خواهند که برخی از این حرکات را انجام دهید.

اگر صدای گردن شما مزمن، تکراری یا دردناک باشد، پزشک شما ممکن است تصویربرداری را درخواست کنند. این موارد ممکن است شامل اشعه ایکس یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

آنها به دنبال:

 • سایش غضروف
 • شکستگی
 • برآمدگی یا فتق دیسک
 • آسیب رباط

درمان

کرپیتوس گردن اغلب ناشی از سفت شدن گردن است. بنابراین درمان به طور کلی با هدف بازگرداندن دامنه حرکت و تحرک ستون فقرات گردنی شما انجام می شود.

اولین درمان ها اغلب عبارتند از:

 1. گرما: یک کمپرس گرم می تواند تنش را کاهش دهد.
 2. کشش ها: این کشش ها می توانند تنش را در عضلات ذوزنقه و بالابرنده کتف کاهش دهند.
 3. تقویت: ورزش هایی که عضلات عمقی گردن را قوی تر می کنند، می توانند از مفاصل گردن شما حمایت کنند.
 4. بهبود وضعیت بدنی: این امر مخصوصاً اگر با سر به جلو و قسمت بالایی پشت و شانه های گرد بایستید.
  اگر گرفتگی قابل توجهی دارید، فیزیوتراپیست ممکن است در بهبود این شرایط به شما کمک کند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا کارها را بهتر پیش ببرید. در موارد نادری که ستون فقرات گردنی ناپایدار است، جراحی فیوژن ستون فقرات یک گزینه درمانی محسوب می شود.

منبع

چنان چه صدای ترک خوردن گردن به صورت مزمن بوده یا با علائم دیگری همراه باشد، بهتر است توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرید. شما می توانید با متخصصین مغز و اعصاب طبینجا در این باره مشورت نمایید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید