علائم فشار خون بالا

0
2,199
297618.jpeg alt_text
297618.jpeg caption

فشار خون بالا یک بیماری شایع است که در آن مدت طولانی مدت خون در برابر دیواره شریان شما به اندازه کافی زیاد است که در نهایت ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی شود. فشار خون هم از نظر میزان خون پمپ شده توسط قلب و هم میزان مقاومت به جریان خون در شریانهای شما تعیین می شود. هرچه قلب شما خون بیشتری پمپ کند و شریانهای شما باریک تر باشد، فشار خون شما بیشتر می شود.

علائم فشار خون بالا

شما می توانید سالها بدون هیچ علامتی فشار خون بالا داشته باشید. حتی بدون علائم، آسیب به رگ های خونی و قلب شما ادامه می یابد و قابل تشخیص است. فشار خون بالا کنترل نشده خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. فشار خون بالا به طور کلی طی سالهای متمادی ایجاد می شود و در نهایت تقریباً همه را مبتلا می کند. البته برخی از افراد علائم ساده ای مانند صدای ضربان در گوش را هم به این شرایط نسبت می دهند. اما خوشبختانه فشار خون بالا به راحتی قابل تشخیص است و هنگامی که شما می دانید فشار خون بالا دارید، می توانید با دکتر خود برای کنترل آن همکاری کنید.

انواع فشار خون

دو نوع فشارخون وجود دارد:

فشار خون اولیه :

برای اکثر بزرگسالان، هیچ دلیل مشخص کننده فشار خون بالا وجود ندارد. این نوع فشار خون بالا، به نام فشارخون اولیه (اساسی)، در طی سالهای متمادی به تدریج توسعه می یابد.

 

فشار خون ثانویه :

برخی از افراد فشار خون بالا دارند که ناشی از یک بیماری زمینه ای است. این نوع فشار خون بالا طور ناگهانی ظاهر می شود و باعث فشار خون بالاتر از فشار خون اولیه می شود. شرایط و داروهای مختلف می تواند به فشار خون ثانویه منجر شود، از جمله:

برخی از داروهای خاص مانند قرص های ضد بارداری، داروهای ضد سرماخوردگی، ضد احتقان، داروهای ضد درد و برخی داروهای تجویزی داروهای غیرقانونی، مانند کوکائین و آمفتامین ها.

تشخیص فشار خون

برای اندازه گیری فشار خون، پزشک یا متخصص شما معمولاً یک دست بازوی بادی را در اطراف بازوی شما قرار می دهند و فشار خون را با استفاده از فشار سنج اندازه گیری می کنند. قرائت فشار خون، که در میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) داده می شود، دو عدد دارد. اولین یا بالاترین شماره فشار خون در ضربان قلب شما را فشار می دهد (فشار سیستولیک). شماره دوم یا پایین تر، فشار در شریان های شما بین ضربان ها (فشار دیاستولیک) را اندازه می گیرد.

اندازه گیری فشار خون

 

tahv o,k

 

اندازه گیری فشار خون در چهار دسته کلی قرار می گیرد:

فشار خون طبیعی :

اگر فشار خون زیر 80/20 1میلی متر جیوه باشد فشار خون شما طبیعی است. تغییر سبک زندگی شما می تواند در طولانی مدت به سمت کنترل فشار خون بالا برود.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند تغییرات در شیوه زندگی ایجاد کنید از جمله:

  • رژیم غذایی سالم با نمک کمتر داشته باشید
  • فعالیت بدنی منظم
  • در صورت اضافه وزن یا چاقی، حفظ وزن سالم یا کاهش وزن
  • محدود کردن میزان الکلی که می نوشید

اما بعضی اوقات تغییرات سبک زندگی کافی نیست. علاوه بر رژیم و ورزش، پزشک ممکن است داروها را برای کاهش فشار خون توصیه کند.

 

شما میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از پزشک متخصص ما نوبت بگیرید

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید