آیا فیبروآدنوم می‌تواند به بحران سرطان سینه تبدیل شود؟

0
3,597
فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها تومورهای خوش خیم یا غیر سرطانی پستان هستند که هم از بافت غده ای و هم از بافت استرومایی یا همبند تشکیل شده اند.

فیبروآدنوما در زنان 20 تا 30 ساله بیشتر دیده می شود، اما زنان در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. پس از یائسگی زن، این توده ها شروع به کوچک شدن می کنند.

فیبرو آدنوم چیست؟

اصطلاح فیبروآدنوم از ترکیب کلمات فیبروم به معنای تومور ساخته شده از بافت فیبری و آدنوما، بافت غده ای تشکیل یافته است. با گذشت زمان، فیبروآدنوم ممکن است بزرگ شود یا حتی کوچک شده و ناپدید شود. فیبروآدنوم متوسط به اندازه یک سنگ مرمر تا قطر 2.5 سانتی متر است. اگر این توده ها تا 5 سانتی متر یا بیشتر رشد کند، فیبروآدنوم غول پیکر نامیده می شود. سطوح بالای استروژن به دلایلی هم چون بارداری یا هورمون درمانی می تواند باعث بزرگتر شدن فیبروآدنوم شود، در حالی که یائسگی اغلب باعث کوچکتر شدن آن می شود. فیبروآدنوما معمولاً یک توده منفرد هستند، اگرچه برخی از زنان دچار فیبروآدنوم های متعدد در یک یا هر دو سینه خود می شوند.

انواع فیبروآدنوما

اکثر فیبروآدنوم ها در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده هستند و به آنها فیبروآدنوم ساده می گویند. اما برخی از فیبروآدنوم ها تغییرات دیگری نیز دارند و به آنها فیبروآدنوم پیچیده می گویند. فیبروآدنوم های پیچیده بزرگتر هستند و در بیماران مسن تر رخ می دهند.

فیبروآدنومای ساده

بسیاری از فیبروآدنوماها اندازه ای در حدود 3-1 سانتی متر دارند که ساده نامیده می شوند چرا که در همه جا یکسان به نظر می رسند فیبروآدنومای ساده خطر ابتلا به سرطان سینه را در آینده افزایش نمی دهند.

فیبروآدنومای پیچیده

برخی از فیبروآدنوماها در این گروه طبقه بندی می شوند. زمانی که در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند، برخی از این توده ها ویژگی های متمایزی دارند. داشتن یک فیبروآدنومای پیچیده می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در آینده بصورت بسیار کم افزایش دهد.

فیبروآدنومای جوانی یا بزرگ

گاهی اوقات، فیبروآدنوما می تواند تا بیش از 5 سانتی متر رشد کند و ممکن است فیبروآدنومای غول پیکر نامیده شود. توده هایی که در دختران نوجوان یافت می شوند را می توان فیبروآدنوم جوانی نامید.

علائم

فیبروآدنوما معمولاً به صورت توده ای در سینه احساس می شود که در لمس صاف است و به راحتی زیر پوست حرکت می کند.

فیبروآدنوما معمولاً بدون درد هستند، اما گاهی اوقات ممکن است حساس یا حتی دردناک شوند، به ویژه درست قبل از پریود.

تشخیص

برخی از فیبروآدنوما اندازه خیلی کوچکی دارند، بصورتی که نمی توان آنها را احساس کرد، اما برخی از آنها چندین اینچ وسعت دارند. این توده ها اغلب می تواند مانند یک سنگ مرمر در سینه احساس شوند، اما آنها معمولا گرد و دارای مرزهای واضحی هستند. شما می توانید آنها را زیر پوست حرکت دهید، چرا که معمولا سفت یا پلاستیکی هستند، اما حساس نیستند. یک زن ممکن است یک یا چند فیبروآدنوم داشته باشد. برخی از فیبروآدنوم ها فقط در آزمایش تصویربرداری (مانند ماموگرافی یا سونوگرافی) یافت می شوند.

بیوپسی یا برداشتن بافت پستان برای بررسی آن در آزمایشگاه برای دانستن اینکه آیا تومور فیبروآدنوم است یا مشکل دیگری وجود دارد.

فیبروآدنوم و خطر ابتلا به سرطان سینه

به نظر نمی رسد که فیبروآدنومای ساده بتوانند خطر سرطان سینه را تا حد زیادی افزایش دهند. اما در فیبروآدنوم های پیچیده این حالت نسبت به نوع ساده با ریسک ابتلای بیشتری همراه است.

درمان

بسیاری از پزشکان برداشتن فیبروآدنوما را زمانی توصیه می‌کنند که فیبروآدنوما به رشد خود ادامه دهد یا شکل پستان را تغییر دهد. جراحی به این دلیل صورت می گیرد که از سرطانی نبودن توده به دلیل تغییرات اطمینان یابند.

گاهی اوقات این تومورها بدون هیچ درمانی رشد نمی کنند یا حتی به خودی خود کوچک می شوند. تا زمانی که پزشکان مطمئن باشند که توده ها فیبروآدنوم هستند و سرطان سینه نیستند، ممکن است آنها را در جای خود رها کرده و تنها تحت نظر قرار دهند تا از عدم رشد آنها اطمینان یابند. این رویکرد برای زنانی که فیبروآدنومای زیاد بدون رشد دارند، مفید است. در چنین مواردی، برداشتن آنها ممکن است به معنای برداشتن تعداد زیادی از بافت‌های طبیعی سینه باشد که در نتیجه باعث ایجاد اسکار می‌شود که شکل و بافت سینه را تغییر می‌دهد. البته باید دقت داشته که استفاده از این روش همچنین می تواند خواندن ماموگرافی های آینده را سخت تر کند.

برای زنانی که دارای فیبروآدنوم هستند، معاینه منظم پستان یا آزمایشات تصویربرداری برای اطمینان از رشد نکردن فیبروآدنوم مهم است.

گاهی اوقات یک یا چند فیبروآدنوم جدید ممکن است پس از برداشتن یکی ظاهر شود. این حالت بدان معنی است که فیبروآدنوم دیگری تشکیل شده و به معنای عود توده های قبلی نیست.

منبع

اگر وجود توده هایی در سینه برایتان نگران کننده شده، می توانید در مورد آنها با یک پزشک صحبت کنید. متخصصین زنان و زایمان طبینجا آماده پاسخگویی آنلاین به سوالات شما هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید