داروی متفورمین دیابتی چگونه بر روی بارداری تاثیر می‌گذارد؟

0
2,054
متفورمین دیابتی

متفورمین دارویی که به عملکرد بهتر انسولین تولیدی شما کمک می کند، معمولا به صورت قرص مصرف می شود. در نتیجه داروی متفورمین دیابتی رایج ترین درمان دیابت نوع 2 بوده و در صورت ابتلا به دیابت بارداری نیز ممکن است مصرف آن مورد نیاز باشد.

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شروع مصرف داروی متفورمین به معنای شکست در مدیریت دیابت نیست. در واقع، این دارو به شما در غلبه بر دیابت کمک می کند به طوری که با اطمینان بیشتری می توانید شروع به مدیریت آن کنید.

بنابراین در حالی که در ابتدا ممکن است مصرف دارو گام بزرگی به نظر برسد، با این وجود به زودی متوجه می شوید که نیازی نیست این دارو زندگی شما را اداره کند. از طرفی متفورمین بهترین شانس پیشگیری از عوارض مرتبط با دیابت نوع 2 به شما ارائه می دهد. با گذشت زمان اگر دیابت نوع 2 شما به مرحله بهبودی برسد، ممکن است حتی بتوانید مصرف آن را متوقف کنید. اگر مبتلا به دیابت بارداری هستید، مصرف متفورمین در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر خواهد بود.

نحوه مصرف متفورمین

اولین باری که نسخه متفورمین خود را دریافت می کنید، احتمالا موارد زیادی در ذهن شما ایجاد خواهد شد. مطمئنا شروع مصرف این دارو باعث ایجاد تغییرات بزرگی در زندگی شما خواهد گردید.

این احتمال وجود دارد که در ابتدای مصرف حتی متوجه زیاده روی در مصرف متفورمین شوید. برخلاف اکثر نسخه های دارویی، مصرف متفورمین برای دیابت هیچ تاریخ پایانی نخواهد داشت. همچنین باید به عوارض قطع ناگهانی متفورمین به دقت بیاندیشید چرا که می تواند یک چالش واقعی به حساب بیاید. اما مهم است که مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید و به یاد داشته باشید که این کار برعهده پزشک تجویز کننده این دارو خواهد بود. پیشنهاد می‌شود مقاله کاهش قند خود در بیماران دیابتی را مطالعه کنید.

نحوه عملکرد متفورمین

هنگامی که نوبت به درمان دیابت با متفورمین می رسد، متفورمین از طریق موارد زیر عمل می کند:

• کاهش میزان گلوکز (قند) آزاد شده توسط کبد در بدن
• کمک به عملکرد بهتر انسولین بدن

این بدان معناست که متفورمین مقاومت به انسولین را بهبود داده تا انسولینی که تولید می کنید بهتر عمل کند. مقاومت به انسولین زمانی است که انسولین شما به درستی کار نمی کند و می تواند سطح قند خون شما را افزایش دهد.

متفورمین کاربردهای دیگری نیز دارد. یکی از این موارد کمک به کاهش خطر بیماری قلبی است که می تواند یک عارضه جدی دیابت باشد.

انواع متفورمین

شاید متوجه وجود اسامی مختلفی در متفورمین شوید. دلیل وجود این اسامی مختلف این است که برند های مختلف ارائه کننده داروی متفورمین هستند. اما نکته مهمی که باید بدانید این است که داروی تجویز شده به شما همان متفورمین با ویژگی های سابق است.

از طرفی متفورمین می تواند در ترکیب با سایر داروهای دیابت در یک قرص تجویز گردد. علت این تجویز نیاز به حمایت سایر داروها در عملکرد این دارو است.

داروهای دیابت اغلب بصورت گروه یا خانواده بسته به نحوه عملکرد آنها یافت می شود. متفورمین بخشی از خانواده بیگوانیدها است و تنها نوع داروی دیابت در این گروه به شمار می رود.

متفورمین رایج ترین درمان دیابت نوع 2 است.

عوارض جانبی متفورمین

همانند اکثر داروها، متفورمین برای برخی افراد با عوارض جانبی زیادی همراه است. این عوارض جانبی معمولاً زمانی که بدن شما به دارو عادت کرد به خودی خود از بین می روند. ممکن است بخواهید مصرف داروهای خود را در آخر هفته یا در زمان فراغت از کار شروع کنید. علت این کار این است که در صورت مشاهده و احساس عوارض جانبی، می توانید با داشتن زمان بیشتری آنها را مدیریت کنید.

احساس بیماری، بیمار شدن یا اسهال

اگر بعد از مصرف متفورمین دچار احساس تهوع شدید، آن را با غذا مصرف کنید. البته بهتر است آن را با غذا مصرف کنید حتی اگر دچار عارضه خاصی نشده باشید. اگر همچنان احساس بیماری دارید، ممکن است نیاز به تغییر دوز برای شما همچنان وجود داشته باشد. با پزشک خود در مورد احساس تان صحبت کنید تا تمامی نکات مورد نیاز درباره این دارو در اختیار شما قرار داده شود.

در صورت بیماری یا داشتن اسهال، جرعه های کوچک آب را بنوشید. مهم است که برای جلوگیری از کم آبی مایعات بیشتری مصرف کنید و در صورت مشاهده علائم ناشی از کم آبی، با پزشک یا خود در این باره مشورت کنید. سعی کنید بصورت خودسرانه هیچ گونه دارویی برای برطرف نمودن وضعیت اسهال خود مصرف نکنید.

علائمی که باید به آنها توجه کنید شامل:

  • تشنه بودن واقعی
  • خشکی دهان، لب ها و چشم ها
  • احساس خستگی بیشتر از حد معمول
  • دستشویی رفتن کمتر از چهار بار در روز
  • ادرار زرد تیره و با بوی شدید
  • احساس سبکی سر و گیجی

اگر احساس بیماری یا کسالت دارید، نباید مصرف دارو را قطع کنید. همیشه قبل از ایجاد تغییراتی در داروهای خود با پزشک تان صحبت کنید.

معده درد یا بی اشتهایی

اگر معده درد یا بی اشتهایی را تجربه می کنید، باید وعده‌های غذایی کوچک‌تر و منظم‌تری بخورید. در صورت داشتن معده درد، می توانید از وسایلی مانند کیسه آب گرم یا پدهای حرارتی برای کمک بهبود این درد استفاده کنید.

طعم فلزی در دهان

ممکن است در اثر مصرف متفورمین طعم فلزی در دهان خود احساس کنید. برخی از افراد معتقدند جویدن آدامس بدون قند این مزه را از بین می برد.

عوارض مصرف طولانی‌ مدت متفورمین

استفاده طولانی مدت از متفورمین، به ویژه برای افرادی که تحت مصرف دوزهای بالاتری قرار دارند، می تواند منجر به کاهش سطح یک ماده مغذی به نام ویتامین B12 شود. این ویتامین به حفظ سلامت گلبول های قرمز و اعصاب کمک می کند.

اگر احساس خستگی مفرط جدید یا حالتی بدتر از آن یا احساس سوزن و سوزن شدن، زبان قرمز و دردناک، یا پوست رنگ پریده یا زرد کردید، انجام آزمایش خون برای بررسی وضعیت بدنی شما گزینه مناسبی خواهد بود.

تأثیر متفورمین بر روی وزن

شاید شنیده باشید که متفورمین می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما پاسخ مستقیمی برای اینکه آیا این امکان وجود دارد یا خیر ثابت نشده است.
با این که مطالعاتی در مورد اثرات آن بر کاهش وزن انجام شده اما در حال حاضر، اثرات آن روی کاهش وزن تایید نشده است.
این بدان معناست که متفورمین به عنوان گزینه بی خطری برای کاهش وزن اعلام نشده است. اگرچه برخی افراد بر این باروند که این دارو می تواند باعث افزایش وزن شود، ولی افزایش وزن از عوارض جانبی متفورمین نیست.

کاربرد متفورمین

در حالی که متفورمین دارویی است که برای درمان دیابت استفاده می شود، اما برای مصارف دیگر نیز ممکن است تجویز گردد. اگرچه قرص متفورمین برای کیست تخمدان تجویز می شود، اما در حال حاضر برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOSمجوز مصرف ندارد. دلیل آن کاهش سطح انسولین و قند خون است که به زنان مبتلا به PCOS در تخمک گذاری و پریود کمک کرده، همچنین خطر سقط جنین را کاهش می دهد.

شروع مصرف متفورمین در مبتلایان به دیابت نوع 1 در صورتی خواهد بود که مقاومت به انسولین وجود داشته باشد.
متفورمین همچنین می تواند فواید بلندمدت دیگری نیز با خود به همراه داشته باشد که شامل کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری قلبی می گردد.

مصرف متفورمین در بارداری

مصرف متفورمین در بارداری برای درمان شرایط دیابت بارداری برای مادر و جنین بی خطر است با این حال بایستی زیر نظر پزشک صورت گیرد.

منبع

چنان چه این دارو برای شما تجویز شده می توانید سوالات خود در این باره را با متخصصین غدد طبینجا به صورت آنلاین مطرح نمایید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید