آزمایش کشت مدفوع به چه دلیل درخواست می‌شود؟

0
3,246
کشت مدفوع

آزمایش کشت مدفوع (stool cultur) که به منظور ردیابی باکتری ها، ویروس ها و دیگر ذرات خارجی در مدفوع صورت می گیرد، قادر به یافتن عوامل عفونی کننده مسیر گوارشی است. در این روش آزمایشگاهی، نمونه مدفوع در محیط کشت مناسب برای رشد عوامل عفونی قرار داده می شود. نمونه آزمایشگاهی به اندازه ای در محیط کشت باقی می ماند تا عوامل عفونی موجود بر روی آن رشد کرده و در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده گردند.

در صورتی که تکنسین آزمایشگاه عامل عفونی را در نمونه مدفوع تشخیص دهد، پزشک براساس یافته های آزمایشگاهی قادر به درمان این وضعیت می گردد.

علت انجام آزمایش کشت مدفوع

پزشک ممکن است براساس علائم مشاهده شده در شما، انجام این روش آزمایشگاهی را درخواست نماید. علائم نشان دهنده عفونت در شما ممکن است شامل موارد زیر گردند:

این علائم اغلب به دلیل مسمومیت غذایی رخ می دهد. شما ممکن است به دنبال مصرف مواد غذایی یا آب آلوده به باکتری ها، انگل ها، ویروس ها یا دیگر مواد عفونی به مسمومیت غذایی مبتلا شوید.

اگر مشکلات سیستم ایمنی یا افزایش سلول های سفید در خون وجود داشته باشد، احتمالا شما نیازمند انجام این روش آزمایشگاهی خواهید بود. این نشانه ای از مبارزه بدن برای دفع عفونت ها است.

همچنین در صورتی که شما به یک منطقه با عدم دسترسی به آب سالم نقل مکان کنید، ممکن است علائم ابتلا به عفونت انگلی را تجربه کنید. در صورتی که اسهال شما طی چند روز به درمان های مورد نظر پاسخ مناسبی ندهد، به احتمال زیاد مجبور به انجام این تست خواهید شد.

همچنین اگر تحت درمان با طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها قرار گرفته باشید و یا در سنین بالایی باشید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. این عوامل می توانند احتمال ابتلای شما به سویه خطرناک باکتری مانند کلستریدیوم دیفیسیل را افزایش دهند.

تفسیر آزمایش کشت مدفوع

نتایج آزمایش شما ممکن است بسته به سن، جنسیت، سابقه سلامتی، روش مورد استفاده برای آزمایش و موارد دیگر متفاوت باشد. از طرفی نتایج این تست آزمایشگاهی حتما به معنای وجود صد در صدی مشکل در شما نیستند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که نتایج آزمایش شما چه معنایی برای شما دارد. می توانید از پزشک خود درباره نتایج آزمایش مدفوع خود سوالاتی را جویا شوید.

نتایج نرمال یا طبیعی منفی خواهند بود. این بدان معناست که هیچ باکتری غیرطبیعی یا ذرات دیگری در کشت مدفوع شما یافت نشده و مبتلا به هیچ گونه عفونتی نمی باشید.

نتایج مثبت به این معنی است که باکتری ها، انگل ها یا سایر ارگانیسم های غیر طبیعی در کشت مدفوع شما یافت شده اند. این ذرات غیرطبیعی ممکن است باعث عفونت شما شوند.

گاهی اوقات آزمایش نتیجه منفی کاذب را نشان می دهد. این بدان معناست که آزمایش باکتری های عفونی خاصی را از دست داده و قادر به شناسایی آنها نبوده است. اگر هنوز علائم عفونت را دارید، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای یافتن علت مشکلات شما تجویز کند.

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

این آزمایش با نمونه مدفوع انجام می شود. پزشک یا تکنسین آزمایشگاه ظرف یک بار مصرف همراه با درب را برای جمع آوری نمونه در اختیار شما قرار می دهد. ممکن است به بیش از یک نمونه نیاز باشد. دقت کنید که نمونه مدفوع را از روی کاسه توالت جمع آوری نکنید یا کاغذ توالت را وارد ظرف نمونه گیری نکرده یا داخل ظرف نمونه ادرار نکنید. هنگام جمع آوری نمونه از دستکش پلاستیکی یا لاتکس استفاده کنید. پس از اتمام کار حتما دست های خود را به خوبی بشویید.

عوامل تاثیر گذار بر روی نتیجه آزمایش

مصرف انواع خاصی از داروها ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارند. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها، داروهای اسهال، تنقیه و ملین ها هستند.

منبع 

چنان چه انجام تست مدفوع از شما درخواست شده و شما برای تفسیر نتایج کشت مدفوع نیاز به دریافت راهنمایی های دقیق تری هستید می توانید با متخصصین گوارش طبینجا بصورت آنلاین مشورت نمایید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید