آیا عرق سرد و لرز نشانه های خطرناکی هستند؟

5
23,879
384097.jpeg alt_text
384097.jpeg caption

اکثر افراد در طول عمر خود یک بار عرق سرد شبانه و یا عرق سرد صبحگاهی را تجربه کرده اند. اما لرز و این تعریق نشانه خطرناکی است؟ چه زمانی عرق سرد را باید جدی گرفت؟ این ها پرسش هایی هستند که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید، پس باید به دنبال علت بروز آن بود.

عرق سرد چیست؟

عرق سرد به تعریق ناگهانی گفته می شود که به دلیل وجود گرما یا فشار نباشد. عرق سرد همراه با لرز معمولا ناشی از پاسخ بدن به شرایط استرس آور است.

نشانه عرق سرد چگونه است؟

آنچه این نوع تعریق سرد را از تعریق در شرایط عادی متمایز می کند کاری است که بیمار هنگام شروع تعریق انجام می دهد. معمولا انتظار می رود که به دنبال فعالیت شدید بدنی عرق کردن صورت گیرد، اما لرزش بدن به طور ناگهانی و در هر دمایی می تواند اتفاق بیفتد.

لرز بدون تب

تعریق شبانه چیست؟

گاهی اوقات عرق کردن در طول شب زمانی که بیمار سعی در خوابیدن دارد، اتفاق می افتد. این حالت اغلب به عنوان تعریق شبانه شناخته می شود، اما تفاوت واقعی بین عرق سرد هنگام خواب، عرق سرد صبحگاهی و عرق سرد و لرز وجود ندارد. تمامی این حالت ها می توانند به یک مشکل بزرگتر اشاره داشته باشند.

عرق سرد نشانه چیست؟

علل مختلفی برای بروز این شرایط وجود دارد. این علل قادرند حتی بر روی محل بروز آن تاثیر بگذارند. به عنوان مثال برخی از بیماران ممکن است عرق سرد شکم را گزارش نموده و برخی دیگر از عرق سرد صورت و گردن شکایت داشته باشند. از طرفی باید شرایط طبیعی بدن را نیز در نظر گرفت چنان چه عرق سرد بعد از زایمان متفاوت از عرق سرد همراه با سردرد و یا عرق سرد در کودکان است.

شوکه شدن

شوک به طور خطرناکی باعث کاهش جریان خون به مغز و سایر اندام های حیاتی می شود. کمبود جریان خون اکسیژن و مواد مغذی کمتری را به مغز می رساند که باعث استرس می شود. شوک یک وضعیت تهدید کننده حیات است. سایر مواردی که ممکن است امدادگر به وجود شوک مشکوک شود، ضربان قلب سریع، نبض ضعیف، تنفس سریع (بیش از 20 بار در دقیقه)، رنگ پریدگی پوست و احساس ضعف یا بی حالی در هنگام نشستن یا ایستادن است.

عفونت

هرگونه عفونت که باعث تب شود می تواند منجر به تعریق سرد شود. معمولاً این وضعیت با از بین بردن تب یا شروع به پایین آمدن تب، دوباره بروز می کند. موارد بسیار شدید عفونت که سپسیس نامیده می شود، می تواند منجر به شوک و در نتیجه تعریق سرد شود. اگر تعریق سرد بدون تب قبلی بروز کرد یا با علائمی که در بالا به عنوان علائم شوک نام برده شد همراه بود، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. البته گاهی اوقات بیماری های ساده مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می توانند با لرز بدن همراه باشند.

عرق سرد و لرز

سنکوپ

افت فشار خون با نام سنکوپ که اغلب باعث غش می شود، می تواند منجر به عرق سرد و بی حالی شود. بسیاری از افراد عرق سرد همراه با حالت تهوع یا سرگیجه شدید یا بصورت ناگهانی تجربه می کنند. این حالت بسیار شبیه شوک بوده و خوابیدن صاف به پشت با بلند کردن پاها می تواند مفید واقع شود.

درد ناشی از صدمات

درد شدید ناشی از آسیب دیدگی شدید، مانند شکستگی یا قطع عضو، می تواند منجر به تعریق سرد شود. اگر بیمار مبتلا به شکستگی مچ پا عرق کرده باشد، نشانه اینست که درد سختی را تحمل می کند و باید از مسکن برای کاهش درد استفاده شود.

حمله قلبی

حمله قلبی می تواند منجر به عرق سرد شدید شود. اگر تعریق سرد همراه با درد یا فشار قفسه سینه، یا احساس فشار در گردن یا بازو باشد، باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. از بیمار بخواهید که در حالی که منتظر رسیدن آمبولانس است، آسپرین جویدنی بخورد.

تنگی نفس

تنگی نفس شدید می تواند منجر به کمبود اکسیژن در جریان خون شود. هنگامی که مغز بیمار شروع به کاهش اکسیژن کند، واکنش استرسی ایجاد شده و باعث اینحالت می شود. به دنبال سایر علائم تنگی نفس در بیمار مبتلا به اینحالت باشید مانند خستگی به دنبال کمترین فعالیت بدنی یا تلاش برای نفس کشیدن. اگر بیمار متصل به دستگاه اکسیژن است، از روشن بودن آن اطمینان حاصل کنید و با اورژانس تماس بگیرید.

افت قند خون

افت قند خون یک عارضه نسبتا شایع در میان بیماران دیابتی است. مغز کمبود قند را به اندازه کمبود اکسیژن جدی تلقی می کند. اگر بیمار مبتلا به دیابت، گیج و دچار سبکی سر است، در صورت موجود بودن، به او گلوکز بدهید. اگر بیمار می تواند بنوشد، و گلوکز در دسترس نیست، آب میوه را امتحان کنید.

میگرن

میگرن می تواند برای مدت زمانی طولانی سردرد شدید ایجاد کند. سردرد و عرق سرد پیشانی یک نتیجه پاسخ بدن به سردرد میگرنی است.

عرق سرد قبل از قاعدگی

همراه با گرگرفتگی ناگهانی، تعریق همراه با سردی بدن از مشهودترین علائم جسمی یائسگی است. این حالت ممکن است در دوران قبل از قاعدگی و بعد از زایمان نیز به دلیل تغییرات هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد شود.

کم کاری تیروئید

تیروئید کم کار علاوه بر لرز بدون تب می تواند علائم دیگری مانند خستگی، خشکی پوست و یبوست را ایجاد کند که برای کنترل این شرایط نیاز به مصرف دارو می باشد.

ترس و اضطراب

هر چیزی از وحشت شدید (حملات پانیک) گرفته تا اضطراب روزمره می تواند منجر به عرق سرد و لرز بدن شود.

چگونه لرز بدن را درمان کنیم؟

درمان خاصی برای لرز وجود ندارد. برای از بین بردن آن، باید علت اصلی را درمان کنیم. به عنوان مثال، اگر تنگی نفس باعث تعریق می شود، کمک به بیمار برای تنفس بهتر و دریافت اکسیژن بیشتر باید به خشک شدن پوست کمک کند. در برخی موارد پوشیدن جوراب های پشمی نیز مناسب است.

به عبارت دیگر، مشکل خود حالت عرق کردن نیست. این نشانه یا علامت یک مشکل است. تشخیص این وضعیت در هنگام بروز آنها می تواند به شناسایی مشکل، قبل از تشدید یافتن آن کمک کند.

شما می توانید از طریق سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص داخلی ما نوبت بگیرید.

Rate this post

5 دیدگاه‌ها

  1. از دیشب تب و لرز با سرفه های پراکنده گرفتم. چه کنم؟ چی بخورم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

    • اگر هرگونه احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا احساس سنگینی در قفسه سینه دارید، سی تی ریه انجام بدید، برای دریافت دارو، میتونید بصورت آنلاین از کلینیک کرونا ما کمک بگیرید یا با رعایت پروتکل های بهداشتی به متخصص عفونی مراجعه کنید.

    • این علائم طبیعی هستند اگر تا 48 ساعت رفع نشد حتما به متخصص مراجعه کنید.
      اگر توان تحمل تب رو ندارید از متخصص داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل استامینوفن و ایبوپروفن دریافت و مصرف کنید.

  2. ماررم خیلی وقته خیلی بدنش عرق می کنه اونقدر که لباساشو عوض می کنه وبعدش لرز می کنه باطری قلب هم داره و 6 ماه یکدفعه چک میشه هم ازمایش می ده هم بررسی قلب انجام می شه مشکلی نداره دیابت هم داره قرص قند مصرف می کنه همیشه اظطراب و حالت افسرده داره به نظر شما علت عرق کردن زیادش چیه میشه از اعصابش باشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید