راهکارهای افزایش شیر مادر

0
1,996
110485.jpeg alt_text
110485.jpeg caption

یکی از چالش ها و نگرانی هایی که مادران باردار با آن مواجه هستند، شیر دهی دوران بعد از زایمان است. این که راه های افزایش شیر مادر چیست و با چه مواد غذایی و روش هایی می توان این کار را انجام داد از جمله دغدغه های آنان محسوب می گردد. معمولا در زنانی که تحت زایمان طبیعی بوده اند، با اولین برقراری رابطه عاطفی، به راحتی فرآیند شیر دهی آغاز می گردد. البته جای نگرانی نیست چون در مادران تحت عمل جراحی سزارین نیز با کمی تلاش این حالت اتفاق می افتد.

پیشنهاد مطالعه: روش دوشیدن شیر مادر

مواد غذایی تقویت کننده شیر مادر

از آن جایی که شیر مادر قابلیت های ویژه ای از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی هم چون آسم، آلرژی، بیماری های تنفسی و عفونت های مکرر گوش می باشد بنابراین مادران باید تمام تلاش خود را برای تغذیه کودک با شیر مادر انجام دهند. یکی از راه های تقویت شیر مادر استفاده از برخی مواد غذایی مانند مواد زیر می باشد:

جو دو سر و برنج قهوه ای.

جو دو سر دارای مقادیر زیادی از ویتامین های خانواده ب می باشد که قادر است کم خونی مادر باردار را برطرف نموده و هم چنین به تقویت اعصاب و برطرف نمودن مشکلات روحی و روانی بعد از زایمان کمک نماید. علاوه بر این دارای فیبر می باشد که برای تسهیل حرکات گوارشی مفید می باشد. علاوه بر خواص ویتامینی این ماده غذایی، افزایش تولید هورمون اکسی توسین که باعث افزایش شیر مادر می گردد یکی دیگر از ویژگی های آن است.

سبزیجات.

در میانی سبزیجاتی که از قدیم الایام به عنوان راه های افزایش شیر مادر استفاده می شده است می توان به هویج و سایر سبزیجات دارای برگ های سبز مانند اسفناج اشاره نمود. هورج دارای مقادیر زیادی ویتامین A و پیش ساز سازنده آن یعنی آلفا و بتاکاروتن می باشد که علاوه بر تقویت شیر به عنوان یک ویتامین محلول در چربی خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و تا حدودی مانع از رشد بافت سرطانی در سینه می گردد. برگ های سبز موجود در اسفناج دارای فولات و ویتامین ث می باشد که می تواند برای جبران حجم خون از دست رفته مادر مورد استفاده قرار گیرد.  در مصرف سبزیجاتی مانند گشنیز، سیر و پیاز می توانید علاقه مندی نوزاد به طعم شیر را مورد بررسی قرار دهید و مصرف آن ها را ادامه دهید. مویز، خرما، شیره خرما، انجیر و انگور بهتر است ما بین وعده های غذایی و هم چنین صبحگاهی مصرف گردد.

چربی های غیر اشباع.

امگا 3 و چربی های غیر اشباع که در ماهی هایی مانند ماهی سالمون، قزل آلا و روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل به فراوانی یافت می شود برای تقویت سیستم ایمنی و تامین ویتامین د بدن مادر که تحت دوران بارداری تضعیف گشته، مناسب می باشد. این چربی ها در مغزهای خوراکی مانند بادام نیز وجود دارند.

پروتئین.

در میان پروتئین هایی که به عنوان راه های افزایش شیر مادر به حساب می آیند پروتئین موجود در تخم مرغ محبوب ترین می باشد چرا که علاوه بر تامین کافی انرژی بدنی، دارای املاح و مواد ویتامینی از قبیل کولین، لوتئین، ویتامین D و B12 می باشد. کولین جزو آن دسته از موادی می باشد که علاوه بر تقویت شیر مادر می تواند بر تقویت عملکرد رشد جنینی تاثیر بگذارد.

راهکارهای افزایش شیر مادر

علاه بر مواد غذایی که می توانند به راه حل های خوراکی بدین منظور مورد استفاده قرار بگیرند، انجام چند تکنیک بسیار ساده نیز راهگشا خواهد بود به عنوان مثال:

• معمولا بعد از زایمان، اولین ارتباط عاطفی با نوزاد می تواند در ترشح هورمون های شیر دهی، موثر باشد.

• اجازه دهید نوزاد شروع به مکیدن سینه نماید، حتی اگر فرآیند شیر دهی آغاز نشده باشد با این حال می تواند اعصاب حسی موجود در سینه را تقویت نموده و باعث افزایش ترشح شیر مادر گردد.

• فرآیند شیر دهی باید از هر دو سینه انجام گردد.

• در هنگام شیر دهی سینه ها با دست مالش داده شود تا شیر بیشتری به دهان نوزاد وارد گردد.

• سعی کنید مصرف مایعات را افزایش دهید. این افزایش مصرف می تواند همراه با مواد غذایی و یا غذاهای آبکی صورت بگیرد.

 

Rate this post

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید