علل سردرد پیشانی و درمان آن

1
274,625
454646.jpeg alt_text
454646.jpeg caption

سردرد پیشانی

سردرد پیشانی شرایطی است که می تواند بخش های مختلفی شامل شقیقه ها تا تمامی جلوی سر را درگیر نماید. برخی از افراد تجربه دردهای چشمی را نیز داشته اند. بنابراین تجربه سردرد پیشانی به خودی خود می تواند ناراحت کننده باشد.

علل سردرد پیشانی

دلایل بسیاری برای ابتلا به سردرد جلوی سر یا سردرد پیشانی وجود دارد. برخی از دلایل جزو شرایط محیطی بوده و برخی دیگر حاکی از تعدادی شرایط زمینه ای است. برخی از دلایل معمول برای ابتلا به این حالت عبارتند از:

خستگی چشم

این عامل یکی از شرایطی است که در دهه های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و استفاده طولانی مدت از ابزار های الکترونیکی مانند رایانه می توانند باعث بروز سردرد پیشانی می گردد. خستگی چشم ناشی از قرار گرفتن طولانی در معرض نور بسیار بالای این ابزارآلات می باشد و می تواند فشاری را در پشت چشم ایجاد نموده و در مواردی به سردرد پیشانی یا جلوی سر منتهی گردد. در کنار خستگی چشم برخی از بیماری های چشمی نیز می توانند ایجاد کننده سردرد پیشانی و چشم باشند مانند گلوکوما.

 

سینوزیت

عفونت های سینوسی یک از شایع ترین دلایل برای ایجاد این چنین سردردهایی است.
البته باید به این نکته اشاره نمود که علاوه بر معمول ترین دلیل برای سردرد پیشانی، سردردهای از نوع سینوزیتی یکی از دردناک ترین آن ها می باشد که می تواند به مدت طولانی تری نسبت به سایر دلایل افراد را به خود درگیر نماید.

سردرد های میگرنی

سردردهای میگرنی به نوبه خود می توانند آن چنان قوی بوده و نواحی مختلفی از سر از جمله درد پیشانی را ایجاد نمایند.
علت اصلی ایجاد میگرن در افراد هنوز به طور قطع مشخص نشده است اما مبتلایان به سردردهای میگرنی ممکن است در هر شرایطی مانند تجربه بوی ناخوشایند، نور شدید و تغییرات سطح هورمونی دچار این دردهای بسیار شدید گردند. این دردها اغلب یک طرف سر را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد و در برخی از موارد قبل از آغاز با علائم هشدار دهنده اورا می توانند همراه گردند.

سردرد تنشی

حالت تنش و کشیدگی در عضلات ناحیه سر می تواند به چنین سردردی بیانجامد. سردردهای تنشی معمولا از دردهای شدید و لحظه ای بالایی برخوردارند. سردرد های تنشی معمولا به دلیل خستگی بیش از اندازه، قرار گرفتن در شرایط استرس آور و یا حتی کم آبی بدن ایجاد می شوند.

علائم سردرد پیشانی

 

 علائم سردرد پیشانی

بسته به علت ایجاد کننده سردرد پیشانی ، علائم نیز ممکن است دست خوش تغییراتی گردد به عنوان مثال در مبتلایان به سینوزیت، معمولا این حالت با آبریزش بینی و گرفتگی گلو، خلط چرکی، سرفه های مداوم و یا تب همراه می گردد که در برخی از موارد به دنبال قرار گرفتن در آب هوای سرد و مرطوب و یا سرماخوردگی های عفونی ایجاد می شود.

شایع ترین علت سردرد و حالت تهوع ، سردرد میگرنی است. البته کم آبی بدن و افت قند خون نیز می توانند به این حالت دامن بزنند. البته برخی از دلایل جدی برای سردرد پیشانی همراه با حالت تهوع وجود دارد. موارد مختلفی که می توانند بر روی مغز تاثیر بگذارند شامل مننژیت، آنوریسم مغز و تومورها هستند.

درمان سردرد

همان طور که گفته شد گزینه های درمانی نیز بسته به علت درد قسمت پیشانی انتخاب خواهند شد. سر درد جلوی سر به علت خستگی چشم یا سردرد تنشی معمولا با استراحت کردن بهبود می یابند. در موارد سینوزیت نیز ممکن است درمان های آنتی بیوتیکی تجویز شوند.

شما  میتوانید با استفاده از سامانه طبینجا بصورت آنلاین از متخصص مغز و اعصاب ما نوبت بگیرید.

Rate this post

یک دیدگاه

  1. سلام
    چند روز هست پیشانی من درد شدید دارد وقتی درازکش میشم رفع میشه وقتی میشینم شدت میگیره سابقه سینوزیت هم داشتم و شرایط کاری من همش با رایانه هست و اینم بگم هیچ سرفه و گلو دردی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید