آشنایی با واقعیت آزاردهنده شقاق یا ترک واژن

0
3,801
ترک واژن

بریده بریده شدن لبه های واژن بعد از رابطه جنسی یا در حین پیش نوازی برای زنان چندان غیرعادی نیست. در بسیاری از موارد، این بریدگی ها به خودی خود بهبود می یابند. برخی شرایط نیز می توانند شما را مستعد پارگی یا ترک واژن در این ناحیه کنند.

علائم ترک واژن

بریدگی واژن اغلب با احساس ناراحتی به ویژه در هنگام ادرار کردن و همچنین خونریزی جزئی همراه است.

با این حال، مشکوک شدن به بریدگی در ناحیه تناسلی خود برای تشخیص صد درصدی آن کافی نیست. برای درمان صحیح آن، باید نگاهی به عمق بریدگی بیندازید و مشخص کنید که آیا علائم دیگری مانند چرک در آن وجود دارد یا خیر.

بهترین راه برای ارزیابی علائم، قرار دادن یک آینه کوچک یا دستی است تا بتوانید انعکاس واژن خود را مشاهده کنید. بسیاری از زنان وقتی روی لبه یک سطح مانند صندلی می‌نشینند یا زمانی که به پشت دراز می‌کشند انجام این کار برای آنان آسان‌تر است.

اگر قادر به دیدن این روش نیستید، ممکن است بتوانید با لمس آرام ناحیه آسیب دیده، شدت بریدگی را تخمین بزنید. همیشه باید دست های خود را قبل و بعد از لمس زخم، به ویژه زخم های ناحیه تناسلی بشویید تا از گسترش باکتری جلوگیری کنید.

علت بریدگی های سطحی واژن

ترک سطحی واژن به عنوان “برش های ساده” نیز شناخته می شوند. این نوع بریدگی ها معمولاً طی چند روز بطور خود به خود بهبود می یابند.

برش های ساده اغلب در اثر فعالیت های روزمره مانند اصلاح یا حذف موهای زائد، معاشقه و رابطه جنسی ایجاد می شوند. در واقع، فعالیت جنسی شایع ترین علت پارگی واژن است که ارتباطی با زایمان ندارد.

درمان شقاق واژن

اگر ترک واژن سطحی است بایستی:

 • روزی یک یا دو بار ناحیه را با آب گرم بشویید.
 • از مصرف صابون های تند یا معطر خودداری کنید، زیرا این محصولات قادرند بر تعادل ظریف pH واژن شما تأثیر بگذارند.
 • قبل از پوشیدن مجدد لباس های خود مطمئن شوید که ناحیه خشک است.
 • تا زمانی که محل زخم های واژن بهبود می یابد از لباس زیر نخی و کتانی گشاد استفاده کنید.
 • اگر ناراحتی زیادی دارید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

همچنین ممکن است استفاده از یک داروی موضعی یا پماد مانع را برای کمک به تسکین ناحیه در نظر بگیرید. به عنوان مثال، می توانید از یک آنتی بیوتیک موضعی مانند باسیتراسین یا یک پماد مانع مانند آکوافور استفاده کنید تا به فرآیند بهبود سریع تر پوست شما کمک نماید. نئوسپورین به دلیل خطر واکنش آلرژیک به عنوان یک آنتی بیوتیک موضعی توصیه نمی شود. این پمادها را فقط در صورتی بمالید که بریدگی ها در ناحیه بیرونی اطراف فرج شما و لابیاهای آن باشد.

هرگز نباید داروهایی مانند پماد ضد باکتری را بدون مشورت با پزشک روی واژن خود بمالید.

علت شقاق واژن

ممکن است بریدگی در واژن یا اطراف آن ایجاد شود و از علت ایجاد کننده آن اطلاع نداشته باشد. در صورتی که این بریدگی‌ها کمی عمیق‌تر از یک برش ساده بوده، اما زخم‌های خالی و خونریزی‌ دهنده‌ای نباشند، نیازی نیست که فوراً نگران آن ها باشید.

عدم تعادل هورمونی

تغییر سطح استروژن یک عامل معمول برای نازک شدن دیواره های واژن و مستعد پارگی است. اگرچه نوسان سطح استروژن معمولاً با یائسگی همراه است، اما ممکن است به دلایل دیگری نیز رخ دهد. تغییر روش های پیشگیری از بارداری یا ورزش بیش از حد ممکن است مقصر ایجاد آن باشد.

شرایط پوستی مزمن

برخی از بیماری های پوستی می توانند پوست شما را شکننده تر و مستعد پارگی کنند. مثالها عبارتند از:

همه اینها می توانند بر روی پوست واژن و فرج شما تأثیر منفی بگذارند. برخی از درمان‌های خاص برای این بیماری‌ها، مانند کورتیکواستروئیدهای خوراکی، می‌توانند به مرور زمان پوست شما را ضعیف و نازک کنند.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین C یا کمبود ویتامین D می تواند بر استحکام بافت پوست شما تأثیر بگذارد و باعث پارگی راحت تر آن شود.

نحوه درمان ترک واژن

همانند برش های سطحی، باید:

 • روزی یک یا دو بار ناحیه را با آب گرم بشویید.
 • از استفاده از صابون های تند یا معطر خودداری کنید، زیرا این می تواند بر تعادل ظریف pH واژن شما تأثیر بگذارد.
 • قبل از اینکه دوباره لباس بپوشید، مطمئن شوید که ناحیه خشک است.
 • لباس زیر نخی و کتانی گشاد بپوشید تا زمانی که خوب شود.

اگر سابقه ابتلا به بیماری خاصی را دارید که بر استحکام بافت پوست شما تأثیر می گذارد، ممکن است بتوانید از مراجعه به پزشک صرف نظر کنید. شستن و نظارت بر ناحیه آسیب دیده را تا چند روز آینده ادامه دهید.

اما اگر تا پایان هفته هیچ بهبودی مشاهده نکردید یا علت ابتلای به آن در شما ناشناخته است، بهتر است با پزشک خود در این باره صحبت کنید. آنها می توانند به تعیین علت علائم شما و ایجاد یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما کمک کنند.

درمان پارگی های عمیق واژن

بریدگی های عمیق در داخل و اطراف واژن شما اغلب نتیجه زایمان طبیعی است. این زخم ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند و نباید به منظور درمان خودبخودی آنها را رها کرد.

این ترک های عمیق واژن همچنین ممکن است در نتیجه تجاوز جنسی رخ داده باشند. اگر تجاوز جنسی را تجربه کرده اید یا مجبور به انجام هر گونه فعالیت جنسی شده اید، باید از یک گروه درمانی کمک بخواهید.

نحوه درمان بریدگی های عمیق

حدود 90 درصد از زنان در حین زایمان طبیعی دچار ترک های واژن می شوند. اگر به بریدگی یا پارگی واژن ناشی از زایمان مبتلا شده اید، ماما یا پزشک باید دستورالعمل‌های دقیقی را برای مراقبت از آن ناحیه به شما ارائه دهد.

اگر پارگی دوباره باز شده یا پارگی جدیدی رخ داده است، مهم است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. تاخیر در انجام این مراقبت ها ممکن است منجر به عوارض طولانی مدت شود.

در طول فرآیند بهبودی، ممکن است موارد زیر مفید باشد:

 • محل را با آب استریل شده بشویید. برای این کار از یک بطری کوچک با نوک پلاستیکی باریک (که گاهی به آن بطری پری می گویند) استفاده کنید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که بعد از هر بار استفاده از حمام یا بعد از هر تمیز کردن، خود را بطور دقیق آبکشی کنید.
 • در چند روز اول از یک پد استفاده کنید تا خون را از محل بریدگی دور کنید و ناحیه را تمیز نگه دارید.
 • از مسکن های OTC مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای کمک به کاهش درد خود استفاده کنید.
 • اگر تجاوز جنسی را تجربه کرده اید، نباید سعی کنید زخم را به تنهایی درمان کنید. پزشک قادر به ارزیابی علائم شما بوده و به شما در مراقبت از هر گونه پارگی یا کبودی که ممکن است رخ داده باشد کمک می کند. آنها همچنین ممکن است داروهای مسکن یا داروهای دیگر را برای کمک به درمان علائم خود تجویز کنند.

بایدها و نبایدهای فرآیند بهبودی شقاق واژن

اگر در واژن خود بریدگی دارید، تا زمان بهبودی زخم ها باید از رابطه جنسی با دخول به واژن خودداری کنید. دخول می تواند بریدگی های شما را بازتر کرده یا بدتر نماید و یا حتی احتمال ورود باکتریهای جدید به آن را تشدید نماید. این فرآیند امکان خونریزی یا تورم پارگی های واژن و به دنبال آن بروز عفونت را دو چندان می کند.

اگر در حین فرآیند بهبودی زخم قصد برقراری رابطه جنسی را دارید، از اقدامات محافظتی استفاده کنید. برقراری رابطه جنسی محافظت نشده در حالی که مبتلا به زخم باز ناشی از شقاق واژن هستید، خطر انتقال یا ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد.

همچنین محل مورد نظر را با آب گرم تمیز کنید و سپس با یک پارچه نرم خشک کنید. این فرآیند می تواند از ورود یا باقی ماندن باکتری ها در زخم جلوگیری نماید.

بسته به محل بریدگی شما، ممکن است بخواهید تا زمان بهبودی کامل از مصرف تامپون و کاپ قاعدگی خودداری کنید. استفاده از آستر یا پد شورت برای گرفتن خون پریود ممکن است به تسریع روند بهبودی کمک کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اکثر بریدگی های ساده واژن ظرف یک هفته یا بیشتر بهبود می یابند. آنها معمولاً هیچ اثر ماندگاری از خود بر جای نمی گذارند یا منجر به عوارض طولانی مدت نمی شوند.

اگر علائم شما پس از چند روز بهبود نیافت، بهتر است توسط متخصص زنان ویزیت شوید.

همچنین در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی مداوم
 • وجود مایع زرد یا کدر رنگ
 • وجود درد شدید
 • داشتن زایمان طبیعی اخیر
 • قرار گرفتن در معرض تجاوز جنسی

پزشک شما قادر است علائم شما را تشخیص داده و دوره مناسب درمانی را تعیین کند.

منبع

اگر بریدگی های سطح لابیا و واژن شما آزار دهنده شده، می توانید در این باره با متخصصین زنان و زایمان طبینجا بصورت آنلاین مشورت نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید