آیا عفونت چشم می تواند باعث نابینایی شود؟

0
308
عفونت چشم

عفونت چشم یک مشکل پزشکی رایج افراد در هر سنی است. این وضعیت در صورتی که درمان نشود، می توانند ناامید کننده، دردناک و به طور بالقوه ای برای سلامت چشم خطرناک باشد. متخصص چشم می تواند در پایان دادن این بیماری به شما کمک کند.
اما این عفونت ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند و نواحی متفاوتی از چشم را درگیر نمایند.

آشنایی با عفونت های چشمی

این عفونت ها شامل هر نوع بیماری چشمی است که توسط یک عوامل خارجی مضر مانند ویروس، باکتری یا قارچ ایجاد می شود. عفونت ها معمولا در سه ناحیه چشم ایجاد می شوند:

 • پلک
 • قرنیه (سطح بیرونی شفاف چشم)
 • ملتحمه (لایه مرطوب داخل پلک ها و سطح خارجی چشم، به استثنای قرنیه)

این مشکل چشمی یکی از دلایل مراجعه مکرر به اورژانس است. طیف گسترده ای با علل و علائم مختلف شناسایی شده است.

انواع عفونت چشمی

برخی از انواع اصلی عفونت در این ناحیه شامل موارد زیر می گردد:

 1. ورم ملتحمه: ورم ملتحمه که بیشتر به عنوان چشم صورتی شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که رگ های خونی ملتحمه با عامل ویروس یا باکتری عفونی شوند. در شکل میکروبی، چشم صورتی بسیار مسری است (یک نوع آلرژیک غیر مسری نیز وجود دارد).
 2. گل مژه: این ضایعات برآمدگی یا جوش کوچکی است که در لبه های خارجی پلک رشد می کند. این بیماری در اثر عفونت باکتریایی غدد چربی موجود در آن قسمت از چشم ایجاد می شود.
 3. کراتیت: کراتیت یک عفونت ویروسی، باکتریایی یا قارچی قرنیه چشم است. این وضعیت همچنین ممکن است در اثر آسیب چشمی به وجود آمده باشد. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، به طور ویژه ای در معرض ابتلا به کراتیت قرار دارند.
 4. بلفاریت: بلفاریت التهاب باکتریایی پلک است. همانند گل مژه، این بیماری در اثر گرفتگی غدد چربی در پایه مژه ها به وجود می آید.
 5. یووئیت: یووئیت عفونت و التهاب ناحیه میانی شامل لایه رنگدانه ای چشم، از جمله عنبیه و مشیمیه است. علل آن عبارتند از عوامل ویروسی، آسیب های چشمی، یا نقص سیستم ایمنی.
 6. سلولیت: سلولیت نوعی عفونت پلک است و معمولاً زمانی رخ می دهد که خراش یا آسیب جزئی چشم با نوعی باکتری (مانند استافیلوکوک یا استاف) باعث آلوده شدن آن گردد.
 7. اندوفتالمیت: اندوفتالمیت التهاب شدید داخل چشم است. این بیماری ناشی از یک عفونت باکتریایی یا قارچی است که اغلب قارچ کاندیدا یا مخمر عامل است.
 8. داکریوسیستیت: داکریوسیستیت انسداد مجاری اشکی است. این شرایط می تواند مادرزادی یعنی از بدو تولد یا اکتسابی، معمولاً از طریق عفونت باکتریایی ایجاد شود.
 9. تبخال چشمی: تبخال چشمی نوعی عفونت به حساب می آید که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس با سایر افراد حامل ویروس انتقال می یابد البته نه مانند HSV-2، ویروس هرپس دیگر که از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

علائم عفونت چشم

علائم عفونت چشم ممکن است متفاوت باشد، اما موارد زیر از شایع ترین آنها هستند:

این علائم ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر علائم تجربه شود.

پیشگیری

چند اقدام مراقبتی وجود دارد که شما می توانید به منظور پیشگیری و کنترل این عفونت های مسری انجام دهید:

 • بدون شستن دستان خود به چشمان تان دست نزنید.
 • اگر یکی از اعضای خانواده به عفونت در این ناحیه مبتلا است، حوله و ملحفه تمیز برای او تهیه کنید. مطمئن شوید که او لوازم شخصی خود را با دیگران به اشتراک نمی گذارد.
 • اگر در اطرافیان شما فردی مبتلا به این نوع از بیماری های چشمی وجود دارد، تماس فیزیکی خود را با آن شخص محدود کنید.
 • از اسپری ها و پاک کننده های ضد عفونی در فضاهای مشترک استفاده کنید.
 • اگر از لنزهای تماسی چشمی استفاده می کنید، همیشه دستان خود را قبل از دست زدن به آنها بشویید.
 • توجه داشته باشید که استفاده از لنزهای تماسی به طور قابل توجهی احتمال عفونت را افزایش می دهند.
 • واکنش های آلرژیک به آرایش یا لوازم آرایشی صورت نیز می تواند احتمال عفونت اضافی را افزایش دهد.

تشخیص و درمان عفونت چشم

هر گونه مشکل پزشکی جدی که مربوط به چشم شما باشد باید توسط پزشک بررسی شود. تشخیص تا حد زیادی بر اساس شواهد بصری است. عفونت های باکتریایی را می توان با قطره های چشمی آنتی بیوتیک یا پماد و کمپرس درمان کرد. عوامل ویروسی اغلب خود به خود برطرف می شوند، اما گاهی اوقات قطره های چشمی ضد ویروسی مفید هستند.

درمان خانگی عفونت چشم

چند درمان طب سنتی عفونت چشم وجود دارند که می توانید از آنها به منظور تسکین سریع خارش، التهاب و تحریک استفاده کنید. این روش ها عبارتند از:

 • چند برش خیار
 • برش سیب زمینی خام
 • چای کیسه ای
 • قاشق سرد شده یا کمپرس سرد
 • شستشو با چای بابونه خنک شده

منبع

در صورتی که با هر نوع بیماری چشمی درگیر هستید، متخصصین چشم طبینجا می توانند به شما در این زمینه راهنمایی های لازم را انجام دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید